utorak, 3. siječnja 2023.
KINESKI VRHUNAC PANDEMIJE
MATEMATIČKI MODEL
Kina prijeti Zapadu, a samo u Šangaju je 70 posto ljudi zaraženo. Stručnjaci upozorili što slijedi
Znanstvenici nagađaju da je val zaraze u nekim velikim gradovima dosegnuo vrhunac, a virus počinje sa širenjem u ruralnim područjima
Piše:Snježana PavićObjavljeno: 03. siječanj 2023.
Val pandemije Covida-19 koji je zahvatio Kinu moguće je već dosegao vrhunac u najvećim gradovima kao što su Šangaj i Peking, pa sada slijedi širenje na ruralna područja, predviđaju znanstvenici. No, kako će se točno pandemija razvijati u zemlji od 1,4 milijarde stanovnika, i koliko će mrtvih ostaviti iza sebe, znanstvenici nisu suglasni. Procjene se jako razlikuju, a stvari ishod ovisit će o nizu sada nepoznatih varijabli, piše Washington Post.
CNN prenosi procjenu znanstvenika iz Šangaja objavljenu u Frontiers of Medicine, čiji matematički modeli ukazuju da bi veći broj ruralnih područja mogao biti zahvaćen valom zaraze sredinom ili krajem siječnja. Analizom podataka od studenoga, kineski stručnjaci izračunali su da je u Guangzhou već dotad prošao vrhunac zaraze, dok su za Peking, Šangaj i Chongqing predvidjeli jenjavanje vala zaraze do kraja 2022. Zanimljivo, neki znanstvenici procjenjuju da je čak 70 posto građana Šangaja zaraženo covidom. A u gradu živi oko 25 milijuna lj
Širenje covida na ruralna područja Kine bi se moglo "dramatično intenzivirati" tijekom skorog Proljetnog festivala, najvećeg kineskog praznika kojim se obilježava lunarna Nova godina, koja pada 22. siječnja. Kinezi iz čitavog svijeta putuju da bi bili kući sa svojom obitelji.
Iznenadni zaokret iznenadio zdravstvo
Kineska vlast je tri godine ustrajavala na strogoj protupandemijskoj politici s uvođenjem karantena u milijunske kvartove i gradove nakon samo nekoliko oboljelih. Zahvaljujući tome imali su relativno niski broj mrtvih, ali je stanovništvo izmučeno karantenama prosvjedima natjeralo vladu da popusti.
Razumno je pretpostaviti da bi se epidemija omikrona na tlu Kine mogla pojaviti u više valova, s ponovnim pojavljivanjem novih lokalnih valova vjerojatno krajem 2023., navodi se u studiji. Šangajski znanstvenici preporučili su vladi hitne mjere: davanje lijekova bez recepta niskorizičnim, cijepljenim simptomatskim pacijentima, mlađim od 60 godina. Rizična populacija, cijepljena i starija od 60 godina treba pravovremeno dobiti antivirusne lijekove, poručuju znanstvenici u studiji.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar