nedjelja, 13. prosinca 2020.
SUMIT EU KLASNE BRBLJAONICE
POSTIGNUT DOGOVOR
Riješena blokada proračunskog paketa, Janša zastupao RH pa poručio Plenkoviću: ‘Hvala na povjerenju‘
Dogovor znači da su članice sada prihvatile kompromisni prijedlog za otklanjanje mađarsko-poljske blokade velikog financijskog paketa
Piše: Hina/Jutarnji.hrObjavljeno: 10. prosinac 2020. 20:05
Summit Europske unije
Financijski paket: Orban smatra da je dogovor blizu, Rutte traži neka objašnjenja
POČINJE SUMMIT
Zašto Janša zastupa RH u Bruxellesu? Nekima se čini da to nije najbolji izbor, ali je logičan
Čelnici zemalja članica EU-a postigli su dogovor o Višegodišnjem financijskom okviru za sljedećih sedam godina i planu za oporavak, koje su dosad blokirale Mađarska i Poljske, objavio je u četvrtak predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.
"Postignut dogovor o VFO-u i paketu za oporavak EU nove generacije", objavio je Michel na Twittteru.
"Sada možemo krenuti s provedbom i oporavkom naših gospodarstava", dodaje Michel.
Da je postignut dogovor, objavio je i hrvatski premijer Andrej Plenković.
- Upravo razgovarao s Janezom Janšom. Postignut je konačni dogovor o Višegodišnjem financijskom okviru. Hrvatska sad ima zajamčene financijske poluge od 24,2 milijarde € za gospodarski oporavak u sljedećih 10 godina. Čestitam svima na uspjehu!, napisao je Plenković.
Upravo razgovarao s @JJansaSDS. Postignut je konačni dogovor na #EUCO o novom #EUbudget i #NextGenerationEU. Hrvatska sad ima zajamčene financijske poluge od 24,2 milijarde € za gospodarski oporavak u sljedećih 10 godina. Čestitam svima na uspjehu! pic.twitter.com/0wHIEO4c3D
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) December 10, 2020
Slovenski premijer ubrzo je zahvalio Plenkoviću.
- Hvala na povjerenju. Načelo suradnje pobjeđuje i učvršćuje, napisao je Janša.
Hvala za zaupanje. Načelo sodelovanja zmaguje in ohranja #EU. 🇪🇺🇭🇷🇸🇮 https://t.co/IX8TT2muEv
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 10, 2020
Dogovor znači da su sve članice sada prihvatile kompromisni prijedlog za otklanjanje mađarsko-poljske blokade velikog financijskog paketa prema kojem se odluka o povezivanju dodjele europskih sredstava s vladavinom prava ne bi mogla primijeniti dok to ne odobri Sud EU-a.
Mađarska i Poljska blokirale su cijeli paket jer nisu pristajale da se dodjela europskih sredstava uvjetuje vladavinom prava.
Na kraju je uredba o mehanizmu vladavine prava ostala nepromijenjena, a Mađarska i Poljska su kroz interpretativnu izjavu dobile jamstvo da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrano.
U interpretativnoj izjavi se pojašnjava kako i kada se može aktivirati mehanizam kojim se uvjetuje dodjela europskih sredstava poštivanjem vladavine prava.
Prema toj izjavi, Komisija neće predlagati mjere prema uredbi o mehanizmu uvjetovanosti dok ne razradi smjernice za primjenu mehanizma, a te smjernice mogu biti dovršene tek nakon odluke Suda EU-a. To znači da nema odluke o sankcijama prije odluke Suda.
Prema usvojenom rješenju "primjena mehanizma uvjetovanosti bit će objektivna, pravedna, nepristrana i utemeljena na činjenicama", pri čemu će se sve države članice tretirati jednako i bez diskriminacije.
Također prema interpretativnoj izjavi koja će ući u zaključke Europskog vijeća, mehanizam uvjetovanosti primjenjivat će se samo za programe koji se financiraju u okviru novog VFO-a i plana za oporavak, ne i za projekte koji se financiraju iz sadašnjeg VFO-a za razdoblje 2014-2020.
Ranije je bilo predviđeno da se mehanizam primjenjuje za sve isplate iz europskog proračuna počevši od 1. siječnja 2021. uključujući i financiranje iz sadašnjeg VFO-a, iz kojeg se sredstva mogu trošiti još naredne tri godine.
To u praksi znači da se mehanizam i ne može primjenjivati prije 2022. ili 2023. kada će se početi provoditi projekti u okviru novih programa iz sljedećeg sedmogodišnjeg proračuna.
Višegodišnji financijski okvir (VFO) za razdoblje od 2021. do 2027. godine težak je 1074 milijarde eura, a izvanredni instrument za oporavak nazvan EU sljedeće generacije iznosi 750 milijardi, od kojih bi se 390 milijardi državama članica dodijelilo kao bespovratna pomoć, a 360 milijardi kroz povoljne zajmove.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar