petak, 21. listopada 2022.
Jutarnji list
IDEOLOŠKA VOJSKA
‘Najmoćnija sila Bliskog istoka‘: Iranska revolucionarna garda stigla na Krim, tko su oni?
Njihova vojska ima 210 tisuća članova, a uključuje kopnene, zračne, pomorske, obavještajne, kao i specijalne postrojbe
Piše:F.L.Objavljeno: 21. listopad 2022. 12:33
Glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby jučer je objavio kako je Iran poslao svoje vojnike da pomognu ruskoj vojsci u lansiranju bespilotnih letjelica iranske proizvodnje na ukrajinske elektrane. Ubrzo su britanske i američke obavještajne službe potvrdile kako su na Krim stigli pripadnici - Iranske revolucionarne garde, javlja Sky News.
Posljednjih tjedana mogli smo čuti kako ta moćna jedinica, u čijem su sastavu kopnene, zračne, pomorske, obavještajne, ali i specijalne postrojbe, sudjeluje u brutalnom gušenju prosvjeda diljem zemlje, koji su krenuli nakon smrti 2-godišnje Mahse Amini koja je pritvorena zbog "neprikladnog odijevanja". No jednako tako širile su se glasine o njihovim operacijama u Siriji, a zapadni analitičari ju nazivaju najmoćnijom silom na Bliskom istoku. U svom sastavu ima ukupno oko 210 tisuća pripadnika. Također Garda kontrolira Basij miliciju. Riječ je o praktički paravojnoj formaciji koju čine dobrovoljci, a ima 90.000 redo
Salampix/abaca/Abaca Press/Profimedia
Razvoj Iranske revolucionarne garde (IRG) temeljan je za razumijevanje njene pozicije u današnjem Iranu, ali i generalnog stanja u toj državi, napominje se u dubinskoj analizi instituta za Bliski istok iz Washingtona, MEI.
Iranska revolucionarna garda je započela kao tek jedna od islamističkih milicija koje su djelovale kao čuvari Islama i pomogli im u učvršćivanju vlasti u postrevolucionarnom Iranu. Od svog osnutka ona je također služila kao glavni organ za promicanje izvoza islamske revolucije u inozemstvo. To je potvrđeno iranskim ustavom iz 1979., koji uspostavlja IRG kao "ideološku vojsku" i ovlašćuje je ju za "ideološku misiju džihada; tj. širenje suvereniteta Božjeg zakona diljem svijeta.”
Dakle, za razliku od regularne iranske vojske čiji je primarni cilj zaštita iranskih granica, glavna misija IRG-a bila je zaštita šiitske vjeroispovijesti i promicanje islamske revolucije u zemlji i inoze
Iransko-irački rat (1980.-88.) doveo je do toga da je Garda proširila svoje nadležnosti i profesionalizirala se kao vojna organizacija, postavši zapravo institucionalizirana milicija. Godine 1985. proširila se na tri glavne grane: kopnene snage, zračne snage i mornaricu. Završetak osmogodišnjeg sukoba sa Irakom Saddama Hussaina 1988. i smrt vrhovnog vođe Ajatolaha Homineinija godinu dana kasnije ubrzala je rast Garde.
Početkom devedesetih Iranska revolucionarna Garda počinje uprihoditi i ogromne svote novca.
Njegov tada novoosnovani graditeljski stožer Khatam al-Anbiya, inženjerski i građevinski konglomerat, predvodit će iransku poslijeratnu obnovu i s vremenom izgraditi gospodarsko carstvo. Paralelno je IRG također počeo pružati svojim članovima usluge socijalne pomoći, i to nakon što se usko povezao s nekoliko ideološko-dobrotvornih organizacija (takozvanih bonijada).
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar