četvrtak, 10. prosinca 2020.
JOŠ JEDAN HRVATSKI ELITNI APSURD OD 34,7 MILJUNA KUNA
KOŠTAO 34,7 MIL. KN
Svečano otvoren Spomenik domovini, Bandić: ‘Ćaća gleda svoje djelo, a djelo gleda ćaću‘
Otvorenju je nazočili zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predstavnici državnih vlasti i drugi uzvanici.
Piše: Jutarnji.hr, HinaObjavljeno: 10. prosinac 2020. 09:33
OBLJETNICA SMRTI
HDZ-ov vijenac i svijeće na Tuđmanovom grobu: ‘On je svoju viziju uspio pretočiti i u djelo‘
RADOVI PRI KRAJU
Spomenik domovini skoro je dovršen, ima i veliku staklenu stijenu: Kako vam se sviđa?
Na Trgu Stjepana Radića održana je svečanost otvorenja Spomenika domovini, na 21. obljetnicu smrti prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana.
Otvorenju je nazočili zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ministar branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, kardinal Josip Bozanić, potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner te rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras, javlja N1 i dodaje da je svečanost počela izvedbom "Lijepe naše", a nakon toga se nastavila pjesmom "Croatio, iz duše te ljubim".
Spomenik su otkrili njegov autor Nenad Fabijanić, Milan Bandić te predsjednice udruga poginulih, nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Ljiljana Alvir, Lucija Kobar i Vesna Mihaljević.
image
Ministar obrane Mario Banožić i kardinal Josip Bozanić
Davor Pongracic/Cropix
image
Davor Pongracic/Cropix
- Ćaća gleda svoje djelo, a djelo gleda ćaću. Nije moglo bolje, rekao je Bandić, referirajući se na spomenik Franji Tuđmanu.
Ističući kako otvaranjem spomenika Hrvatskoj i Zagrebu i Hrvatima diljem svijeta predaju velebni spomenik hrvatskog identiteta, Bandić je rekao da će taj spomenik služiti kao mjesto za odavanje počasti hrvatskoj Domovini.
"Zajedno sa spomenikom prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu predstavlja novu vizuru središta Zagreba te jednu prostornu cjelinu kojom slavimo slobodu i neovisnu hrvatsku državu", poručio je. Naglasio je i kako će to mjesto postati nezaobilazno mjesto u poznavanju Zagreba, a spomenik će svakom posjetitelju "pričati" o hrvatskom povijesnom hodu, vrijednostima, tradiciji i kulturi.
Izrazivši zadovoljstvo otvaranjem spomenika, Medved je kazao da je to spomenik hrvatskog zajedništva, zahvale i vječnoga spomena. Podsjetio je i da nas je otkrivanje tog spomenika zateklo u najtežoj godini od Domovinskog rata - pandemije koronavirusa i jednog od najrazornijih potresa u Zagrebu i okolici. Također, Medved je i pozvao sve na zajedništvo i solidarnost te odgovorno ponašanje.
image
Kardinal Josip Bozanić
Davor Pongracic/Cropix
image
Tomo Medved
Davor Pongracic/Cropix
"Danas je prva crta obrane domovine u našim bolnicama, u domovima za starije, ali isto tako i u našoj osobnoj odgovornosti kojom štitimo svaku našu obitelj i ugroženo radno mjesto te teško pogođeno gospodarstvo", poručio je.
Medved je rekao i da, pored Oltara domovine, Hrvatska u Zagrebu dobiva spomenik koji će ubrzo postati jedno od najprepoznatljivijih mjesta u Zagrebu i Hrvatskoj.
Također, naglasio je i da će taj spomenik biti trajan simbol ostvarenja hrvatskog stoljetnog stremljenja za slobodom ostvarenoj pod vodstvom Franje Tuđmana.
Medved je rekao i da će se sada pred vječnim plamenom tog spomenika i strani državnici imati gdje pokloniti u znak poštovanja prema hrvatskoj državi, a vlada će ga u tu svrhu uvrstiti u državni protokol.
Akademik Reiner rekao je kako taj spomenik simbolizira živote dane za hrvatsku slobodu i neovisnost tijekom cijele povijesti. "Ali, to je i slavoluk hrvatske pobjede", naglasio je.
Naveo je i kako staklene opeke spomenika podsjećaju na jedan od najljepših, ali i najpotresnijih spomenika poginulim, zatočenim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu - Zid boli na Selskoj cesti sastavljenim od 13.600 crvenih i crnih opeka ispred zapovjedništva tadašnjeg UNPROFOR-a. Reiner je poručio i da tim spomenikom budućim generacijama žele ostaviti sjećanje na tugu i bol, ali i ponos, domoljublje, vjeru u ljubav i dobrotu.
image
Milan Bandić
Davor Pongracic/Cropix
Spomenik domovini je monumentalni projekt smješten između Gradskog poglavarstva i Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski. Koštao je 34,7 milijuna kuna.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar