srijeda, 25. svibnja 2022.
RAZORNIM NABOJEM DO 'PRIMIRJA'
KAKO DO PRIMIRJA?
Ukrajina ide u kontraofenzivu, a na ‘ranjenom‘ Zapadu odjednom su se počele buditi sumnje
Što podrazumijeva ‘pobijediti‘ u ratu kad je o Ukrajini riječ. Je li to samo povratak ruske vojske na pozicije prije 24. veljače?
Piše:Željko TrkanjecObjavljeno: 25. svibanj 2022. 15:29
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u srijedu da je voljan isključivo izravno razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a ne preko posrednika.
“Rusija trenutačno ne pregovara ozbiljno”, rekao je, dodajući da ako ruski predsjednik "shvaća stvarnost", postoji mogućnost da se pronađe diplomatsko rješenje sukoba, prenosi Hina.
Dodatni je uvjet da Rusija povuče vojsku na pozicije prije 24. veljače, kad je počela agresija na Ukrajinu.
Nedaća je što pregovori, koliko je poznato javnosti, ne traju. I nema govora da bi ruski predsjednik Putin tako jednostavno pristao na pregovore s predsjednikom Zelenskim. To je, ispravno, što je na njega sve teže primjenjiv epitet, još početkom agresije artikulirao ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov: predsjednici nastupaju na kraju. Sada je razvidno da Putin neće gledati Zelenskog kako mu se podanički klanja, ali da bi sjeli za stol potrebno je definirati niz elemenata te izbrusiti dokument o miru ili primirju do završnih točaka koje onda utvrđuju dva čelnika.
“Andrij Jermak, voditelj Ureda predsjednika Ukrajine, najavio je osnivanje međunarodne savjetodavne skupine koja će izraditi prijedloge o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu”, objavljeno je na mrežnim stranicama predsjednika Ukrajine u utorak. Savjetodavnom će skupinom predsjedati Jermak i Anders Fogh Rasmussen, bivši danski premijer i bivši glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza. Sigurnosna jamstva Ukrajini, kako se ne bi opet našla pod brutalnom ruskom agresijom, od presuedne su važnosti za bilo kakav sporazum. Rusija je kao uvjet postavila demilitarizaciju Ukrajine, a Kijev ne želi više dokumente, poput Budimpeštanskog memoranduma, koji se sigurnosno nisu pokazali vrednijima od papira na kojem su napisani.
Rasmussen je važan signal jer daje političku težinu savjetodavnoj skupini. Posebno u situaciji kada je sve očitije da rat neće stati u dogledno vrijeme ako se ne ponude objema stranama prihvatljiva rješenja. Ne treba zaboraviti da postoji velik broj utjecajnih država koje i dalje odbijaju osuditi Rusiju.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar