nedjelja, 15. studenoga 2020.
KRUPNI KAPITAL, SPAKOVANIM KUFERIMA,- LUNJA GLOBUSOM,- ZA SVOJIM POSLJEDNJIM UTOČIŠTEM !
Upravo je rođen najveći trgovinski savez na svijetu, moćni pakt koji će značajno ojačati Kinu
Dokument je potpisalo petnaest država, od čega deset članica Saveza država jugoistočne Azije
Piše: HinaObjavljeno: 15. studeni 2020. 10:09
Vijetnamski premijer Nguyen Xuan Phuc i brunejski veleposlanik Pengiran Haji Sahari Bin Pengiran Salleh tijekom ceremonije potpisivanja sporazuma
Vijetnamski premijer Nguyen Xuan Phuc i brunejski veleposlanik Pengiran Haji Sahari Bin Pengiran Salleh tijekom ceremonije potpisivanja sporazuma
Nhac Nguyen/AFP
Facebook
Twitter
Messenger
E-mail
Petnaest azijsko-pacifičkih država u nedjelju je formiralo najveći trgovinski savez na svijetu, pod okriljem Kine i bez sudjelovanja SAD-a koji je pod vladavinom američkog predsjednika Donalda Trumpa napustio pregovore o sličnom udruživanju.
Potpisivanje Sveobuhvatnog regionalnog ekonomskog partnerstva (RCEP) na sastanku u Hanoiju događa se tri godine nakon propasti Transpacifičkog trgovinskog sporazuma (TTP) koji bi bio jedna od većih ostavština vlade bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame.
Njegov nasljednik Donald Trump je 2017., prvog dana svog mandata, izašao iz tog sporazuma koji bi, da je stupio na snagu, obuhvatio gotovo trećinu svjetske trgovinske razmjene.
RCEP bi sada mogao dodatno učvrstiti utjecaj Kine u Aziji, dajući joj bolji položaj da oblikuje trgovinska pravila regije.
Potpisalo ga je 15 država - deset članica Saveza država jugoistočne Azije (ASEAN), poput Malezije, Filipina, Indonezije i Vijetnama, te Australija, Kina, Japan, Novi Zeland i Južna Koreja.
VEZANE VIJESTI
Donald Trump
NE ODUSTAJE
Kaos se nastavlja: Trump čini sve kako bi novom predsjedniku Bidenu stvorio što više problema
BOLJA KOORDINACIJA
Kreće izgradnja zdravstvene unije: EU će imati ovlasti da proglasi kriznu situaciju za sve članice
Dogovor je značajan jer su rivalske regionalne snage Kina, Japan i Južna Koreja po prvi put dio zajedničkog trgovinskog sporazuma. Indija se povukla iz dogovora 2019. godine.
Sporazum je potpisan virtualno, na sastanku na vrhu ASEAN-a na kojem se razgovaralo o tenzijama u Južnom kineskom moru i planovima o gospodarskom oporavku nakon pandemije koronavirusa.
Cilj sporazuma o kojem se pregovaralo više od desetljeća je da se u nadolazećim godinama postepeno smanjuju carine, a neke se ukidaju odmah.
RCEP će obuhvatiti 30 posto svjetske ekonomije, isti postotak svjetskog stanovništva, te će se odnositi na 2,2 milijarde potrošača, objavio je Vijetnam, domaćin susreta.
Sporazum stupa na snagu kad ga ratificira dovoljan broj država, unutar iduće dvije godine, rekao je prošli tjedan indonezijski ministar trgovine.
Nema komentara:
Objavi komentar