četvrtak, 31. srpnja 2014.

USPAVANO ČOVJEČANSTVO

RAT NA BLISKOM ISTOKU

UN UPOZORAVA 'Izrael svjesno krši Ženevske konvencije, SAD mora zaustaviti to krvoproliće'

  • MOHAMMED ABED/AFP
Autor:  Hina
Objavljeno: prije 1 h i 2 min
 
 
 
ŽENEVA - Visoka povjerenica Ujedinjenih naroda za ljudska prava Navi Pillay rekla je u četvrtak da Izrael svjesno krši međunarodno pravo u vojnoj ofenzivi na Gazu i svjetske sile moraju Izrael pozvati na odgovornost zbog mogućih ratnih zločina, javljaju agencije.
Izrael napada domove, škole, bolnice i UN-ove zgrade čime očito krši Ženevske konvencije, rekla je Pillay u Ženevi.
"Nijedan od tih napada ne čini se slučajnim. Čini se da je to svjesno kršenje obveza iz međunarodnog prava" koje je Izrael dužan poštovati.
"I zbog toga ponovno i ponovno kažem ne smijemo dopustiti da se ta nekažnjivost nastavi", rekla je Pillay na zadnjoj konferenciji za novinare održanoj u Ženevi prije isteka njezina šestgodišnjeg mandata na dužnosti UN-ove visoke povjerenice.
Optužila je i pokret Hamas koji vlada Gazom za kršenje međunarodnog prava jer nasumice ispaljuje rakete na izraelsko tlo, ponekad u gusto napučene zone, rekla je Pillay.
Također je kritizirala Sjedinjene Države, glavnog izraelskog saveznika jer nisu iskoristile svoj utjecaj da zaustave krvoproliće.
"Mnoge moje primjedbe bile su usmjerene na Sjedinjene Države jer su one strana koja utječe na Izrael da učini više da zaustavi ubijanja, dovede strane za pregovarački stol. Pozvala sam i na prekid blokade i prekid okupacije".
Pillay je rekla da je šokirana jer je Washington ustrajno glasovao protiv rezolucija o Izraelu koje je donosilo vijeće za ljudska pravao, Opća skupština UN-a i Vijeće sigurnosti UN-a.
"Ne samo da su dobavljali teško naoružanje kojim se sada koristi Izrael u Gazi nego su izdvojili gotovo milijardu dolara za 'Čeličnu kupolu' kako bi Izrael zaštitili od raketnih napada", no "takvu zaštitu nisu pružili stanovnicima Gaze da se zaštite od bombardiranja".
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, suočen s osudama iz svijeta zbog smrti brojnih civila u Gazi, rekao je u četvrtak da neće prihvatiti nikakv prekid vatre koji bi spriječio Izrael da završi posao uništenja tunela kojima Hamas doprema oružje u Gazu.
Prema službenim podacima iz Gaze ubijeno je najmanje 1372 Palestinca, uglavnom civila u Gazi, a gotovo 7000 je ranjenih. Na izraelskoj strani u ofenzivi početoj 8. srpnja ubijeno je 56 izraelskih vojnika, a više od 400 je ranjenih. Troje izraelskih civila ubijeno je u palestinskom raketiranju Izraela.
Pillay je podsjetila da je Izrael sudski gonio samo četvoricu svojih vojnika za ofenzivu u Gazi 2008.-2009. izvedenu pod nazivom "Lijevano olovo", a među njima je i vojnik koji je krao kreditne kartice. Stoga ona ne očekuje da će Izrael pošteno istražiti kršenja ljudskih prava tijekom sadašnje ofenzive koja je ušla u četvrti tjedan.
"No međunarodno je pravo jasno i kada država nije u mogućnosti ili ne želi provesti istragu i sudski progon, primjenjuje se sustav međunarodnog (kaznenog prava)", rekla je.
Prethodne UN-ove istrage izraelskih napada na Gazu završile su pozivom Vijeću sigurnosti UN-a da ta kršenja prijavi Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), rekla je Pillay, koja je nekad bila UN-ov sudac za ratni zločin.
"Nemoguće je očekivati da pravda bude provedena i da se procesi provedu na izraelskim sudovima. To je očito jer Izrael nije proveo primjerene istrage, a međunarodna zajednica nije primijenila preporuke iz UN-ova izvješća o Gazi".
                   *************************************************************************
BURŽUJSKA BRBLJAONICA OUN-a I  NJEN  GLOBALNI KAPITAL, DIREKTNI SU UZROČNICI POJAVE NOVOG , JOŠ ZASTRAŠUJUĆEG HITLERIZMA, ALI OVDJE   NI  RIJEČI O TOME.
I SVE DOTLE DOK LJUDSKI ŽIVOTI PREDSTAVLJAJU JEFTINI.VIŠAK RADNE SNAGE, MOĆI .ĆE DA SE NEMILICE TAMANE U NOVIM OSVAJAČKIM POHODIMA, TE SUVREMENE DRUŠTVENE NEMANI BEZ PRESEDANA. 

www.severinomajkus.com/blog

KRUCIJALNA VREMENA

NEUSPJEŠI PREGOVORI

ARGENTINA PROGLASILA BANKROT Državi s najvišom inflacijom na svijetu prijeti novi rast cijena i još dublja recesija

  • Predsjednica Argentine Cristina Kirchner
    EVARISTO SA/AFP
Autor:  Hina
Objavljeno: prije 3 h i 40 min
 
 
 
BUENOS AIRES - Argentina je bankrotirala po drugi puta u 12 godina jer tamošnja vlada nije uspjela u roku postići dogovor s kreditorima, pa se očekuje produljivanja recesije, zbog čega bi u četvrtak na tržištu trećeg po veličini južnoameričkog gospodarstva mogle oštro pasti vrijednosti dionica i obveznica.
Argentina se godinama borila s investicijskim fondovima koji su nakon bankrota te zemlje 2002. godine jeftino kupili njezine obveznice, a potom odbili restrukturirati dugove, tražeći od nje da ih u potpunosti isplati.
Nakon izgubljenih brojnih sudskih parnica na sudovima u SAD-u, Argentina mora po presudi američkog okružnog suca Thomasa Griesa iz 2012. godine fondovima isplatiti 1,33 milijarde dolara plus kamate ili s njima postići neki drugi dogovor.
Premda ima dovoljno sredstava, argentinska vlada cijelo je vrijeme tvrdila da bi dogovorom, kakav traže fondovi, prekršila tzv. RUFO klauzulu koja je sprječava da ponudi bolje uvjete investitorima nego što je dala 2005. i 2010. godine u zamjenama obveznica koju je prihvatilo više od 90 posto kreditora.
Ti su kreditori tada u toj zamjeni pristali na isplatu jedne trećine originalne vrijednosti obveznica kako bi pomogli izvlačenju Argentine iz krize i bankrota. Ta RUFO klauzula na snazi je do 31. prosinca ove godine.
Argentina je pokušavala do zadnjeg trena ishoditi obustavu presude suca Griesa u New Yorku ili odgodu roka, no u tome nije uspjela. Na pregovaračkom stolu bio je i prijedlog da argentinske banke otkupe dugove od fondova, no i taj je pokušaj propao.
Kako do zadanog roka, u srijedu do ponoći, pregovori između argentinske vlade i fondova nisu urodili plodom, američki sud spriječio je Argentinu u isplati dijela obveza po obveznicama koje na naplatu dospijevaju 30. srpnja.
Argentinski ministar gospodarstva Axel Kicillof kaže kako zemlja nije u stečaju jer je vlada uplatila 539 milijuna dolara kamata na obveznice koje dospijevaju na naplatu 30. srpnja.
Međutim, ta sredstva nisu sjela na račune vjerovnika izvan Argentine jer sudac Griesa smatra tu isplatu nelegalnom, pa ju je blokirao. A to znači tehnički bankrot Argentine, premda zemlja nema problema s likvidnošću.
"Ovo je vrlo specifičan bankrot, Argentina nema problema s likvidnošću, pa sve ovisi o tome koliko će se brzo problem riješiti", kaže Mauro Roca, analitičar u Goldman Sachsu.
Bankrot će produbiti recesiju, potaknuti inflaciju
Međutim, čak i kratkotrajan bankrot povećat će troškove zaduživanja argentinskih kompanija, ojačati pritisak na ionako slab pezo, smanjiti devizne rezerve i dodatno potaknuti inflaciju koja je ionako među najvišima u svijetu.
"To će zakomplicirati život kompanijama koje se za potrebe razvoja financiraju na svjetskim tržištima", kaže Camilo Tiscornia, bivši guverner argentinske središnje banke.
Američka agencija Standard & Poor's smanjila je u srijedu kreditni rejting Argentine na 'selektivan bankrot' i poručila da će ostati na toj razini sve dok vlada ne isplati kamate na obveznice dospjele 30. srpnja.
Inače, ukupni restrukturirani dug Argentine u stranoj valuti iznosi 35 milijardi dolara, dok se devizne rezerve kreću oko 29 milijardi.
Premda izuzetno složena, situacija ipak nije tako kritična kakva je bila u vrijeme gospodarske krize 2002. godine koja je dovela do bankrota zemlje, zbog čega su milijuni Argentinaca ostali bez posla.
Koliko će ovaj bankrot utjecati na argentinsko gospodarstvo, koje je već ionako u recesiji, ovisit će o tome koliko brzo vlada može riješiti problem.
RUFO klauzula, koja sprječava Argentinu da fondovima ponudi bolje uvjete restrukturiranja duga od onih koje je prije dala investitorima, istječe 31. prosinca ove godine. Nakon toga bi vlada mogla brzo postići dogovor s fondovima.
"Naš osnovni scenarij je da će bankrot biti riješen do siječnja 2015.", kaže AlbertoBernal, partner u tvrtki Bulltick Capital Markets, no ističe i da će problemi do tada izazvati pad argentinskog gospodarstva u cijeloj ovoj godini za 2 posto, dok se prije očekivao pad od 1 posto.
Zbog toga se u četvrtak očekuje pad vrijednosti dionica i obveznica na argentinskim tržištima. Tim više što su posljednjih dana cijene dionica znatno rasle jer su se ulagači nadali dogovoru u zadnji tren.
I dok bi u Argentini bankrot mogao izazvati velike probleme, na svjetskim financijskim tržištima ne očekuju se poremećaji jer je ta zemlja isključena s njih još od 100 milijardi dolara vrijednog bankrota 2002. godine.
                    *****************************************************************
POVIJESNI VIHORI KLASNO DRUŠTVENIH PODIJELA, NANIJELI SU  PRED ČOVJEKA 21.STOLJEĆA HRPE NERIJEŠENIH PITANJA DA BI SE NAPOKOM SUOĆIO S NJIMA.
HOĆE LI NJEGOVE STVARALAČKE SNAGE KONAČNO PREUZETI VLASTITU SUDBINU U SVOJE RUKE, ILI ĆE JU I DALJE PREPUŠTATI MALOBROJNIM ZLIKOVCIMA, KOJI SU IH POSVE OTUĐILI OD VLASTITOG PROIZVODA MORALNIM I ZAKONODAVNIM FLOSKULAMA, OMOGUČUJUĆI SEBI  TU KOLOSALNU PLJAČKU MILENIJSKIH RAZMIJERA 
ILI ĆE PAK CJELOKUPNO COVJEČANSTVO – KAO BIOLOŠKO KLASNA VRSTA POSVE NESTATI SA OVIH PLEMENITIH PLANETARNIH PROSTORA.
NIKAKVE PALJATIVE NEĆE MU VIŠE POMAGATI DA IZBORIO  NEKAKVU TREĆU SOLUCIJU.
www.severinomajkus.com/blog

srijeda, 30. srpnja 2014.

SVETO TROJSTVO Jelene Lovrić

TITO-TUĐMAN- JOSIPOVIĆ.
Opći čovjek-mučenik je svoje dotrajalosti.
Pa zar je naša Jelena izuzetak?!

KUDA ČOVJEK

PIŠE IVAN HERAK

KOMENTAR BIVŠEG MINISTRA Kako je i zašto Ratimir Ivičić preuzeo Turističku zajednicu

  • Damjan Tadić/CROPIX
Autor: Ivan  Herak
Objavljeno: prije 1 h i 2 min
 
 
 
HTZ godišnje ‘okreće’ 650 milijuna kuna, a sam glavni ured HTZ-a oko 40 posto toga iznosa
Višemjesečna natezanja i polemike vezane uz imenovanje novog direktora Hrvatsketurističke zajednice dobila su konačni epilog. Vijeće HTZ-a na prijedlog Povjerenstva, koje je presložio resorni ministar turizma, za novog čelnog čovjeka HTZ-a imenovalo je dosadašnjeg zamjenika ministra turizma Ratimira Ivičića.
Za one bolje upućene, svaka nedoumica oko Ivičićeva imenovanja iščezla je istog trena kada je iz sastava Povjerenstva dogovorno “istrčao” upravo Ratimir Ivičić, a na njegovo mjesto, izvan svakog običaja i uobičajene prakse, samog sebe delegirao ministar turizma, želeći na taj način spriječiti da se u Povjerenstvu ponovi glasačko pripetavanje s prethodne sjednice, na kojoj nije uspio progurati svog kandidata, zbog kojeg su prethodno prilagođavane natječajne performanse. Ipak, odluka o predmetnom kadrovskom pogurancu postala je “pravomoćna” onoga trenutka kada ju je, u neformalnom obliku, donijelo Predsjedništvo IDS-a, na koji način je osim evidentne reinkarnacije partitokracije, na simboličkoj razini, Ministarstvo turizma s prisavske adrese u Zagrebu teleportirano u Splitsku 3 u Pulu, a resorni ministar uzgred pokazao i da do Statuta i mišljenja članova Vijeća HTZ-a drži kao do lanjskog snijega.
Spomenutim imenovanjem točnima su se pokazale tvrdnje na koje se je već dulje vrijeme javno ukazivalo, da su Darko Lorencin ali i pojedini članovi Vijeća HTZ-a, obrazlažući najprije razloge smjene bivše direktorice HTZ-a, potom i suspenziju prethodnog natječaja za izbor direktora HTZ-a, gotovo pola godine obmanjivali javnost, ne mareći pri tome ni za izvjesne posljedice za ishod turističke sezone.
Tako je Ratimir Ivičić nakon niza manevara sjeo u stolac čelnog čovjeka HTZ-a usprkos životopisu koji ni “u česticama” ne korespondira sa životopisima kandidata koji su na naknadno suspendiranom natječaju ušli u “foto finish”, a za koje su ministar turizma i ostali članovi Vijeća HTZ-a procijenili da su po pitanju referenci za vođenje HTZ-a nedovoljno kapacitirani.
Pri tome nije zgorega napomenuti ni to da je odlučujuću prednost Ivičića u odnosu na ostale kandidate (premda nije član IDS-a) predstavlja okolnost da je studentski kolega i osoba od najvećeg povjerenja IDS-ova inspicijenta Ivana Jakovčića. Naime, sada već novi direktor HTZ-a, kada je u pitanju upravljanje marketingom na nacionalnoj ili čak i nižim razinama, nema apsolutno nikakvih iskustava.
O konkretnim referencama iz domene destinacijskog menadžmenta da i ne govorimo. CV spomenutog kandidata do njegove 42. godine predstavlja pravi misterij, da bi nakon 2000. Ivičić i upotpunio životopis sinekurom direktora JP-a Brijuni, a potom i funkcijom bez ikakvog konkretnog učinka, direktora za sada nerealiziranog i koncepcijski promašenog državnog projekta Brijuni Rivijera.
Glavni razlog zbog kojeg se je IDS-ov establišment više mjeseci “zubima i noktima” čupao za čelno mjesto u HTZ-u, isturivši pri tome kao taoca cjelokupni turistički sektor, leži u činjenici da cijeli sustav TZ-a, poslovanje koje inače ne podliježe Zakonu o javnoj nabavi, ali ni polaganju računa po pitanju odgovornost za ishode turističkog prometa, na godišnjoj razini “okreće” oko 650 milijuna kuna, od čega na glavni ured HTZ-a otpada oko 40 posto spomenutog iznosa, pri čemu se znatan dio transakcija odvija u poslovanju s inozemstvom, “ispod radara” nadzorno-represivnih tijela.
Kod toga, izrazito sivu zonu poslovanja predstavljaju neka od zajedničkih oglašavanja s turoperatorima i agencijama, kao i razne promidžbene aktivnosti neprovjerljivih učinaka, dok “vrh piramide” čine brojni cedirani konzultantski poslovi, kod čega se primjerice Lorencinov prethodnik nije libio izbrojati 600.000 kuna za poslove izrade godišnjegplana Glavnog ureda HTZ-a premda u samom sustavu HTZ-a sjede za to plaćene osobe.
Cijela ova priča ima i svoju političku pozadinu. Naime, Zoran Milanović politički je korektno resor turizma outsorsirao manjem koalicijskom partneru IDS-u, koji u istom ministarstvu, HTZ-u, Brijuni Rivijeri kadrovira sve u šesnaest. Milanović je po pitanju odnosa naprema IDS-u principijelno ostao na istim pozicijama, i nakon invektivnih poruka koje mu je učestalo javno upućivao bivši šef IDS-a nazivajući ga, među ostalim, nesposobnjakovićem i kilerom.
Štoviše, i nakon što mu je IDS nedavno, uz znakovito sekundiranje primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine ponovno preuzeo upravljanje strankom u Istri, Milanović je Jakovčića, usprkos obostranom bigotnom odnosu, pod pritiskom medija i primorsko-goranskog lobija “spakirao” u europarlament, plativši za 20.000 Jakovčićevih preferencijalnih glasova enormnu cijenu. U to isto vrijeme, IDS se svakim svojim potezom već bunkerira i za moguće postmilanovićevsko razdoblje.
Premda sjede u Milanovićevoj Vladi i premda je ista Vlada prošloj godini u Istru spustila više sredstava (1,2 milijarde kuna) nego Sanaderova u cijelom četverogodišnjem mandatu, IDS-ovi čelnici ne propuštaju ni jednu priliku distancirati se od rezultata Vlade u kojoj i sami sjede, te istovremeno, populistički jeftino kapitalizirati inercijske rezultate i učinke turističke sezone, pripisujući ih uspješnom upravljanju sektorom turizma od strane aktualnog ministra turizma.
U takvim političkim okolnostima, gdje je rejting vladajuće koalicije već duže vrijeme u slobodnom padu, čelnici IDS-a su ispravno procijenili da se Milanović iz političko-pragmatičnih razloga neće usuditi dirati u izbor čelnog čovjeka HTZ-a, sve to usprkos činjenici da aktualni izbor Ivičića za direktora HTZ-a ozbiljno kompromitira proklamirane ciljeve iz Strategije razvoja hrvatskog turizma (14 milijardi eura prihodi od turizma u 2020.).
                        ************************************************************
Čestitka Heraku što je, barem u svojstvu „ranjene zvijeri u vlasti“, svojim nabodom na analitičku iglu tog društveno kukca-štetočine, dao tako značajan doprinos u raskrinkavanju jedne društvene  biološke vrste, koja tako naglo prodire metastazno u sve kapilare nestajućeg Čovjeka sa ove planete.

www.severinomajkus.com

ponedjeljak, 28. srpnja 2014.

KAKO SE HRANE RADNIČKE MASE

KATASTROFALNI PODACI

JEDEMO TUĐE SMEĆE! Hrvatska izvozi prvoklasnu robu, a uvozi stare jabuke i smrznuto meso

Objavljeno: prije 16 min
ZAGREB - Od parole o spajanju zelene i plave Hrvatske prema kojoj je trebalo osigurati trpeze pune domaće hrane, pogotovo u turističkoj sezoni, nije ostalo gotovo ništa. Jer, u prošloj smo godini imali jedan jedini prehrambeni proizvod koji smo više izvozili nego uvozili – marmeladu!U prvom tromjesečju ove godine u plusu je i izvoz pića, alkohola i octa. Izvezeno je tako 94.054 tone pića ili dvaput više nego lani u istom razdoblju te žitarica, kojih je izvezeno više od 103 tone, a uvezeno 32 tone, prenosi Slobodna Dalmacija
                      ********************************************************************
S PRAVOM SMO OSLOVLJENI "STOKOM SITNOG ZUBA"

nedjelja, 27. srpnja 2014.

OSTACI JEDNE KRVAVE PROŠLOSTI

NAJELITNIJA ELITA

PUTINOVO NASELJE ZA SVRGNUTE DIKTATORE Zavirite u moskovsko utočište voljenih vođa koje više nitko ne voli

Objavljeno: prije 47 min
 
 
 
Svrgnuti ukrajinski predsjednik nedavno se uselio u kuću u izoliranom elitnom naselju u Podmoskovlju - Barvihi, preciznije njezinu još ekstravagantnijem dijelu, Vrtovima Majendorfa, gdje su mu susjedi Mira Marković i Marko Milošević, Veljko Kadijević, svrgnuti kirgistanski despot Askar Akajev, sirijski dikator Bašar al-Asad...
Dok Ukrajina pati i gori u bespoštednom vrtlogu građanskog rata, a vijesti o stradalima i rušenjima već postaju dosadna svakodnevica svjetskih agencija (jer to traje već pola godine), nekadašnji svrgnuti ukrajinski predsjednik, tusti Viktor Janukovič koji je zakuhao tu tragičnu situaciju na rubovima Europe, pao je u zaborav. Tko se tog ojađenog dekapitaliziranog vođe više i sjeća!?! I on sam bi da padne u zaborav. On se više ni ne trudi da bude u središtu pozornosti. Par beskorisnih medijskih konferencija u ruskom Rostovu na Donu, nedaleko od ukrajinske granice, tek toliko da odradi “domaću zadaću”. I dok je njegova Ukrajina u plamenu, Viktor Janukovič, poput ozloglašenih petparačkih despota iz trivijalnih hladnoratovskih uradaka, skrasio se u tihoj idiličnoj borovoj šumi uz pjev slavuja, okružen visokom zaštitnom ogradom u izoliranom elitnom naselju u Podmoskovlju - Barvihi, preciznije njezinu još ekstravagantnijem dijelu, Vrtovima Majendorfa (aristokratska njemačka obitelj s Baltičkog mora koja se još u 15. stoljeću naselila u Rusiji), gdje je kupio bajkovitu vilu za, kako tvrde moskovske novine, 52 milijuna dolara (cijena i nije neka kad se zna da u tom izoliranom izbjegličkom kraju vile za “pokajničku utjehu” koštaju i do 100 milijuna dolara).
U Barvihi se nude vile po svačijem ukusu, ali se cijene ne oglašavaju: podrazumijeva se da potencijalni kupac za to ne pita

‘Buržujska komuna’

Nekadašnji ukrajinski strap pred razbjesnjelom gomilom morao je bježati iz Kijeva, ostavljajući svoju ekscentričnu rezidenciju Međugorje i spašavajući pozamašnu golu kožu. Kao i mnogi drugi odbjegli ili vidoviti i oprezni autoritarni šefovi svojih naroda (u Barvihi su već mnogi predsjednici rezervirali svoje skupe zbjegove zlu ne trebalo) i Janukovič se odlučio na to najelitinije moskovsko utočište svrgnutih “voljenih vođa”. Demisioniranog Janukoviča rijetko se viđa u toj izoliranoj javnosti, ali zato se, sladostrasno prepričavaju moskvski tabloidi, njegovu priležnicu Ljubov Poležaj (nekadašnja vrckasta konobarica u njegovoj rezidenciji, kći osobne kuharice JanukovičaNadežde Marinceve, koja se brzo uspela po karijernoj ljestvici) često viđa u izdašnoj nabavi u mjesnom šoping-centru Dream House ili kako dolazi po namirnice u dućan Azbuka ukusa.
Barviha je naselje na južnim padinama Moskve, u Odincovskom rajonu glavnoga ruskog grada, uz Rubljovsku aveniju, gdje u svojoj rezidenciji - Dvorac Majendorf prima strane državnike i goste ruski predsjednik Vladimir Putin, ali se tamo skutrio i zadnji vrhovnik SSSR-a Mihail Gorbačov, uz bulumentu deložiranih postosvjetskih kvazimagova i oligarha, više ili manje sumnjiva morala.
U tom dvorcu svojedobno se smjestio i vođa boljševičke revolucije Vladimir Iljič Lenjin.
U neposrednom Janukovičevskom susjedstvu su i Lejla Alijeva, starija kći azerbajdžanskog vođe Ilhana, koji negdje u gustišu ruskih jela i romatičnom brezovu gaju također ima svoj ruski mirni kutak. U toj idili, kako ju Moskovljani zovu - male buržujske komune - smjestili su se i Aleksandar Žukov, punac vlasnika Chelseaja Romana Abramoviča, tata galeristice Darije. Tu je svoju obitelj smjestio i nekadašnji šef najveće ruske državne nafne kompanije Rosnjeft Sergej Bogdančikov, a tamo je svoj mir potražio i glavni kremaljski “graditelj” Ara Abramjan, vlasnik našeg propalog i devastiranog krčkog Haludova, a u vili zvanoj “Space shuttle” živjela je Naomi Campbell, zanosni top-model, dok je bila u milosti milijardera Vladislava Doronjina.
Kada se, prošle godine, predsjednička fotelja sirijskog dikatora Bašara al-Asadaopasno ljuljala, dok je Barack Obama svojedobno prijetio zračnim udarima, u orijentalnom sitilu usred ruske šume sagrađana mu je utvrda za egzil koja ga još čeka. Treba se znati pripremiti.

Bodljikava žica

Kako kaže poznati moskovski novinar Sergej Grizunov, Barviha i Vrtovi Majendorfa najpoznatiji su “deponij za odlaganje krupnog diktatorskog otpada i odbacivanje političkih mrtvaca”.
Naime, u tom luksuznom izoliranom i čuvanom naselju uz mnoge enormno bogate “nove Ruse” svoje zadnje azilatnsko pribježište našli su, u očekivanju novih stanara iz Sirije, i svrgnuti kirgizstanski despot Askar Akajev, pa oholi i bogati gubernator gruzijske pokrajine Adžarije (koji je privatnim zrakoplovom nekadašnjeg moćnog moskovskog gradonačelnika Jurija Lužkova bježao pred vladinim trupama nakon nesupješno izvedene secesije) Aslan Abašidze, a unutar guste ruske borove šume, ograđene visokim zidom s kamerama i estetiziranom bodljikavom žicom pod visokim naponom, razbaškarila se i egzaltirana supruga nekadašnjeg srbijanskog gospodara rata u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu Slobodana Miloševića, koji je ne dočekavši kraj suđenja skončao u ćeliji Haaškog zatvora, Mirjana Marković i njen sin Marko, kojeg benevolnetno potražuje srbijansko pravosuđe. U tom zatvorenom zlatnom kavezu umro je i autokratov brat, njegov ambasador u Rusiji, Borislav Milošević. On je svojedobno podigao veliku prašinu u Beogradu izjavom da Marko u Barvihi živi sa svojom “ruskom ženom” te da ima kćer, što je izbacilo iz ravnoteže njegovu “srpsku suprugu” Milicu Gajić, koja krati dane u njihovoj pustoj vili u Požarevcu.

...