nedjelja, 31. listopada 2021.
POČINJE VELIKI KRAJ JEDNE ISTRAĆENE CIVILIZACIJE !
Jutarnji list
POČINJE COP26
Pred nama su dva tjedna grandioznih govora i velikih obećanja, ali čini se da je summit u Glasgowu zapravo pred krahom
Znanstvenici upozoravaju da je smanjenje emisije jedini način da se izbjegnu klimatske kat
Uvjeriti gotovo 200 svjetskih čelnika da se slože oko plana za sprječavanje globalnog zagrijavanja dok vrijeme za spas planeta ubrzano istječe nikada nije bilo lak zadatak. Ovogodišnja konferencija UN-a o klimatskim promjenama, poznata i kao COP26, pred sobom ima još teži izazov. Za razliku od konferencije u Parizu 2015. na kojoj su dana obećanja, sada će zemlje trebati pokazati koliko je napretka uistinu postignuto i potencijalno se složiti oko novih, još agresivnijih mjera.
Oprez, ne brzina
Znanstvenici upozoravaju da je brzo i opsežno smanjenje emisije stakleničkih plinova jedini način da se izbjegnu sve gore klimatske katastrofe. Britanski premijer Boris Johnson upozorio je kako postoji opasnost da konferencija ne uspije unatoč obećanjima brojnih zemalja da će se angažirati na smanjenju emisija CO2. BBC je objavio da neki od najvećih zagađivača, primjerice Saudijska Arabija, Japan i Australija, traže da se ne juri prebrzo u odustajanje od fosilnih goriva. Međunarodna agencija za energiju (IEA) već je upozorila kako bi, čak i ako zemlje ispune svoja trenutačna obećanja o nultoj stopi emisije ugljika na vrijeme, to bi smanjilo samo 20% emisija potrebnih za postizanje nulte stope do 2050. godine. Papa Franjo je uoči summita političkim čelnicima poručio da trebaju dati 'konkretnu nadu' budućim generacijama donošenjem radikalnih odgovora na ekološku krizu.
image
Greta Thunberg
Andy Buchanan/AFP
Pomoć siromašnima
UN je upozorio da trenutne obveze smanjenja emisija stakleničkih plinova dovode svijet do prosječnog porasta temperature od 2,7°C i da ako ne dođe do značajnog smanjenja emisija u sljedećem desetljeću, zauvijek ćemo izgubiti mogućnost da dosegnemo 1,5 stupnjeva. Ciljevi konferencije vrte se oko četiri ključne riječi - ugljen, automobili, novac i drveće. To znači prestanak upotrebe fosilnog goriva koje najviše onečišćuje, postupno ukidanje motora s unutarnjim izgaranjem, prikupljanje novaca kako bi se pomoglo zemljama u razvoju da prijeđu na čišću energiju i poništavanje globalnog krčenja šuma.
Tisuće aktivista iz cijeloga svijeta stiglo je u Glasgow: ‘Prosvjedi su to što nam daje nadu‘
KLIMATSKA AKTIVISTKINJA
Greta Thunberg u Glasgowu dočekana kao rock zvijezda: Okružili su ju fanovi, zaštitari i policija
U središtu razgovora je i pitanje pravednosti. Prije više od deset godina, razvijene zemlje obećale su da će do 2020. prikupljati 100 milijardi dolara godišnje kako bi pomogle zemljama u razvoju da pređu na čišću energiju. Izvješće objavljeno uoči samita pokazuje da još uvijek nisu ispunili obećanje.
image
Odlazak aktivista posebnim vlakom za Glasgow iz Londona
Remko De Waal/AFP
Zato zemlje u razvoju kažu da su bogate zemlje uništile planet dok su se industrijalizirale i da je sada nepravedno da ometaju ekonomski napredak drugih i da ne osiguravaju dovoljno novca da pomognu siromašnim zemljama. Konferencija počinje u nedjelju i traje dva tjedna, do 12. studenoga. Očekuje se da će prva dva dana čelnici iskoristiti za grandiozne govore i možda neka nova obećanja. Kineski predsjednik Xi Jinping, koji nije napustio Kinu od prošle godine kada je njegovu zemlju prvi put zahvatila pandemija, summitu će prisustvovati putem videoveze. Od dolaska na summit je odustala i kraljica Elizabeta II. kojoj je savjetovano da se odmara nakon što je bila hospitalizirana, a pojaviti se neće niti ruski predsjednik Vladimir Putin.
Konferenciji COP26 prijeti i da postane potencijalna zdravstvena katastrofa jer će se gotovo 30 tisuća sudionika i desetine tisuća prosvjednika dva tjedna tiskati u Glasgowu na jednom od najvećih summita ikada organiziranih u Britaniji. Čini se da su škotske vlasti uspjele izbjeći štrajk željezničkih radnika koji je mogao zaustavio vlakove. Ali, još uvijek postoji opasnost da će u štrajk krenuti smetlari koji su bijesni zbog poteza grada da se smeće prikuplja samo tri puta mjesečno, zbog čega je došlo do povećanja ionako velike populacije štakora u gradu.
Sve članice G20 podržavaju globalnu minimalnu stopu poreza od 15%
Čelnici najvećih svjetskih gospodarstava koji su se okupili u Rimu podržat će plan za globalni minimalni porez, otkrio je visoki američki dužnosnik Bloombergu.
Cilj je spriječiti velika poduzeća, poput Facebooka, Amazona, Applea i Google, da, uz pomoć rupa u zakonu, izbjegavaju plaćati porez.
Konkretno, uvest će se minimalno porezno opterećenje od 15% za multinacionalne tvrtke i poštivanje načela da poduzeća porez plaćaju tamo gdje ostvaruju promet, a ne tamo gdje je njihovo formalno sjedište. OECD predviđa da bi ta nova globalna minimalna porezna stopa mogla pogoditi između 7000 i 8000 tvrtki. Ako i kada ta pravila stupe na snagu, države bi mogle očekivati do 150 milijardi dolara godišnje dodatnih poreznih prihoda.
Unatoč snažnoj potpori Bidenove administracije, cjelokupni dogovor još uvijek bi se mogao suočiti s najvećim izazovom u SAD-u, gdje je neizvjesno može li predsjednik uvjeriti dovoljno zakonodavaca da odobre novu preraspodjelu poreza. Osim potpore poreznoj reformi, ne očekuje se da će sastanak G20 donijeti značajnije sporazume.
Kineski predsjednik Xi Jinping neće osobno sudjelovati na summitu, kao ni nekoliko drugih čelnika, uključujući ruskog predsjednika Vladimira Putina te japanskog premijera Fumija Kishidu.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar