srijeda, 7. prosinca 2022.
OD STARIJIH NA DJECU VIRUS PRELAZI !
Jutarnji list
INCIDENT U ŠKOLI
Učenici pjevali ‘Ubij, zakolji…‘, nastavnica pisala roditeljima: ‘Oni su još uvijek djeca, ali to ih ne opravdava‘
Zajednički nam je zadatak da ih učimo i odgajamo, da objasnimo zašto je nešto loše i da oni toga budu svjesni, dodala je
Piše:L.G.Objavljeno: 07. prosinac 2022. 10:09
"Dobra večer. Molim roditelje dječaka da porazgovaraju sa svojim djetetom o današnjem ponašanju u svlačionici nakon sata tjelesnog. Pjevanje pjesme ‘Ubij, zakolji da Šiptar ne postoji‘ u školi je najstrože zabranjeno. Razumijem da djeca vjerojatno ni ne znaju što to znači, ali to ih ne opravdava", ovo je neki dan u grupi roditelja na Viberu napisala nastavnica iz jedne novosadske osnovne škole, dodajući da su neki učenici odmah "priznali i rekli kako su pogriješili tim pjevanjem", dok su drugi negirali da su u tome sudjelovali.
“Svatko od njih najbolje zna je li pjevao ili nije. Oni su još uvijek djeca, takve teme nisu za njih i zajednički nam je zadatak da ih učimo i odgajamo, da objasnimo zašto je nešto loše i da oni toga budu svjesni”, napisala je nastavnica roditeljima, prenosi N1. Ona je samo jedna od mnogobrojnih u Srbiji koja se s ovakvim situacijama u školi i školskom dvorištu susreće sve češće.
Ona je reagirala, ali ima i onih koji preko toga prijeđu, baš kao što učini i većina građana kad na ulici prođe pokraj grupe huligana koji uzvikuju ovakve ili slične uzvike koji se smatraju kaznenim djelom izazivanja rasne, nacionalne, vjerske ili druge mržnje i netrpeljivosti ukoliko ih skandira osoba starija od 18 godina.
U slučaju spomenutih dječaka, kazne u školi mogu biti usmene, ako im ih netko izrekne ili barem ukaže na to da je takvo ponašanje neprimjereno.
Skandiranje “ubij, zakolji, da Šiptar ne postoji” u svlačionici škole za Marka Milosavljevića iz Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji, organizacije koja dugi niz godina organizira susrete mladih širom regije, nažalost, je očekivano.
“Ukoliko predstavnici vlasti pogrdno nazivaju Albance ‘Šiptarima’ ili ‘terorističkim ološem’, a poručuju ljudima koji bježe od rata i siromaštva da Srbija ‘neće biti parking za migrante’, onda se vrlo lako diskriminatorske prakse, rasistički istupi i generalno nasilje normaliziraju i potiču”, rekao je za portal N1 Milosavljević.
Upravo su Albanci, uz Hrvate, manjina prema kojoj mladi imaju najnegativnije stavove, a kao novina pojavljuju se i migranti, pokazalo je istraživanje CEPORE - Centra za pozitivan razvoj djece i mladih. Negativno su okarakterizirani i Romi te pripadnici LGBT populacije.
Istraživanje je obuhvatilo 465 učenika osnovnih i srednjih škola u beogradskoj općini Vračar na teme kulturalne osjetljivosti i stavova prema diskriminaciji i posljedicama govora mržnje.
“Mladi i dalje imaju polarizirane stavove. Naši rezultati pokazuju da od 20 do 40 posto učenika ispoljava stavove koji pogoduju diskriminaciji - smatraju da se u školama ne treba učiti o LGBT+ zajednici, da se manjine previše žale na diskriminaciju u Srbiji, ne žele stupati u veze s ljudima drugih kultura niti o njima više učiti u školi”, navodi Lidija Bukvić iz CEPORE-a.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar