srijeda, 1. prosinca 2021.
ZLATKO TROBONJAČA I BRANKO KOLARIĆ
Jutarnji list
login
PREVIŠE NEPOZNANICA
Stručnjaci odgovaraju na ključno pitanje: Trebamo li booster ili da čekamo novo cjepivo?
Stižu li nova cjepiva koja će biti usmjerena protiv nove varijante omikron koja se pojavila u Južnoj Africi, a sada se širi svijetom?
Piše: Tanja RudežObjavljeno: 01. prosinac 2021. 11:30
<p>Zlatko Trobonjača i Branko Kolarić</p>
Dok znanstvenici pokušavaju otkriti je li nova varijanta omikron zaraznija i opasnija od delte koja sada dominira diljem svijeta, mnogi ljudi su zbunjeni oko primanja booster doze, odnosno treba li primiti booster dozu ili pričekati nova cjepiva koja će biti usmjerena protiv nove varijante omikron koja se pojavila u Južnoj Africi, a sada se širi svijetom.
- Svakako bih savjetovao primanje booster doze kako bi se podigla razina antitijela koja s vremenom padaju. Dakle, kako naša imunost s protokom vremena opada, izlažemo se idućih mjeseci opasnosti da se zarazimo. Dok novo cjepivo protiv varijante omikron bude dostupno, proći će vjerojatno pet ili šest mjeseci - rekao nam je imunolog Zlatko Trobonjača, profesor na Sveučilištu u Rijeci.
Slično misli i epidemiolog Branko Kolarić, član Vladina Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa.
VEZANE VIJESTI
REPORT GOJKA DRLJAČE
Dva izraelska doktora tri puta cijepljena zarazila su se omikronom. Ali to ništa ne znači
BORBA PROTIV KORONE
Predviđanja o daljnjem tijeku pandemije: Evo kako bi svijet mogao izgledati u 2022. godini
- Važno je sada primiti booster dozu, a ne čekati razvoj cjepiva protiv nove varijante. Još je puno nepoznanica oko varijante omikron, no postojeća cjepiva ipak će pružiti određenu razinu zaštite. Uz to, za proizvodnju novih cjepiva treba nekoliko mjeseci, a mi u ovom trenutku ne znamo hoće li se cjepiva protiv varijante omikron uopće razvijati - izjavio je Branko Kolarić.
Nema komentara:
Objavi komentar