utorak, 1. prosinca 2020.
URUŠIO SE KULTNI ARECIBO
Jutarnji list
ARECIBO
Urušio se kultni radioteleskop od 900 tona, znanstvenici zaprepašteni: ‘Strašno me to pogodilo‘
Na radioteleskopu su ranije pukla dva kabla koja su držala platformu s prijemnikom, a ona se sada srušila na njegov tanjur
Piše: Jutarnji HRObjavljeno: 01. prosinac 2020. 16:56
Arecibo prije urušavanja
Arecibo prije urušavanja
Ricardo Arduengo/AFP
Facebook
Twitter
Messenger
E-mail
Viber
WhatsApp
Ikonički radioteleskop Arecibo u Portoriku danas se urušio, piše NBC News. Naime, platforma s prijemnikom teška 900 tona pala je na tanjur s visine od 150 metara.
Kako je objavljeno ranije, Arecibo je trebao prestati s radom nakon što su dva kabla koja su podupirala platformu s prijamnikom pukla 10. kolovoza i 6. studenog. Inženjeri su bili zabrinuti da bi i ostali kablovi mogli puknuti u svakom trenutku zbog čega bi pokušaj popravka već oštećenih kablova bio iznimno opasan zahvat. Tvrtka koja je obavila pregled teleskopa zaključila je da su kablovi možda i slabiji nego što se čini te je preporučila njegovo kontrolirano rušenje, što je NSF prihvatio.
Današnje urušavanje ovog radioteleskopa zapanjilo je znanstvenike.
- Radi se o velikom gubitku. Zatvara se poglavlje mog života - kazala je Carmen Pantoja, astronomkinja i profesorica na Sveučilištu Portoriko koja je koristila teleskop tijekom doktorata.
image
Arecibo prije urušavanja
Ricardo Arduengo/AFP
Abel Mendez, profesor fizike i astrobiologije na Sveučilištu Portoriko također je koristio Arecibo u svrhu istraživanja.
- Kao student sam ga posjetio i inspirirao me - kazao je te izrazio žaljenje zbog ovog događaja.
- Strašno me to pogodilo - dodao je.
Mendez je posljednji put koristio teleskop 6. kolovoza, par dana prije nego je pukao prvi kabel.
VEZANE VIJESTI
U ROPOTARNICU
Zauvijek se zatvara kultni radioteleskop: Zaslužan za velika otkrića, na njemu sniman i James Bond
Zaslužan za znanstvene spoznaje
Arecibo je desetljećima bio najveći radioteleskop na svijetu i zaslužan je za mnoge znanstvene spoznaje.
Idejni začetnik radioteleskopa bio je američki fizičar William E. Gordon (1918. - 2010.) koji je 1958. godine kao profesor na Sveučilištu Cornell počeo razvijati planove o konstrukciji i gradnji velikog radioteleskopa čija bi namjena bila proučavanje visokih dijelova Zemljine atmosfere i bliskog svemira.
Arecibo je konstruiran novcem američkog Ministarstva obrane tijekom hladnoratovskih 1960-ih usred napora da se razvije obrana protiv balističkih projektila.
image
Arecibo prije urušavanja
Ricardo Arduengo/AFP
Za teleskop je izabrana lokacija u blizini sveučilišnog grada Arecibo na sjevernoj strani otoka Portoriko, a najveći radioteleskop na svijetu počeo je s radom 1. studenoga 1963. godine. Arecibo posjeduje sferični tanjur promjera 305 metara. Tanjur je fiksan u smislu da je sagrađen na tlu, i to u jednoj udubini u krškom terenu. Napravljen je od aluminija spajanjem 38.778 panela. Zanimljivo je da ispod tanjura može rasti niska vegetacija jer paneli propuštaju svjetlost. Kao prijemnik služi metalna platforma koja visi na kablovima obješenima na visoke betonske stupove. Platforma je teška 900 tona, a visi 150 metara iznad dna tanjura.
Korišten i za lov na izvanzemaljski život
Kultni teleskop znanstvenici diljem svijeta desetljećima su koristili za istraživanje udaljenih planeta, otkrivanje potencijalno opasnih asteroida i lov za potpise izvanzemaljskog života.
image
Arecibo prije urušavanja
Handout/AFP
Glasovita poruka izvanzemaljskim civilizacijama poslana je iz Areciba 16. studenoga 1974. godine prigodom ponovnog otvaranja opservatorija nakon jedne od njegovih obnova. Poruku upućenu prema Messieru M13, kuglastom skupu zvijezda udaljenom od nas 25.000 svjetlosnih godina, osmislio je Frank Drake (90) uz pomoć legendarnog Carla Sagana (1934. - 1996.). Traje tri minute i sadrži 1679 binarnih digitalnih znamenki, a sastoji se, među ostalim, od brojeva od jedan do deset, atomskih brojeva elemenata vodika, ugljika, dušika, kisika i fosfora, od kojih je sastavljen DNK, prikaza i dimenzija prosječnog čovjeka, broja stanovnika na Zemlji te prikaza Sunčeva sustava iz kojeg je vidljivo s kojeg je planeta upućena.
Te 1974. godine astronomi Joseph Taylor i Russell Hulse, sada profesori na Princetonu, uz pomoć teleskopa Arecibo otkrili su dvojni sustav neutronskih zvijezda PSR B1913+16, od kojih je samo jedna bila pulsar. Za to su otkriće Taylor i Hulse dobili Nobelovu nagradu za fiziku 1993. godine. Arecibo je bio mjesto i gdje je otkriven prvi potvrđeni ekstrasolarni planet, 1992. godine. Nadalje, teleskop je imao ključnu ulogu u otkrivanju asteroida Bennu 1999. godine, što je postavilo temelje da NASA tamo 2016. godine pošalje letjelicu Osiris-Rex. U listopadu ove godine, uz pomoć robotske ruke, Osiris-Rex je uzeo 60 grama prašine s asteroida koje će donijeti na Zemlju u rujnu 2023. godine.
Arecibo je bio i omiljena turistička destinacija, a važan je i za obrazovanje mladih ljudi u Portoriku.
Nema komentara:
Objavi komentar