nedjelja, 1. siječnja 2023.
PIŠE ŽELJKO TRKANJC
Da, pogriješio sam. U ovo doba prošle godine nisam mislio da će Rusija napasti Ukrajinu
Prognoze za 2023. "lošeg" prognozera: Neizvjesnost, nastavak ruske agresije, mogući napad na Tajvan, poraz Erdoğana na izborima...
Piše:Željko TrkanjecObjavljeno: 01. siječanj 2023. 11:25
John Kenneth Galbraith, poznati američki ekonomist (otac Petera, prvog američkog ambasadora u Hrvatskoj), jednom je prigodom rekao da "predviđanje u ekonomiji služi tome da astrologija dobije na vrijednosti".
Tako sam i ja prošle godine u ovo doba bez imalo dvojbe predvidio da Rusija neće napasti Ukrajinu. Nije mi utjeha što je više analitičara na globalnoj razini dijelilo moj stav, nego ispravnu tezu da će Rusija napasti. Niti stručnjaci koji kažu da i besprijekoran proces odlučivanja može dovesti do lošeg ishoda zato što se umiješa slučajnost univerzuma.
Niti jednu krizu ne treba pustiti da propadne pa sam iz te pogreške izvukao zaključke: nisam se ponašao lege artis. Da, postoji ars, umijeće (još nije znanost) predviđanja. Koje kaže da na svaki način treba izbjeći "kognitivnu pristranost" koju bih simplificirano nazvao željenim ishodom. Pristupio sam problemu i ne uzimajući u obzir kako misli druga strana, ruski predsjednik Vladimir Putin, smatrao sam da će odlučiti na temelju racionalnih, pa i ekonomskih faktora zanemarujući uzročno-posljedični proces koji je počeo njegovim tekstom o Ukrajini koja nema pravo na suverenost, što je bio signal iracionalnosti. Ruske prijedloge nove sigurnosne arhitekture tumačio sam, bez dostatnog realističnog uvida, liberalno, mogućnošću za dogovor.
"Moramo biti skromni u pogledu onoga što možemo znati. Ponizno je primijetiti da je nekoliko lekcija bilo predvidljivo prije godinu dana. Naučili smo ne samo da se povijest vratila, već i da, u dobru i u zlu, zadržava sposobnost da nas iznenadi. S tim na umu, naprijed u 2023.!", tako nas je sve koji smo pogriješili utješio Richard Haas iz Council on Foreign Affairs.
Zato je ove godine s ruskom agresijom na Ukrajinu lako. Vojni teoretičari su davno utvrdili da kad rat krene, počinje živjeti vlastiti život i gotovo nemoguće je njime upravljati, još teže predviđati. Zima donosi nastavak pozicijskog rata iscrpljivanja i čekaju se prvi znaci zatopljenja u kojima Kijev planira nastavak ofenzivnih operacija. Čega je Moskva svjesna i zna da mora pripremiti odgovor. Čini se da je za Moskvu crvena linija očuvanje Krima i kopnenog mosta od poluotoka do granice. I užeg nego sada, ako nema druge. Promišljajući o ratu s ruske točke gledišta, ne smije se zaboraviti da je američki diplomat George Kennan, jedan od najboljih poznavatelja Rusije, definirao da je ta zemlja potpuno zatvorena logici razuma, a silno osjetljiva na logiku sile. To bi mogla biti klica rješenja sukoba. Ukrajina ne kani pristati ni na što manje od potpunog povlačenja ruske vojske. Iako se razlike čine nepremostivima, pregovori počinju u takvim uvjetima, u svim drugima moćniji postavlja uvjete.
Brendan Smialowski/Afp
Rat će i dalje imati najveći utjecaj na Europsku uniju koja prolazi ubrzanu tranziciju i promjenu niza politika pokazujući zavidnu otpornost, primjerice kad je riječ o novoj energetskoj arhitekturi. Sjevernoatlantski savez bi trebao ojačati kad Turska konačno ratificira ulazak Švedske i Finske u članstvo pa bi istočni bok Europe postao jednom od najbranjenijih točaka na planetu. Rusija će nastojati djelovati destruktivno, u skladu s Lenjinovim učenjem, prema najslabijim karikama u lancu - Moldavija. Vijeće EU je u zaključcima usvojenima 15. prosinca naglasilo da će "nastaviti pružati svu relevantnu potporu Republici Moldaviji dok se suočava s višestranim učinkom ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine, posebice u pogledu energetske sigurnosti".
U EU se može očekivati nastavak izolacije Mađarske koja je izgubila kompas i počela prijetiti zaustavljanjem kritičnih europskih politika - financijska pomoć Ukrajini, prihvaćanje najniže globalne porezne korporativne stope - da bi se suočila s dosad najjačim pritiskom politike uvjetovanosti koji neće oslabiti. Poruka Bugarskoj, koja i dalje lavira između Bruxellesa i Moskve. Poljska je, s druge strane, pokazala zavidnu kooperativnost, dijelom jer su joj potrebni novci zbog parlamentarnih izbora i jer je naučila na mađarskom primjeru da se Bruxelles uozbiljio.
Prostor globalne sigurnosti reducira se s linije Vancouver - Vladivostok i sada seže do Przewodówa u Poljskoj, gdje je pala ukrajinska raketa s očekivanim širenjem prema Harkivu kad rat u Ukrajini završi.
EU je odahnula jer su izbori na sredini mandata pokazali da u SAD-u i dalje ima dovoljno zdravog razuma da se odbace kandidatkinje i kandidati koji podržavaju politike bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, velikom većinom u izravnoj suprotnosti sa zdravim razumom i transatlantskim partnerstvom. Pomno će se pratiti dinamika predizbornih procesa u obje stranke zbog budućeg smjera politike - Joe Biden kao kandidat 2024. godine velik je rizik - i osobito unutarnja politika zbog nastavka prekoatlantskih trenja u trgovinskim i ekonomskim poslovima. IRA, američki zakon smanjenja inflacije, odiše protekcionizmom na štetu EU. Unija nema dovoljno snage da jamči obranu Ukrajini: uz pomoć Finske lakše će biti braniti, ako zatreba, baltičke države. Ali bez Washingtona Kijev je više-manje prepušten samome sebi.
SAD je pokazao, na zaprepaštenje Narodne Republike Kine, da je u stanju djelovati viševektorski, upravljati pomoći Ukrajini ne gubeći ni na sekundu fokus s Pacifika. Peking se našao u situaciji kakvu ne pamti proteklih 40 godina: ekonomski se problemi gomilaju pa će Partija u najavi sljedeće godine istaknuti da su ključni ciljevi ekonomske politike stabilnost i rast (prije koju godinu je bio 10%, ove ako prijeđe 3%, bit će uspjeh). "Kineska će vlada koristiti poticajnu monetarnu politiku u pokušaju da oživi potrošnju, ali bi učinak mogao biti ograničen budući da će sektor nekretnina (u kojem se nalazi većina bogatstva kineskih kućanstava) vjerojatno ostati ispuhan usred napora Pekinga za razduživanje, što će utjecati na povjerenje potrošača", procjenjuje analitička kuća Stratfor. Washington nije propustio prigodu i odmah je zaoštrio trgovinski pritisak zabranom izvoza sofisticirane tehnologije s ciljem usporavanja kineskog tehnološkog napretka. Na tome neće stati
Atta Kenare/Afp
Nevolja je da bi se, ako se unutarnja situacija pogorša, Partija mogla odlučiti na klasičan potez autokrata, pokrenuti invaziju. Republika Kina na Tajvanu toga je svjesna, SAD također (nije slučajno nedavno pokrenuta gradnja velike tvornice čipova tajvanske tvrtke TSMC u Arizoni). Prema većini ozbiljnih vojnih procjena, NR Kina još nema kapacitete za invaziju, ali vojna vježba nakon posjeta predsjednice Kongresa Nancy Pelosi RK na Tajvanu pokazala je da bi pomorska blokada bila moguća. Ukrajinski rat je regionalna pogibelj, rat oko RK na Tajvanu bio bi globalna. Kao i moguće širenje sukoba Indije i NR Kine sa sporadičnih graničnih sukoba na stvarni konflikt. Indija je zasad svjesna da je vojno slabija i da bi Pakistan iskoristio takav scenarij da se dokopa Kašmira. Ali ako NR Kina bude vezana uz RK na Tajvanu …
Rast će utjecaj srednjih sila, poput Indonezije, koja djeluje konstruktivno (iz strateške slike uklanjam zakon o zabrani seksa izvan braka) i u tom se smjeru razvija ASEAN (Savez država jugoistočne Azije). Na summitu u prosincu EU je dao do znanja da je stvarni pol sadašnjeg multipolarnog poretka jer se ne kani prikloniti ni SAD-u ni NR Kini niti ih pretjerano kritizirati iako je to Bruxelles molio. Malo lokalpatriotizma, "Mi sme si navek z Hrvatima dobri bili!", kažu Zagorci.
Poznata je nepoznanica Islamska Republika Iran, gdje će se prosvjedi nastaviti, ali i dalje se ne vidi politička snaga koja bi prosvjednice i prosvjednike povela u proces rušenja vlasti. Vrhovni religijski vođa Ali Hamnei i dalje se nosi s nizom zdravstvenih problema - njegov bi biološki odlazak s vlasti mogao destabilizirati sustav. Uz ogradu da Republikanska garda neće tako lako iz ruku ispustiti kontrolu nad najunosnijim dijelovima ekonomije.
Tursku čekaju izbori u lipnju. Ako Recep Tayyip Erdoğan izgubi, nije isključeno da silom odluči ostati na vlasti, što bi otvorilo tenzije unutar NATO-a i u odnosima EU s Ankarom. Jedna od najvećih prijetnji sigurnosti istočnog Mediterana.
Može se očekivati formiranje vlasti u BiH u skladu s izbornim rezultatima, što bi relaksiralo odnose s Hrvatskom dok se bavi kvadraturom kruga u odnosima sa Srbijom koju vodi Aleksandar Vučić. Mađarska je novi izazov Zagrebu jer, primjerice, ministar Péter Szijjártó traži da se Janafu na razini EU propišu tarife kakve želi Budimpešta za transport ruske nafte. Učvršćivanje odnosa sa Slovenijom i Austrijom u sklopu i energetske politike bio bi vrijedan iskorak. Enigmom ostaje nova talijanska vlada i tu će trebati diplomatske mudrosti.
Gita Gopinath iz MMF-a prije nekoliko je dana mirno rekla da će 2023. biti gora nego 2022. Realno. Živjet ćemo i dalje s inflacijom, uz moguću recesiju, iako se sve više vjeruje da će doći do blagog prizemljenja, ali bolno djeluje poruka da i dalje nemamo zamjene za plin. Dobra je vijest da se euro krajem godine oporavio u odnosu na dolar i da će se, mudrom monetarnom politikom, uspjeti držati na globalnim financijskim vjetrometinama.
Dobro došli u doba koje definiraju neizvjesnost, fragmentiranost, regionalizam kao odgovor na globalizam, naznake protekcionizma i niz nepoznatih nepoznanica. Nije li to lijepo?
Nema komentara:
Objavi komentar