nedjelja, 4. svibnja 2014.

NASTAVAK 6.


Lenjin, koji se od tada zatice u dubokom blatu Brest- Litovska, nagrizene  marksisticke  savjesti, biva tako prinudjen da koraca u tom mulju sve do svoje smrti.
Uzalud se bjezalo i od mentalne traume za direktan pridonos porazu  Njemacke socijalisticke revolucioje i zvjerskog klanja njenih Spartakovaca, kojeg je pocinila ista ona socijaldemokracija koja mu je obezbjedila  kompletnu zeljeznicku kompoziciju, da bi ga iz Svicarskog egzila prevezla ravno u Petrograd na celo jednom drustvenom sustavu, koji ce, ako ne i razori do temelja devetnaesto stoljetne ideale znanstveno revolucionarnog sociajlizma Marksa i Engelsa, ali ce  zasigurno vratiti cjelokupnu povijest covjecanstva za nekoliko stoljeca u natrag.
Americki marksist Daniel De Leon jos se ranije prisjecao susreta sa Lenjinom,  na Stuttgardtskom  kongresu socijalista. Bio je to susret, nakon Amsterdamskog, gdje su se De Leon i Roza Luksemburg zestoko suprostavili Kautskovoj rezoluciji, koji u Stuttgardtu nije ostavio medju dvoje dvadest stoletnih velikana poseban  utisak. Niti je Lenjinovo poznavanje De Leonove teorije o Sociajlistickom Industrijskom Unionizmu,  kojom pridonosi kvantitativnom markzimu, utjecalo na daljnji razvoj Sovjetskog Saveza u smjeru jedne sociajlisticke konacnosti.
Naprotiv, 1921. godine, tu se osniva Treca Internacinala, kojom se ,ni manje  ni vise, ukida Marksova medjunarodna uloga revolucionarnog proletarijata, i prenosi  na nacionalne okvire pojedinacnih zemalja. Staljin biva prvi koji ce je provoditi u praksu. Slijedi ga Hitler svojim nacional socijalizmom.  Nacionalizam cvijeta poznatim razmjerima do danasnjih dana –  dobro poznatom narocito  balkanskim narodima.

Slijedi nastavak  7.
www. severinomajkus.com/blog

Nema komentara:

Objavi komentar