nedjelja, 28. travnja 2013.

PRIJEDLOG



Kojim bi se inaugurirala osnivacka skupstina Nove Sociajlisticke Stranke jedne zemlje ili na mejunarodnom nivou, bio bi jednokratan i minimalanog  PROGRAMA , na kojem bi se zasnivala Socijalisticka Republika Rada u svojim prvim danima na djelu:
Nakon proglasenja pobjednicke nadglasovnice proizvodnih snaga, Radnicki Savjeti,( prema De Leonu), vec ranije organizirani u svim granama  privrede, postali bi jedina odgovorna i upravljacka  drustvena institucija nad cjelokupnim ekonomskim  domenama zemlje, sukladno imanentnim  pravno i moralnim vrijednota novog drustva.  
Proglasili bi opljackanu pretvorbu  opcim  drustvenim vlasnistvom nad svim prirodnim i proizvodnim sretsvima zemlje kao neprikosnoveno vlasnistvo cjelokupno privredjujuceg  drustvenog ustrojstva.
Raspustili bi se svi drzavnicki organi prisile i prenamjenila njegova armada, policijske  snage, sudbene i birokratske institucije u sveopcu privrednu djelatnost, organiziranog i planskog suzivota.
Vise od toga, Zemlja ili Nacija, koja bi ostvarila uslove za jedan slican  uspon Covjek-Roba u svoje konacno dostojasveno i civilizirano ljudsko bice, bio bi izazovni poriv preostalom svijetu da mu se pridruzi na isti nacin.
Manje od toga, tek mu preostaje jedan  povratni put prema svom prvobitnom animalitetu.
Zakoni nase evolutivne sociologije, koji su preobratili  prvobitnu ljudsku jedinku u postojeci klasni proizvodni objekt , danas nalazu njegovu daljnju metamorfnu preobrazbu  u DRUSTVENO BICE , u civilizacijski subjekt  jednog kolosalnog drustvenog orkestra, u kojem se njegova suradjujuca uloga posve izjednacuje sa svakim njegovim ucesnikom.

Dali je takva socialna  revolucija moguca iskljucivom metodom demokratske glasovnice i u jednoj danasnjoj Hrvatskoj, kaja se jos uvijek zatice, vracena devedesih na svoj globalni razvojni rep, ciji drustveni ustroj veoma podsjeca na neku vrstu srednjevjekovno krizarskog jezuitizma.
Mozda  joj ulazak 1.srpnja ove godine otvara preinaku, kojom se barem  teoritski uvrstava u danasnje europske zemlje posve razvijenog kapitalistickig sustava, i koji se busa u svoja prsa vlastitom liberalnom demokracijom.
Dok su takvi uslovi postojali pred vise od sto godina na sjevero americkom kontinentu i u razvijenim europsko  zapadnim zemljama, danas oni jednako postoje skoro u svim zemljama koje je zahvatio nagli tehnoloski razvoj, osvajacki nametnut od strane medjunarodnog korporativnog kapitala gotovo na svim kontinentima. U jednom Bangladesu danas se kapitalisticka kontradiktornost proizvodnje sa njenom razmjenom nalazi u jos vecoj spici od Sjedinjenih Americkih Drzava. Kina i Juzna Amerika podjednako kipe od dosad nevidjene eksploatacije rada od strane sumanutog i bezglavog kapitala,  koji vec sam sebe nagriza  poput guster vlastitog repa.....  

Nema komentara:

Objavi komentar