srijeda, 13. siječnja 2021.
PSIHIHATAR DR URLIĆ
Jutarnji list
PSIHIJATAR DR. URLIĆ
‘Nešto je zloćudno isplivalo... Društvo nam je od cementa bez željeza, baš kao i one kuće na Baniji‘
‘Pandemija, potresi, ekonomska kriza, siromaštvo - našu sadašnjost i budućnost opisuju teške riječi‘, rekao je psihijatar Ivan Urlić
Piše: Damir PilićObjavljeno: 13. siječanj 2021
Pandemija, potresi, ekonomska kriza, siromaštvo - našu sadašnjost i blisku budućnost opisuju teške i opake riječi. Takav lančani niz negativnih događaja ostavlja traga i na najčvršćim psihama, kao i na kolektivnom mentalnom zdravlju nacije.
O tome je Slobodna Dalmacija razgovarala s uglednim splitskim psihijatrom prof. dr. sc. Ivanom Urlićem, kojeg na početku pitamo kakva je psihološka dijagnoza nacije, odnosno može li se ovo stanje usporediti s tegobama za vrijeme Domovinskog rata.
- Mislim da to pitanje u ovom času ima i globalne odjeke, a usporedba s hrvanjem s negativnim aspektima ratnog stanja nameće se sama po sebi. Za mene ovo jest ratno stanje, pogotovo što se borbi s ovim novim mutiranim sojevima koronavirusa ne vidi kraja. Cijepljenje predstavlja svjetlo na kraju tunela, kroz koje se može proći - kaže dr. Urlić.
Kritike, sumnje i entuzijazam
Na pitanje o psihološkim posljedicama razornih potresa na Baniji, naš sugovornik ukazuje da je ta katastrofa otkrila i duboku razočaranost građana stanjem u hrvatskom društvu.
- Čovjek se pita kako to da smo se u Domovinskom ratu mogli uhvatiti svi za jedan štap, a danas, kad imamo nešto s čime se hrva čitav svijet, danas imamo s jedne strane kritike i sumnje, a s druge strane građanski entuzijazam da se pomogne stradalnicima na Baniji. Imam osjećaj da je nešto vrlo zloćudno isplivalo ispod površine, a to je nepovjerenje u institucije - upozorava dr. Urlić, te pojašnjava:
- Naše društvo nije uspjelo izgraditi institucije u koje bi građani mogli imati povjerenje. Kad vidimo koliko je ministara moralo otići zbog raznih afera i korupcije, jasno je zbog čega građani nemaju povjerenje. Takvo društvo je građeno od cementa bez željeza, baš kao i one kuće na Baniji koje se tako lako ruše - ukazuje splitski psihijatar.
Govoreći o nedoraslosti institucija, dr. Urlić naglašava da se tu radi o velikom, kroničnom društvenom problemu koji ima ozbiljne reperkusije i na psihičko zdravlje građana, te ističe da bi se tim problemom trebale pozabaviti sve državne strukture. Ocjenjujući da smo „siromašni kakvi jesmo, na repu događaja u Europskoj uniji”, naš sugovornik upozorava da trošimo veliku količinu materijalnih sredstava na glomaznu državnu administraciju koja ne radi dobro svoj posao ili čak izmišlja poslove.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar