nedjelja, 18. rujna 2022.
U MORU CIVILIZACIJE BABAROIDNOG PATRIJARHATA, ,RAĐA SE NOVI BIOLOŠKI SEGMENT ZDRAVOG RAZUMA, KOJI BUDI ISTOK I ZAPAD, SJEVER I JUG, OVE JADNE PLANETE !
(zadnje dorađeno)
Jutarnji list
IRAN NA PREKRETNICI?
Zbog ubojstva djevojke izbili veliki prosvjedi, šire se glasine da ajatolah Hamenei nije dobro
Državni mediji objavili su u subotu fotografije na kojima Hamenei navodno vodi vjersku ceremoniju, ali nije jasno od kada datiraju
Piše:Ivan FischerObjavljeno: 18. rujan 2022. 12:55
Ajatolah Hamenei, iranska policija, ubijena Mahsa Amini
Iranske vlasti suzavcem i batinama razbili su prosvjed koji se ovog vikenda održao u Saqezu, rodnom gradu mlade Iranke koja je u petak preminula u bolnici nakon što je završila u komi tokom "preodgoja" iranske moralne policije.
Dvadesetdvogodišnja Mahsa Amini uhićena je prošlog tjedna zbog kršenja strogih zakona o odijevanju u Islamskoj Republici, jer joj je bila vidljiva kosa. Članovima obitelji koji su bili s njom poručili su kako će im kćer vratiti nakon "preodgoja", no nekoliko svjedoka posvjedočilo je kako ju je policija još u kombiju počela mlatiti.
Prema službenim policijskim izvorima, Amini je doživjela zatajenje srca dok je s drugim uhićenim djevojkama bila na preodgoju u policijskoj postaji, te je u komi prebačena u bolnicu u Teheranu. Obitelj su iz bolnice kasnije izvijestili kako je nastupila moždana smrt te je Amini u petak službeno zavedena kao preminula.
Vlast zataškava nasilnu smrt
Ultrakonzervativni, tvrdolinijaški iranski predsjednik Ebrahim Raisi navodno je naredio provedbu "neovisne istrage" njezine smrti, no sudski vještak kazao je kako bi se na forenzičke rezultate moglo čekati i do tri tjedna. Ministar unutarnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli kazao je za državnu televiziju kako nigdje nije zabilježeno da je pretučena.
Bijesni zbog smrti mlade djevojke, brojni građani iranskog Kurdistana, gdje je Amini živjela, okupili su se u Saqezu u petak, a snimke njihovog prosvjeda objavljene su na društvenim mrežama.
"Smrt diktatoru!" - vikali su okupljeni prosvjednici, što je bilo upućeno Vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hameneiju. Neke su žene skinule svoje marame s glava. Na snimkama se moglo vidjeti kako policija ispaljuje suzavac na prosvjednike te muškarca s ozbiljnom ozljedom glave.
Prosvjedi su se u subotu navečer proširili i na regionalni glavni grad, Sanandaj, te su trajali do duboko u noć. Snimke prikazuju okupljene prosvjednike kako viču: "Saqez nije sam, Sanandaj je uz njega!". Mladi prosvjednici u Sanandaju palili su automobilske gume i bacali kamenje na policiju koja je ponovno pokušavala razbiti prosvjed suzavcem.
Prosvjedi i u Teheranu
Prosvjedi su u petak održani i u glavnom gradu Irana, Teheranu, no uz masovno prisustvo interventne policije. Nezavisni opservatoriji koji prate cenzuriranje interneta, poput NetBlocksa, javili su u petak kako je veći dio Teherana bio bez interneta, vjerojatno kako bi se zaustavila koordinacija pr
UŽAS U IRANU
‘Preodgojna‘ sesija iz pakla: Moralna policija premlatila ju do smrti jer nije pokrila kosu
Na smrt Amini reagirali su i brojni poznati iranski sportaši, umjetnici i druge javne osobe, koji su svi odreda kritično prozivali vlasti zbog smrti mlade djevojke.
Masovno nezadovoljstvo, koje se počelo širiti još u kolovozu kada je Raisi postrožio provedbu zakona o nošenju hidžaba, podiglo je i pitanje zdravstvenog stanja Vrhovnog vođe, koji već tjednima nije viđen u javnosti.
Hamenei je prošle godine usmjerio Iran oštro udesno kada je neizravno podržao Raisija na predsjedničkim izborima, a njegovo Vijeće čuvara revolucije diskvalificiralo je sve umjerene i reformističke kandidate, pa čak i nekadašnjeg predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada. Iz izbornog procesa izbačeni su i svi suradnici umjerenog predsjednika Hassana Rouhanija, koji je stajao iza sada već propalog iranskog nuklearnog sporazuma i zalagao se za popravljanje odnosa sa zapadom.
Tvrdolinijaši na vlasti
Pojedini analitičari zaključili su tada kako Hamenei želi osigurati opstanak tvrdolinijaške struje koja se zalaže za uništenje Izraela i zapadnih država, ojačati vjerske zakone u Islamskoj Republici te da kroz marginalizaciju umjerenih kandidata namjerava osigurati da se njegov nasljednik, u slučaju njegove smrti, bira isključivo iz skupine njegovih istomišljenika, poput Raisija.
Priča o njegovom nasljedniku intenzivirala se proteklih tjedana, kako se Hamenei prestao pojavljivati u javnosti, a državom su počele kružiti glasine o njegovom sve slabijem zdravlju. Otprije je poznato da 83-godišnji Hamenei ima problema sa srcem, koji su mu dijagnosticirani još 1998. Državni mediji objavili su 2014. i da je Hamenei operiran zbog raka prostate.
Kako bi odagnali glasine o njegovom zdravlju, državni mediji objavili su u subotu fotografije na kojima Hamenei navodno vodi vjersku ceremoniju u Teheranu, na kojima se može vidjeti kako sjedi na pozornici s kirurškom maskom na licu. Nitko nije objavio snimku događaja, kao ni fotografije na kojima se istovremeno vidi Hamenei i vjernici okupljeni na ritualu, a na fotografijama nema ni nikakvih detalja koji bi mogli jasno dati do znanja kada su one snimljene.
"Pozdravljam one koji su me pozdravili izdaleka, i želim im sve najbolje", prenose državni mediji Hameinijevu izjavu, navodno danu onima koji se brinu za njegovo zdravlje.
Smrt Hameneija mogla bi označiti početak političkih i društvenih previranja u Islamskoj Republici, čije je stanovništvo većinom siromašno kroz pritisak desetljeća zapadnih sankcija, a kritike vlasti i prosvjedi suzbijaju se brzo i brutalno. Njegovo zdravlje brine i militantne skupine na Bliskom istoku koje Iran za sada sponzorira, kao i sirijskog predsjednika Bašara Al-Asada, kojem su iranske snage znatno pomogle u građanskom ratu u njegovoj državi
Nema komentara:
Objavi komentar