nedjelja, 24. travnja 2022.
PUTINOVE ZLOĆINAČKE STRAVE KOJE ĆE POVIJEST MILENIJMA PAMTITI
IZVJEŠTAJ IZ BUČE
Horor na broju 144: ‘Krv ustrijeljenih curila je po zidovima, tjerali su nas da na koljenima gledamo leševe‘
Zgradu građenu u sovjetskoj eri Rusi su pretvorili u mjesto najstrašnijih mučenja i ubojstava
Piše:Jutarnji.hrObjavljeno: 24. travanj 2022. 23:28
Ruske postrojbe u valovima su pristizale u Buču. Svaka iduća grupa bila je okrutnija, kažu stanovnici ovog grada koji se smatra jednim od najvećih poprišta ruskih ratnih zločina u Ukrajini.
Kako piše Wall Street Journal, pozivajući se na ukrajinske vojne izvore, radi se o pješadiji, padobrancima i postrojbama povezanim sa zloglasnom ruskom plaćeničkom grupom Wagner koji su u gradu formirali svoj stožer u pripremi za napad na Kijev.
Mučenja i ubijanja
Stožer se nalazio u zgradi u Jablunskoj ulici, na broju 144. Vojnici su se tamo utaborili, no zgradu građenu u sovjetskoj eri ujedno su pretvorili i u mjesto najstrašnijih mučenja i ubojstava još od početka rusko-ukrajinskog rata. Četverokatnica na jugu grada postala je mjesto nasilnih ispitivanja, zadržavanja, mučenja i ubijanja. Tamo se smjestilo oko 100 ruskih vojnika koji su bili opremljeni sofisticiranim radioelektroničkim uređajima pomoću kojih se koordiniralo napade na Buču, ali i obližnje gradove Irpin i Hostomel.
Kroz Buču je prošlo više od 30 ruskih borbenih jedinica, uglavnom s ruskog istoka i iz Sibira, uključujući zloglasnu 14. Posebnu brigadu specijalnih snaga iz Kabarovska, te 38. Posebnu motoriziranu i padobransku postrojbu iz Pskova.
Gradonačelnik Buče, Anatolij Fedoruk, rekao je da su Rusi grad podijelili u nekoliko zona, ovisno o tome u kojoj je živio netko od 40 lokalnih dužnosnika i političara, te su brojne pobili. Dodao je da je na popisu bilo i njegovo ime, ali je uspio pobjeći, za razliku od gradonačelnika susjednog Hostomela koji je ubijen.
Mikola Zakarčenko radio je kao zaštitar u toj zgradi prije nego što su Rusi stigli. Zatočen je 4. ožujka s još jednim muškarcem. Tada je vidio prve leševe. Ruski vojnici natjerali su ga da s rukama podignutim u zrak hoda do dvorišta, gdje je vidio najmanje sedam ustrijeljenih muškaraca koji su ležali u lokvama krvi. Ruski vojnici rekli su im da kleknu, gledaju leševe i priznaju da su pripadnici "Ukrajinskog otpora".
Zakarčenko je rekao kako nikad nije sudjelovao u borbama te je Rusima predao svoj iPhone, telefon koji mu je poklonio njegov sin, s kojeg su oni skinuli sve njegove podatke, kontakte, fotografije i video snimke. Ruski vojnik pitao ga je tada što je radio u ruskoj Tuli. Radio je kao metalurški radnik.
- Vidjeli smo da imaš proletersku povijest - rekao mu je vojnik koji je, prema Zakarčenkovim riječima, bio odjeven u uniformu vojnog padobranca.
Skvrčena koljena
Iduća četiri dana Zakarčenko je proveo zatočen u podrumu zgrade s još 130 osoba. Gladovali su, davali su im ostatke vojnih obroka, a za muškarce, ali i ženu i djecu, nije bilo dovoljno prostora da se ispruže kako bi odspavali.
- Smrad je bio užasan, a koljena su nam nakon toliko dana bila potpuno skvrčena - prisjetio se.
Idućih tjedana stvari su u Jablunskoj postale kaotične. WSJ piše da je krv ustrijeljenih curila po zidovima, prostorije podzemnog zatvora ispunio je smrad izmeta koji je ostavljen u kantama, kao i smeća koji je nagomilan u kutovima, a bilo je tu i puno boca piva i vina koje su konzumirali ruski vojnic
Nema komentara:
Objavi komentar