srijeda, 26. siječnja 2022.
"ŠTO RADI NJEMAČKA OKO UKRAJINE ?"
ZABRINUTI SAVEZNICI
‘Što radi Njemačka oko Ukrajine? Evo čemu bi nas Putin jednom zauvijek mogao naučiti!‘
Njemačka se, piše NY Times, u zadnje vrijeme više ističe po onome što neće uraditi, nego po onome što poduzima kada je u pitanju ukrajinska kriza
Piše: Jutarnji.hrObjavljeno: 26. siječanj 2022. 10:1
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici u NATO-u već danima povećavaju svoju vojnu prisutnost na Baltiku i u istočnoj Europi uslijed visokih tenzija između Rusije i Ukrajine. Danska šalje vojne zrakoplove u Litvu i fregatu u Baltičko more. Francuska se ponudila da pošalje vojnike u Rumunjsku, dok Španjolska šalje fregatu u Crno more. Predsjednik SAD-a Joe Biden je stavio tisuće američkih vojnika u visoku pripravnost.
A Njemačka? Što posljednjih dana radi najveća i najbogatija europska demokracija, pitaju se novinari New York Timesa. Njemačka, piše isti izvor, u zadnje se vrijeme više ističe po onome što neće uraditi, nego po onome što poduzima kada je u pitanju ukrajinska kriza.
- Nijedna europska država nije važnija za europsko jedinstvo i savez zapadnih država. Njemačka se bori kako bi prevladala svoju nevoljkost da nakon Drugog svjetskog rata predvodi Europu u sigurnosnim pitanjima i ostavi po strani svoj instinkt da se prilagodi situaciji. Odbijanje suočavanja s Rusijom pad je na prvom ozbiljnom testu nove vlade kancelara Olafa Scholza, piše u analizi NY Timesa.
Isti izvor smatra kako je njemačko oklijevanje u poduzimanju snažnijih mjera kontra Rusije potaknulo sumnje u njezinu pouzdanost kao saveznika i pojačalo zabrinutost kako bi Moskva mogla iskoristiti blagi stav Berlina i podijeliti ujedinjeni europski odgovor na rusku agresiju.
Predsjednik Biden je u ponedjeljak navečer održao video sastanak s europskim čelnicima ocijenivši ga "vrlo, vrlo, vrlo dobrim", a prethodno je kancelar Scholz ponovio da će Rusija platiti "visoku cijenu" u slučaju vojne intervencije. No, njemački saveznici i dalje se pitaju koliko je daleko Njemačka spremna ići kako bi se suočila s ruskom invazijom.
Scholzovi socijaldemokrati tradicionalno podržavaju suradnju s Moskvom.
- Unutar Europske unije Njemačka je ključna za postizanje jedinstva. Putinov cilj je podijeliti EU, a zatim izazvati razdor između EU i SAD-a. A prevlada dojam da Njemačka nije u potpunosti predana snažnom odgovoru NATO-a, Putin će uspjeti u svom naumu da paralizira Europu i podijeli savez, rekao je konzervativni njemački zastupnik i zagovornik oštrije njemačke vanjske politike Norbert Röttgen.
Iako je Scholz najavio da će Rusija platiti visoku cijenu odlučili se na invaziju, Njemačka zasad ne čini ništa kako bi se takav scenarij izbjegao. Berlin ne samo da je isključio svaku mogućnost izvoza oružja u Ukrajinu, već i zadržava pošiljku devet haubica iz Estonije u Ukrajinu. Također, lideri njemačke vlade još uvijek ne odgovaraju hoće li u ovoj krizi koristiti plinovod Sjeverni tok 2 kao adut u obeshrabrivanju Rusije.
Novi čelnik CDU-a Friedrich Merz u međuvremenu je upozorio da se ruske banke ne isključuju iz mreže platnih transakcija Swift koja se bavi globalnim financijskim transferima jer bi to štetilo njemačkim gospodarskim interesima.
Nejasno stajalište Njemačke posebno je uznemirilo Ukrajinu i neke njezine susjede. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba čak je optužio Berlin da potiče rusku agresiju. Ni drugi nisu bili ništa manje zajedljivi.
- Berlin čini veliku stratešku pogrešku i ugrožava svoj ugled, rekao je predsjednik odbora za nacionalnu sigurnost litavskog parlamenta Laurynas Kasčiūnas.
I latvijski ministar obrane Artis Pabriks ironično je primijetio kako Njemačka Ruse na odvraća oružjem, već terenskom bolnicom koju šalje u Ukrajinu.
VEZANE VIJESTI
Nema komentara:
Objavi komentar