srijeda, 1. rujna 2021.
SARAH RAINSFORD
Jutarnji list
premium
vijesti
sport
j2
kultura
novac
scena
video
pretplata
login
SARAH RAINSFORD
‘Ovo je moje zadnje javljanje. Proglasili su me prijetnjom nacionalnoj sigurnosti...‘
‘Izvještavam iz Moskve još otkako je Putin došao na vlast i bilježim sporu eroziju sloboda i sve veće potiskivanje disidenata‘
Piše: Jutarnji.hrObjavljeno: 31. kolovoz 2021. 23:43
S
"Pišem ovo usred noći za svojim kuhinjskim stolom u Moskvi, a s prozora vidim crvenu zvijezdu i zlatne kupole Kremlja", piše dugogodišnja BBC-jeva dopisnica iz Moskve, Sarah Rainsford. "No kad ovo budete čitali, bit ću već na putu natrag za Englesku, protjerana iz Rusije kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti.
Nakon 20 godina izvještavanja iz Moskve, još uvijek ne mogu vjerovati. Pretpostavljam da su me počeli izdvajati od ostalih novinara prije otprilike godinu dana kad mi je rusko ministarstvo vanjskih poslova počelo izdavati kratkoročne vize. A čak i te bi mi bile odobrene u posljednji trenutak.
U jednom su mi trenutku kazali da će mi izdati moju posljednju vizu, nakon čega je službenica rekla da se zabunila.
No 10. kolovoza na kontroli putovnica na aerodromu Šeremetjevo u Moskvi, rekli su mi da mi je zabranjen ulazak u Rusiju zbog sigurnosnih razloga.
U dokumentu čiji mi je sadržaj službenik čitao bile su sve potrebne riječi, ali ne i objašnjenje.
'Sarah Elizabeth' - stalno je koristio moje srednje ime - 'Odbija vam se ulazak u Rusku Federaciju - na neodređeno. Ovo je zbog zaštite sigurnosti Rusije', pojasnio mi je nakon čega sam deportirana.
Rekla sam mu da sam novinarka: 'Izgledam li vam kao prijetnja?'
'Mi samo provodimo zakon', kazao je granični policajac. 'Pitajte FSB (Saveznu sigurnosnu službu Ruske Federacije, op.u.).'
To sam jutro doputovala u Moskvu iz Bjelorusije odakle sam izvještavala o suzbijanju masovnih prosvjeda protiv Aleksandra Lukašenka.
Bliski saveznik Vladimira Putina održavao je svoj redoviti godišnji veliki 'razgovor' s medijima i ja sam iskoristila priliku da ga pitam kako je moguće da on i dalje ostane predsjednik nakon svog mučenja i zatvaranja mirnih prosvjednika.
Prvo je opleo po meni kao nekome tko prenosi zapadnjačku propagandu, zatim su me okružili njegovi odani podržavatelji i sve to uživo na bjeloruskoj televiziji.
Te noći, dok smo pripremali taj dio razgovora za naš izvještaj, u Rusiji je ministar vanjskih poslova objavio nove sankcije protiv Velike Britanije: grupa neimenovanih britanskih državljana optužena je za 'protu-ruske aktivnosti'.
To je bio zakašnjeli odgovor Moskve na sankcije Velike Britanije zbog kršenja ljudskih prava u Čečeniji i korupciju na visokoj razini. Bila sam prilično nervozna jer mi je viza uskoro istjecala.
Nekoliko sati kasnije, moj je kolega bez problema prošao graničnu kontrolu, no mene su zaustavili.
Naposljetku su me pustili da slobodno lutam dvoranom za odlaske, iako bez putovnice, dok su drugi frenetično pregovarali da se moja deportacija zaustavi.
Bila sam sigurna da neće uspjeti: naredba o meni stigla je od moćnog FSB-a.
Zbog toga sam potpisala formular u kojem je stajalo da ću prekršiti zakon ako ikad više uđem u Rusiju. Protestirala sam, ali nisam imala izbora.
U jednom sam trenutku sjela na potrganu klupu na aerodromu i zabilježila svoje osjećaje plačući u kameru.
Our correspondent @sarahrainsford reports on her expulsion from Russia. pic.twitter.com/QIE5kVUZx7
— BBC News Press Team (@BBCNewsPR) August 31, 2021
I onda odjednom, 12 sati nakon slijetanja, primila sam poziv u kojem mi je rečeno da mogu prijeći granicu - no samo jednom, kako bih pokupila svoje stvari - zapravo čitav svoj život - iz Moskve.
Moje izgnanstvo znači i prekidanje višegodišnjih veza.
Rusija predstavlja velik dio mog života još otkako sam prvi put ondje otputovala kao 18-godišnjakinja nakon što se raspao tadašnji SSSR
Nema komentara:
Objavi komentar