petak, 20. svibnja 2022.
RUSKI VLADAR NA MUKAMA
Putinov ‘džepni NATO‘ pred raskolom: Pojavile se nesuglasice, lojalan mu ostao samo jedan čovjek
Osim što Putin ima problema s najbližim saveznicima, koji kalkuliraju oko podrške Rusiji, uznemiren je i zbog stalnih napetosti na Kavkazu
Piše:Vlado VurušićObjavljeno: 20. svibanj 2022. 18:47
Agresija na Ukrajinu zadaje sve više problema Vladimiru Putinu i u njegovu postsovjetskom ataru. Pojavile su se prve pukotine u odnosima s državama za koje se nekako podrazumijevalo da su dio Putinova zamišljenog utjecaja.
Naime, na nedavnom summitu Putinova "džepnog NATO-a", Organizacije o kolektivnoj sigurnosti (ODKB) - u koju ulaze, osim Rusije, još i Armenija, Bjelorusija, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan - nije pokazano željeno jedinstvo. Štoviše, evidentirane su "blage" nesuglasice. Putin je morao progutati knedlu jer te zemlje polako migolje iz njegova zagrljaja, nakon što je pokazao slabosti u Ukrajini koje ga više ne kvalificiraju kao jedinog gospodara tog prostora, a ujedno se pokazalo da zbog neuspjeha u Ukrajini Putin možda više nije tako efikasan i pouzdan zaštitnik tamošnjih autoritarnih vođa i režima. Spao je, čini se, samo na Aleksandra Lukašenka koji mu je jedini vjeran, ali i zbog toga što se i održava na površini samo zahvaljujući Rusiji.
Sudionici summita nisu javno govorili o Ukrajini, niti su bezrezervno podržali rusku intervenciju. Više ih brinu Afganistan i talibani koji bez sustezanja nastoje proširiti svoj utjecaj na ionako rovite srednjoazijske despocije kakve su Kirgistan, Tadžikistan i Kazahstan. Iskazali su i određenu nelagodnu suzdržanost koja je sigurno upalila alarm u Kremlju. Kako kaže politolog Temur Umarov iz moskovskog Carnegie centra, članicama je bilo važno sudjelovati, ali niti bezrezervno podržati, niti previše kritizirati Rusiju oko Ukrajine.
Podsjetimo da su u UN-u članice ODKB-a bile suzdržane ili ih nije bilo u dvorani kad je Rusija osuđena zbog napada na Ukrajinu. Nisu stale uz Rusiju, poput Bjelorusije i Sirije. Na summitu ih je zato Lukašenko ukorio zbog neiskazivanja solidarnosti i narušenog jedinstva saveza te čak rekao da EU djeluje puno homogenije od njih. No kako su procijenili i ruski analitičari, Lukašenko je istupio kao Putinov megafon i govorio je ono što Putin misli, ali još ne izgovara glasno. Predstavnici ostalih država nisu se previše pridružili ni rusko-bjeloruskim ostrašćenim napadima na NATO i Zapad. Saslušali jesu, ali nisu ružili po Zapadu. Žele zadržati neutralni status oko rata u Ukrajini i ne žele se konfrontirati sa Zapadom, pa se nisu previše izjašnjavali ni oko proširenja NATO-a na Švedsku i Finsku.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar