nedjelja, 29. svibnja 2022.
I KANCELAR NA UDARU
Što je prava istina o njemačkim tenkovima za Ukrajinu? Neodlučni Scholz uspio je sve zbuniti
U pokušajima da usreći sve, Scholz ne zadovoljava nikoga, a ponajmanje Ukrajinu, piše BBC
Piše:Jutarnji.hrObjavljeno: 28. svibanj 2022. 22:10
'Lažljivče! Ratni huškaču!', vikala je bijesna gomila kad se njemački kancelar Olaf Scholz popeo na pozornicu. Sjedokosi sindikalisti držali su transparent na kojem je pisalo: 'Ne oružju, ne ratu', piše BBC.
Prosvjedi za radnička prava obično bi bili lagodan zadatak za kancelara iz redova socijaldemokrata lijevog centra. No, ovi ljevičarski aktivisti užasnuti su što vlada šalje oružje u Ukrajinu.
'Cinično je reći Ukrajincima da se trebaju braniti od Putinove agresije', odgovorio je Scholz nadglasavajući se s gomilom.
No, koliko god su glasni, njemački sindikalisti su u manjini. Kod kuće, ali i vani, Scholz se našao na udaru jer nije Ukrajini poslao dovoljno oružja.
Prekršeno obećanje
Vodeći političari diljem njemačkog političkog spektra optužuju Scholza da koči isporuku oružja.
Poljski predsjednik Andrzej Duda optužio je Berlin da je pogazio riječ i kazao kako moderni njemački tenkovi tipa Leopard, kojima je Berlin obećao nadomjestiti njihove sovjetske tenkove poslane u Ukrajinu, nisu stigli.
U međunarodnoj zajednici postoji percepcija da Njemačka ne želi naoružavati Ukrajinu.
'Ne razumijem zašto je to toliko komplicirano', kazao je ovoga tjedna frustrirani ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba. Savjetnik pak predsjednika Volodimira Zelenskog putem društvenih mreža je zatražio višecjevni raketni sustav (MLRS).
U stvarnosti Berlin dostavlja veliku količinu oružja; ne toliko kao SAD, ali mnogo u usporedbi s nekim drugim europskim državama. Stručnjaci kažu da je Njemačka negdje na sredini.
Njemački parlament je velikom većinom glasova odobrio slanje teškog naoružanja. Većina mainstream političara i skoro sve stranke podržavaju taj potez, uključujući socijaldemokrate Olafa Scholza, njihove koalicijske partnere, Zelene, liberalni FDP, ali i konzervativnu opoziciju.
Krajnje desni AfD i krajnje lijevi Die Linke su jedine stranke koje su se protivile slanju oružja u Ukrajinu. Obje stranke se bore u anketama i muku muče unutarnjim sukobima.
U medijskim debatama ima prigovora slanju oružja, poput onoga u otvorenom pismu koje su potpisali neki akademici i poznate ličnosti. No, niti jedan od tih potpisnika nema neki politički utjecaj, a tek rijetki od njih su stručnjaci za Rusiju i Ukrajinu.
'Putin ne smije pobijediti'
Pa ipak, unatoč konsenzusu u političkom mainstreamu, Scholz se i dalje čini neodlučnim.
U govorima ponavlja fraze poput 'Putin ne smije pobijediti, Ukrajina mora postojati'. Neobjašnjivo, ocjenjuje BBC, on nikada ne govori o pobjedi Ukrajine u ratu.
Za razliku od mnogih vodećih njemačkih političara, on još uvijek nije posjetio Kijev od početka ruske invazije, te kaže da je besmisleno ići se tamo naslikav
Nema komentara:
Objavi komentar