utorak, 22. veljače 2022.
RAT, RAT ! BEZ KOJEG KAPITALIZAM NE MOŽE OPSTATI !
UPOZORENJE KATARA
‘Nijedan proizvođač ne može Europi u kratkom roku zamijeniti ruski plin‘
Katar spada među najveće proizvođače ukapljenog plina u svijetu i dugoročnim je ugovorima uglavio prodaju većine plina kupcima u Aziji, iako dio prodaje i Europi
Piše: HinaObjavljeno: 22. veljača 2022. 15:49
<p>Saad Sherida al-Kaabi </p>
Saad Sherida al-Kaab
Ni Katar ni druge zemlje-proizvođači nemaju kapaciteta da Europi zamijene ruski plin ukapljenim prirodnim plinom (LNG) ako opskrba bude prekinuta zbog sukoba Rusije i Ukrajine, upozorio je ministar energetike Katara u utorak.
Napetosti između Rusije i Ukrajine eskalirale su u utorak nakon što je Moskva priznala dvije proruske odmetnute regije na istoku Ukrajine i poslala postrojbe na to područje u "mirovnu" misiju.
SAD i europski saveznici spremaju se uvesti nove sankcije Rusiji, koje bi mogle obuhvatiti i ruski plin i prekinuti opskrbu Europe tim energentom.
Washington se proteklih tjedana raspitivao kod velikih proizvođača mogu li Europi zamijeniti ruski plin.
"Udio Rusije u opskrbi Europe iznosi, čini mi se, 30 do 40 posto. Nijedna zemlja ne može zamijeniti takav obujam (plin), za tako nešto nema kapaciteta u LNG-u", rekao je katarski ministar Saad al-Kaabi novinarima na konferenciji o plinu u Dohi.
VEZANE VIJESTI
UKRAJINSKA KRIZA: UŽIVO
‘Dobro došli u novi svijet u kojem će Europa plin plaćati 2.000 € za 1.000 kubičnih metara‘
PREGLED TJEDNA
Vladina nevidljiva borba protiv skupog plina, ukradena kuna na euru i novi show Milanovića i Banožića
"Većina LNG-a vezana je jasnim dugoročnim ugovorima i odredištima. Zato je gotovo nemoguće u kratkom roku zamijeniti takvu količinu" (plina)", objasnio je katarski ministar.
Katar spada među najveće proizvođače ukapljenog plina u svijetu i dugoročnim je ugovorima uglavio prodaju većine plina kupcima u Aziji, iako dio prodaje i Europi.
Katarski ministar izjavio je danas da bi na Stari kontinent prema sklopljenim ugovorima mogli preusmjeriti samo 10 do 15 posto prodanog plina.
"Ne radi se o tome da to nije ugovoreno, postavlja se pitanje može li se preusmjeriti. Većina plina vezana je uz dugoročne ugovore, a preusmjeriti bi se moglo vjerojatno 10 do 15 posto", rekao je Kaabi.
Dodatni su problem ograničeni kapaciteti europskih terminala za prihvat ukapljenog plina iz SAD-a i drugih velikih proizvođača, napominje Reuters.
Nema komentara:
Objavi komentar