ponedjeljak, 2. siječnja 2023.
OLEKSANDR LEVČENKO /PREPORUČENO/
NACIONAL.HR
VIJESTIprije -48 minuta-Split objavio prijedlog Pravilnika o lokalnim medijima. Evo što trebaju objavljivati ako žele da ih grad financiraprije -11 minuta-Gotov sukob s vladom? Petrol u utorak spušta cijeneprije -6 minuta-Savjetnica Uprave Fine: "Gotovog eura ima dovoljno"prije 3 minuta-Filipovićev savjetnik: "Nismo imali nikakvih indikacija da će se ovo dogoditi. Nećemo dozvoliti lov u mutnom!"prije 20 minuta-Prošla godina u Španjolskoj je bila najtoplija u povijesti mjerenjaprije 41 minuta-Skok cijena zbog preračunavanja: Plenković na sastanak pozvao inspektore, ministar Filipović šefove trgovinaprije 51 minuta-Oleg Butković bio na gala novogodišnjem koncertu u Beču. Tvrdi da mu je karte osigurao - prijateljprije 1 sat-Prijedlog proračuna nije prošao, općina Kali ide na prijevremene izboreprije 1 sat-Puljak: "Frustrira činjenica da takvi uspjesi na međunarodnoj sceni nisu rezultirali uspjesima na internoj organizaciji"prije 1 sat-Ljubo Jurčić: "Mi ćemo morati prositi novce iz EU da pokrijemo te neke deficite"
SVIJET
Levčenko: “Pekingu je teško birati između dva prijatelja? Baš je težak izbor!”
02. 01. 2023. 17:23Autor: Nacional/M.K.
NFOTO
Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u ponedjeljak je za nacional.hr analizirao je ruske napade na Ukrajinu tijekom novogodišnje noći, kao i neodlučnost Kine da zauzme čvrsti stav oko ruske invazije.
“Novu 2023. godinu stanovnici Ukrajine dočekali su uz zvukove sirena za uzbunu. Ruski neandertalci masovno su gađali ukrajinske civilne objekte u mnogim gradovima. Ali, većinu svih raketa i gotovo sve dronove iranske proizvodnje srušila je ukrajinska protuzračna (PZO) i proturaketna obrana (PRO). Da je samo trećina poslanih dronova ispunila svoje ciljeve, cijela bi Ukrajina u zimskim uvjetima ostala bez svjetla, vode i električne energije. Tako su u mislima Ukrajinci za novu godinu posebno ‘pozdravili’ iransko političko vodstvo, koje je stalo uz Moskvu, na put terorističkog djelovanja i uništenja ukrajinskog naroda”, piše Levčenko.
Dodaje da je sveukupno u novogodišnjoj noći, samo nad Kijevom uništeno 45 dronova kamikaza Shahed 136 iranske proizvodnje. “Tome je jako pomogao najmoderniji proturaketni sustav NASAMS norveške proizvodnje koji je Ukrajina dobila od zapadnih saveznika. Sada je efikasnost ukrajinskih PZO i PRO dostigla 80 posto. A na početku rata bila je manja od 50 posto. Ipak, ni sustav NASAMS nije bio projektiran za borbu s takvim ogromnim brojem dronova kamikaza. Ali, ukrajinski stručnjaci uspjeli su, ne samo ovladati vještim korištenjem ovom naprednom tehnikom, nego su je i počeli koristiti kao artiljeriju u smislu brzog ponovnog punjenja streljivom za sljedeće salve vatre. Ukrajina je sada uspjela srediti mrežu iz svih postojećih sistema PZO i PRO bivše sovjetske i moderne zapadne tehnologije, što pomaže efikasnijoj borbi s obaranjem ruskih raketa i dronova kamikaza. Nakon toga, kad Kijev dobije najmoderniji američki proturaketni sustav ‘Patriot’ i suvremene lovce F-15, a možda i čak F-16, to će još osnažiti ukrajinski sustav PZO i PRO koji će tada obarati i 90% ruskih raketa i dronova kamikaza, koji su do sada Ukrajini nanijeli štetu od više stotina milijardi dolara. Mnogi ukrajinski gradovi bit će mnogo sigurnije mjesto za boravak i rad desecima milijuna ukrajinskih građana”, istaknuo je.
Levčenko napominje da bi Kina sada mogla ‘stvarno brzo zaustaviti rusku agresiju’. “Ali, Peking je izjavio da im je teško birati između dva prijatelja – Rusije i Ukrajine. To je stvarno težak izbor – između međunarodnog prava i pokretača imperijalističkog rata, između naroda koji se bori za svoj opstanak i neandertalaca koji su došli svom susjednom narodu homo sapiensa oduzeti život. Takav težak izbor sada je ispred kineskog rukovodstva, kako su izjavili njihovi dužnosnici. Kina bi, kao stalni član Vijeća Sigurnosti UN-a, morala sama pokrenuti pitanja kazne zemlje-agresora, a ne svojim glasovanjem na međunarodnoj sceni stalno podržavati imperijalističke apetite Moskve. Peking je dao garancije teritorijalne cjelovitosti Ukrajine prema Budimpeštanskom memorandumu iz 1994. godine. Tada je Ukrajina predala Rusiji nuklearni potencijal, deset puta veći od tadašnjeg postojećeg kineskog, uz samo jedan uvjet – a to je poštivanje državnog suvereniteta nad čitavim ukrajinskim teritorijem. Kina može reći da nije samo ona dala garancije sigurnosti Ukrajine. Tako je. Zato Kijev i dobiva svestranu podršku od zemlja-garanta nedodirljivosti granica Ukrajine. Samo su zbog toga Washington i London čvrsto stali uz Ukrajince, jer moraju preuzeti međunarodne obveze prema Ukrajini. Polako se i Francuska priključila ovom procesu, ali nikako ne Kina. Sada milijuni Ukrajinaca razmišljaju da je 1994. Kijev izgleda morao sačuvati svoj nuklearni status, da se nitko ne bi nikad usudio Ukrajini prijetiti našim nuklearnim naoružanjem, koje smo predali Rusima, i nitko nikad ne bi kvario Ukrajincima doček Nove godine. Sada više nismo tako naivni. Razumijemo da svatko igra prema svojim interesima. To je u redu, ali ne treba zaboravljati da još postoje i interesi sačuvani u svijetu mira i stabilnosti, o čemu govori Ustav UN-a i sve postojeće međunarodne konvencije. Peking stalno govori o važnosti postizanja mira u Ukrajini, ali ne govori da za to samo treba poštivati međunarodno pravo. A to znači da zemlja agresor mora povući svoju vojsku s tuđeg teritorija. Ali, Kina kao da zanijemi kad mora reći nešto takvo. To, u stvari, i je težak izbor za Peking – između podrške principa nedodirljivosti postojećih granica i ruske imperijalističke agresije. Ali, čitav svijet mora vidjeti tko pomaže Kremlju urušavati postojeći sistem međunarodnih odnosa. Za Viktora Orbana, Bjelorusiju, Iran i Sjevernu Koreju znamo. I ako ne brineš previše za teritorijalni suverenitet drugih zemalja, barem bi trebao, ako si već dao svoje sigurnosne garancije ili ostaješ stalni član Vijeća Sigurnosti UN-a, uvijek osuditi vojnu intervenciju. A ti to toleriraš, a onda ti se to može i vratiti”, dodao je.
Levčenko napominje da je na srušenim iranskim dronovima, kojima je ruska strana bombardirala Kijev, na ruskom jeziku ispisana jeziva čestitka Ukrajincima za novu godinu – naslikana je novogodišnja kutija s poklonom uz riječi ‘Bum!’.
“Možda će takve čestitke nekada, na principima uzajamnosti, doći i u Moskvu, Teheran ili još u neku državu koja pomaže imperijalističkoj Rusiji zauzimati tuđi teritoriji. I nama je svejedno – ako pokušavate objašnjavati da niste neprijatelj ukrajinskog naroda, samo vas okolnosti drugih tema primoravaju na takvo djelovanje. To ne prolazi. Glavni princip u diplomaciji je princip uzajamnosti, koji ostaje efikasnim već stoljećima. Hitler je uz pomoć svojih zemlja satelita uništavao Europu i svijet i njemu i njegovim saveznicima to se vratilo. Ukrajina, kao zemlja koja je dala najveći doprinos u borbi s njemačkim nacizmom u Drugom svjetskom ratu, sada se stoički bori s ruskim neofašizmom. Nije to laka borba, ali moramo izdržati. Naša novogodišnja poruka za Moskvu druge je naravi: “Smrt ruskom fašizmu, sloboda ukrajinskom narodu!”, zaključio je Levčenko.
Nema komentara:
Objavi komentar