četvrtak, 2. lipnja 2022.
KAKO SE U RUSIJI VOJAČI LJUDSKA SAVIJEST
KREMLJ ZATAŠKAVA PROBLEM
Misteriozna sudbina ruskih dezertera - ima ih sve više, a kazne se ne boje: ‘Radije ću ostati živ‘
Budući da Rusija nije objavila rat Ukrajini, malo je zakonske osnove za kaznene prijave
Piše:Snježana PavićObjavljeno: 02. lipanj 2
Na stotine ruskih vojnika pobjeglo je od borbi u Ukrajini ili su odbili sudjelovati u akcijama, piše ugledni The Wall Street Journal, na osnovi vojne dokumentacije koju su pregledali. Vojni analitičari i ukrajinski dužnosnici tvrde da je ruskih dezertera još puno više.
Pentagon je u travnju procijenio da je ruska vojska u invaziji na Ukrajinu pretrpjela gubitak od otprilike četvrtine raspoređenih snaga. Dezertiranje i odbijanje zapovijedi pogoršavaju taj problem.
Ruske vlasti imaju problem s tim kako kazniti dezertere, a pritom ne privući veću pažnju javnosti. Vojsci nedostaje ljudstva, pa traže novake koji bi pomogli preokrenuti situaciju u Ukrajini.
Dezerterstvo se dosad nije teže kažnjavalo, kazne su uglavnom bile ograničene na otpust iz službe. Budući da Rusija nije objavila rat Ukrajini, malo je zakonske osnove za kaznene prijave protiv onih koji odbijaju sudjelovati u vojnim operacijama u inozemstvu, tvrdi odvjetnik Mihail Benjaš, bivši pomoćnik vojnog tužitelja koji brani vojnike otpuštene zbog neposlušnosti.
Benjaš zastupa desetak pripadnika Nacionalne garde, postrojbe koju vlast koristi za gušenje prosvjeda u Rusiji. Gardisti su se žalili na to što su dobili otkaze nakon što su u veljači odbili zapovijed za ulazak u Ukrajinu.
Traže pravnu pomoć
Odvjetnik Benjaš tvrdi da je u roku od nekoliko dana od ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače više od 1000 pripadnika Nacionalne garde i Ministarstva unutarnjih poslova zatražilo pravnu pomoć.
Ruska grupa za ljudska prava Agora pokrenula je 17. ožujka Telegram kanal na kojem su pripadnici Garde i njihovi rođaci mogli tražiti savjete i pravnu pomoć. Lider Agore, Pavel Čikov, kaže da im se u idućih deset dana javio 721 pripadnik vojske i sigurnosnih snaga.
Vojnom uredbom od 4. ožujka, koju je potpisao zapovjednik ruske baze, naređeno je otpuštanje nekoliko stotina vojnika koji su odbili zapovijed na dužnosti u blizini granice s Ukrajinom. Vojni sudac u Nalčiku je 25. svibnja odbio žalbe 115 otpuštenih ruskih gardista.
Ruski zakon predviđa kaznu do deset godina zatvora za pripadnike vojske koji napuste dužnost. Dezerteri mogu biti pošteđeni kazne ako mogu dokazati da su djelovali pod golemim pritiskom ili da su imali osobne probleme koji su ih potaknuli na bijeg. Gardisti također imaju pravo odbiti naredbe za koje smatraju da su nezakonite.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar