četvrtak, 30. studenoga 2017.

KAKO SE PRESUDA PRATILA IZ MOSTARA


BIVŠI ZATVORENICI U LOGORIMA HVO-a NAKON IZRICANJE PRESUDE 'Malo su dobili, što su nam radili... Nije bilo dana da nisam očekivao smrt'

    AUTOR: 
    • Vladimir Matijanić
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.11.2017. u 23:27

Mostar, 291117.
Pracenje izricanja presude Slobodanu Praljku i ostalima bosanskohercegovackim Hrvatima na sudjenju za ratni zlocin u Haagu u sjedistu Udruzenja logorasa Mostar.
Foto: Duje Klaric / CROPIX
Duje Klarić / CROPIX

Praćenje izricanja presude Slobodanu Praljku i ostalima bosanskohercegovačkim Hrvatima na suđenju za ratni zločin u Haagu u sjedištu Udruženja logoraša Mostar




Monotoni prevoditeljski glas iz velikog televizora u mostarskom Udruženju logoraša govori o progonima, deportacijama, granatiranjima, udruženom zločinačkom pothvatu...
Riječi nestaju iznad sijedih glava tridesetak muškaraca, bivših zatvorenika u logorima Hrvatskoga vijeća obrane. Još je barem toliko novinara, fotoreportera, desetak kamera u sobi od dvadesetak kvadrata. Pratimo presudu "hrvatskoj šestorci" u društvu njihovih žrtava, piše novinar Slobodne Dalmacije.
Tijesno je, toplo i uglavnom tiho. Samo se u času kad prevoditeljica prepričava dio žalbe Slobodana Praljka u kojem tvrdi da su Bošnjaci zatvarani zbog svoje sigurnosti, nakratko začuje žamor. I vide podsmijesi. Dok sud potvrđuje kazne Jadranku Prliću, Brunu Stojiću i Slobodanu Praljku, nema trijumfalizma, ni komentara. A kada Praljak ispijanjem otrova prekine izricanje presude, krećemo u lov na izjave.
'Velež' i 'Partizansko'
Najtraženiji je Edin Batlak, prvi čovjek Udruženja. Smiren, u odijelu, uporno ponavlja televizijskim ekipama da presuda u Haagu nije i ne smije biti presuda svim Hrvatima. Potom odvaja nekoliko minuta za nas. U HVO-ovu logoru Heliodrom bio je, precizno će, 253 dana, od 10. srpnja 1993. do 19. ožujka 1994. godine. Uhapšen je s 36 godina. Aktualne mostarske muke lako bi riješio:
- Da Dragan Čović jedne večeri na televiziji kaže da moraju prestati napadi na ljude na Partizanskom groblju i da Velež mora igrati pod Bijelim brijegom, već sutra bi sve bilo drugačije - uvjeren je.
Presudu, naravno, pozdravlja, priželjkuje iskreniju hrvatsku politiku prema Bosni i Hercegovini, politiku koja će "uvažavati teritorijalni integritet ove zemlje".

Mostar, 291117.
Pracenje izricanja presude Slobodanu Praljku i ostalima bosanskohercegovackim Hrvatima na sudjenju za ratni zlocin u Haagu u sjedistu Udruzenja logorasa Mostar.
Foto: Duje Klaric / CROPIX
Duje Klarić / CROPIX

Praćenje izricanja presude Slobodanu Praljku i ostalima bosanskohercegovačkim Hrvatima na suđenju za ratni zločin u Haagu u sjedištu Udruženja logoraša Mostar


U Udruženju je i Emir Balić. Tko ga ne zna, nema pojma o Mostaru. Slavnom skakaču sa Staroga mosta 83 su godine. U svom Mostaru bio je logoraš. HVO ovdje nije respektirao gradske legende ako su imale nehrvatska imena.
- Ja u logoru nisam bio dugo. Nekih mjesec dana 1993., ali svaki dan su me vodili na prvu crtu, htjeli su da me ubije Armija BiH - siguran je Balić.
Haag je potvrdio i njegova očekivanja. Sada želi ljepši život u Mostaru, bolju perspektivu za mlade. I obavezno moramo napisati, u ratu su poginula 23 skakača sa Starog mosta. Svih nacionalnosti.
Zaim Tatar imao je do rata šefovski posao u Pamučnoj industriji "Đuro Salaj" i fin život. Danas iza sebe ima 80 godina i šestomjesečni logoraški status. Prvoga dana lipnja 1993. godine HVO ga je odveo u Heliodrom gdje je ostao do 20. prosinca 1993. godine.
Sve se raselilo
- Šest mjeseci svaki dan sam išao na prisilni rad, a nikome nizašto nisam bio kriv. Nije bilo dana da nisam očekivao smrt, navečer nisam znao hoću li se ujutro probudit. I ovo šta su dobili malo je za ono što su radili - komentira presudu.
Kako je u Mostaru sada?
- Živim na onoj strani i svakog dana pješačim ovamo. Ne znam kad sam sreo dvoje Mostaraca putem. Sve se raselilo, otišlo po svijetu.
Alija Humo, sekretar je Udruženja. Evo zašto je zatvoren u Heliodromu:
- Samo zato što sam musliman i što se zovem Alija. U logor su me odveli 30. 6. 1993. Imao sam 76 kilograma. Pustili me 19. 11. iste godine s 58 kilograma.

Mostar, 291117.
Pracenje izricanja presude Slobodanu Praljku i ostalima bosanskohercegovackim Hrvatima na sudjenju za ratni zlocin u Haagu u sjedistu Udruzenja logorasa Mostar.
Na fotografiji: grad izljepljen plakatima
Foto: Duje Klaric / CROPIX
Duje Klarić / CROPIX

Na fotografiji: grad Mostar izljepljen plakatima


Sedamdeset tri su mu godine, nekad je bio "mašinski tehničar" u tvornici "Soko". U ratu mu je devastiran stan, ukraden golf. Među Hrvatima ima prijatelja, mnogi su mu pomagali dok je bio zatvoren, ali ne može se pomiriti da je na nekadašnjem Veležovu stadionu sada domaćin Zrinjski.
Kemal Balavac nije bio u Heliodromu, nego u Gabeli i Ljubuškom. Sve skupa jedanaest i pol mjeseci. Iz Stoca je, živi u Mostaru. "Tamo mi je sve zapaljeno".
- Mi koji smo bili logoraši, ovo doživljavamo kao pravdu - kratko će, pa nas pita kako može do "Slobodne" iz kolovoza 1993. godine u kojoj mu je objavljena fotografija. Potražit ćemo...
'Sve je to sr...'
Izvan Udruženja malo svijeta. Kod Mosta, prodavačica suvenira objašnjava da je jučer bila gužva. Nije pustoš neobična, jedanaesti je mjesec. Mimoilazimo se s manjom grupom turista, pa s dvije curice, nisu starije od osam godina. Pružaju ruke prema nama, kažu "pliiiz".
Malo kasnije, molimo dvojicu od četrdesetak godina za izjavu. Ne žele, nemaju što reći. Dobro, ali danas je bila presuda, uporni smo. Ma sve to je sranje, oni su još uporniji, piše Slobodna.
Haag je stavio točku. I dok samozvani stručnjaci i stručnjakinje po hrvatskim televizijama budu branili neobranjivo i tumačili neobjašnjivo, a smrt osuđenog za teške zločine bude imala prednost pred stradanjima brojnih anonimnih žrtava, na odlasku iz Mostara čini nam se bitnim podsjetiti da je dio ovoga grada HVO držao pod opsadom i zasipao granatama od proljeća 1993. do proljeća 1994. godine. U blagoslov službene hrvatske politike.
Kaje li se itko zbog toga?

"ZAKLAT ĆU TE KAO PRASE!"

'ZAKLAT ĆU TE K'O PRASE'

I VESNA PUSIĆ DOBILA PRIJETNJE SMRĆU 'Ovo je poruka hrabrog hibridnog ratnika... prijavljenog policiji!'

    AUTOR: 
    • Jutarnji.hr
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.11.2017. u 14:35

Zagreb, 081117
Sabor RH.
Izvjesce Andreja Plenkovica o sastanku Europskog vijeca na sjednici Sabora.
Na fotografiji: Vesna Pusic.
Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
CROPIX/Facebook



GLAS-ova Vesna Pusić samo je jedna u nizu političara koji su zbog svojih stavova o haškoj presudi šestorki zaprimili prijetnje.
Naime, već jutros u Saboru, nezavisni zastupnik Željko Glasnović napao je Ivana Pernara (Živi zid) kazavši mu kako su ga, zbog 'njegovog likovanja nakon što je Slobodan Praljak popio otrov', tražila trojica i kako ne bi bio na sjednici da su ga pronašli.
Nakon toga, GLAS-ov Goran Beus Richemberg na svom Facebooku je objavio prijetnje smrću koje je zaprimio, kao i sliku pištolja.
Nije prošlo dugo, a ubrzo je prijetnje smrću upućeneVesni Pusić na Facebooku objavila i njezina stranka.
- Ovo je poruka jednog hrabrog hibridnog ratnika. Naravno, prijavljenog policiji. Pravoj, ne hibridnoj - napisali su GLAS-ovci na poruku jednog mladića koja je glasila: 'Izdajico jedna smrdljiva čekaj dok dođem u Zagreb, zaklat ću te ko prase'.
Pusić mu je na to odgovorila kako se nada da je svjestan da joj je uputio prijetnju smrću i kako ga je prijavila policiji, na što je mladić odgovorio kako je bio ljut i kako se to više neće ponoviti.

STJEPAN MESIĆ

 PODSJETIO TKO JE DAO INCIJATIVU ZA OSNIVANJE HAAŠKOG SUDA 'Svaka presuda može se propitkivati, ali mora se poštivati i prihvaćati'

    AUTOR: 
    • Hina
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.11.2017. u 17:23
Zagreb, 210515.
Krizanje Ukranjinske i SR Njemacke.
Otkrivanje spomenika Ukrajinskom pjesniku Tarasu Sevcenku.
Na fotografiji: Stjepan Mesic.
Foto: Damir Krajac / CROPIX
Damir Krajac / Hanza Media
Suočen s brojnim upitima i komentarima kako domaćih, tako i inozemnih medija u vezi s izricanjem posljednje presude Međunarodnog suda u Haagu za ratne zločine počinjene na području nekadašnje Jugoslavije i u Ruandi, smatram ne samo potrebnim, nego i nužnim podsjetiti na neke nesporne činjenice, počinje u svojoj izjavi za medije bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.
U nastavku je prenosimo u cijelosti:
- Inicijativu za osnivanje Haaškog suda dala je Republike Hrvatska i – sasvim konkretno – njezin prvi Predsjednik, dr. Franjo Tuđman. Slijedom toga Hrvatski je sabor donio i Ustavni zakon o suradnji s tim sudom koji svakoga građanina Republike Hrvatske, što – naravno – uključuje i najviše državne dužnosnike, obvezuje da Sudu predaju svaki traženi dokument i da se odazovu svakome pozivu suda u Haagu, bilo kao svjedoci, bilo kao osumnjičeni, bilo kao optuženi.
Kao drugi izabrani predsjednik Republike Hrvatske u dva mandata poštovao sam i slovo i duh Ustavnog zakona i u skladu s time i djelovao. Prema mojim saznanjima isto vrijedi i za Vlade Republike Hrvatske. Dakle i ja kao čelni čovjek države i vlade poštivali smo ono na što nas je Hrvatski sabor obvezao.
Svaku presudu svakoga suda, pa tako i ovoga u Haagu, može se propitivati iz perspektive pravednosti i pravičnosti. No, konačnu sudsku presudu valja poštivati i prihvaćati. Odbijanje presude znači nepoštivanje sudstva, a u konkretnom slučaju Haaškog suda, značilo bi retroaktivno derogiranje Ustavnog zakona Republike Hrvatske.
Zaključno naglašavam još jednom da sam kao predsjednik Republike Hrvatske poštivao i izvršavao ono na što me obvezivao Ustavni zakon zemlje kojoj sam bio na čelu voljom većine njezinih građana. Svako drugačije ponašanje, bilo moje, bilo kojeg drugoga građanina, značilo bi grubo narušavanje najvišeg zakona zemlje - stoji u izjavi.

"DOSTA JE MANJINSKOG TERORA NAD STVARALAČKIM MASAMA SVIJETA !

Dok se širom svijeta iznova budi nova aždaja nacional fašizma, nikada možda, De Leonov krik čovječanstvu nije još bio toliko aktualan kao danas.
Njegov alarmantan SOS upućen stvaralačkim masama  svijeta zdravog razuma, još početkom 20. stoljeća:
"DOSTA NAM JE VAŠIH 'REFORMI' !
MORALNIH MEDIOKRITETSKO I DJETINJIH ASPIRACIJA MALOGRAĐANSKIH POKRETA, U VREMENIMA KOLOSALNIH DRUŠTVENIH PROBLEMA, KOJI KUCAJU NA VRATA SVAKOM ČOVJEKU SA ZAHTJEVOM DA BUDU RIJEŠENI."
      I nikada možda, čovječanstvo nije bilo toliko oslabljeno fizički i mentalno jednom tako surovom eksploatacijom  krupnog Kapitala  u toku  više milenijske podjele društvenih klasa na malobrojne posjednike sredstava ekonomske proizvodnje i  golorukekih  većinskih masa koje opstaju isključivo snagom vlastite radne snage.

 

IZ HRVATSKOG SABORA STIŽU NOVE PRIJETNJE SLOBODI MISLI

U SABORU ODRŽANA MINUTA ŠUTNJE 'ZA SVE ŽRTVE' Jandroković pročitao izjavu o presudi, Pernar prozvao HDZ: 'Zločini su se sustavno činili'

    AUTOR: 
    • Jutarnji.hr
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.11.2017. u 10:14
Screenshot

 
Dan nakon presude šestorki u Haagu gdje se Slobodan Praljak ubio popivši otrov, sjednica Sabora počela je minutom šutnje 'za sve žrtve' - kako je rekao predsjednik Sabora Gordan Jandroković. U Sabornici u tom trenutku nisu bili zastupnici GLAS-a.
Jandroković je prije toga pročitao zajedničku izjavu parlamentarnih stranaka u vezi s haaškom presudom šestorici Hrvata iz BiH.
- Jučer, u srijedu, 29. studenoga održana je sjednica proširenog Predsjedništva Hrvatskoga sabora u povodu žalbene presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju kojom se potvrđuju kazne za Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića. Nakon jučerašnje rasprave, Klubovi zastupnika suglasili su se u ocjeni da žalbena presuda ne uvažava povijesnu istinu, činjenice i dokaze te je kao takva nepravedna i neprihvatljiva. Upravo je tragičnim činom oduzimanja života, general Slobodan Praljak na simboličan način ukazao na svu nepravednost žalbene presude. Dopustite mi da u ime Hrvatskoga sabora i u osobno ime izrazim iskrenu sućut njegovoj obitelji - izjavio je Jandroković nakon čega je održana minuta šutnje.
Zastupnicima se nakon toga obratio Ivan Pernar.
- Nakon godina šutnje, više od 20 godina, na površinu su isplivale duboke rane i ono što se radilo, a u čemu se na hrvatskoj televiziji nažalost nije govorilo. Nije se govorilo o onom što se u događalo Herceg-Bosni tijekom rata. Haški sud je utvrdio zločine nad Bošnjacima. Oni nisu bili sporadični, već je bilo sustavnog njihovog činjenja. Haški sud je za te zločine krivima proglasio Tuđmana, Šuška i njegove suradnike iz BiH. Ono što bide u oči je što HDZ ne priznaje presudu kao istinitu, ali u isto vrijeme ne dovodi u pitanje rad Haškog suda, odnosno njegovu nadležnost. Nije moguće prihvatiti nadležnost suda, a ne prihvatiti odluke koje on donosi - kazao je Pernar i zaključio da je HDZ-ovo neslaganje s presudom licemjerno i neiskreno.
- Sanader je dao nalog da se generali izruče u Haag. Praljak je znao da i ako ne ode dragovoljno, da će opet tamo završiti silom. Iako se u medijima stvara privid da su Bošnjaci i generali jedine žrtve, ali nisu samo oni već i sami Hrvati. Ovo je presuda politici koju je provodila jedna stranka i sada se zbog ovakve politike koju HDZ provodi nalazimo u stanju teške krize - dodao je Pernar.
Mostov Miro Bulj prozvao je hrvatski politički vrh zbog presude šestorki.
- Nismo štitili nacionalne interese, ni istinu o domovinskom ratu, dok se pljačkala Hrvatska, INA, telekomunikacije, dok je mladost hrvatska odlazila. To je poruka generala Praljka. Mi moramo govoriti istinu o ratu, o žrtvi hrvatskog čovjeka za opstankom na ovim prostorima i ne dozvoliti teoriju koju je haški sud zbog loših politika hrvatskih dodvorničkih briselskim i haškim činovnicima dozvolio da se pokuša izokrenuti istina. Hrvati i hrvatski vojnik zaslužni su za Bosnu i Hercegovinu, tako i za Hrvatsku. Naš sadašnji predsjednik Sabora bio je ministar vanjskih poslova. Pitam ga što je napravio za hrvatsku šestorku? Je li ih posjetio, je li trebalo čekati 2016. da jedan ministar ode do Praljka i da ga pita što treba, a ne dopustiti lobistima da izokreću istinu. Vrijeme je da se borimo za nacionalne interese, vrijeme je da govorimo istinu jer jedino tako, krikom generala Praljka možemo sačuvati RH i moramo sačuvati Hrvate u BiH. Zaboravili smo te ljude koji su godinama patili i još uvijek se nisu izborili za ravnopravnost u BiH - zaključio je Bulj.
Nezavisni Željko Glasnović potom je priprijetio Ivanu Pernaru jer je jučer 'likovao nakon što je Praljak popio otrov'.
- Trojica su me zvali jučer kad si ti likovao kad je on popio otrov. Da su te našli, ne bi ti sjedio ovdje danas. Ne bi sjedio ovdje danas. Praljak je jučer oduzeo sebi život za svoj narod i za povijesnu istinu.
- Hrvatska trba tražiti ekstradiciju ljudi koji su ostali tamo. Treba objaviti sve one koji su lažno svjedočili protiv Hrvatske države, poput Mesića i ostalih.
- Ova presuda je legitimizirala velikosrpski imperijalizam. To je silovanje povijesne istine i zdravog razuma. Tko je predao sve dokumente Haškom sudu? Tisuće i tisuće dokumenata je predano tamo, CD-a. Ja sam došao u arhivu, predavali su se dokumenti, japanskom novinaru je bila dostupna cijela arhiva iz Domovinskog rata. Ako se ne probudimo, mi možemo slobodno ovoj državi reći zbogom. Trebamo sada raditi taj 'damage control', trebamo se skupit i ne smijemo zaboraviti te ljude. Sve je rekao Bulj.
- Tko sjedi u saboru ovdje? Šta je sa lustracijskim zakonima? Ovo je de facto produžetak komunizma. Tu sjede ljudi koji ne znaju tko je koga napadao ovdje. Mi ovdje filozofiramo, a dobili smo državu nalik na bivšu državu - uzrujao se Glasnović koji je prozvao SDP-ovce kojih nema u sabornici kazavši da slave Dan republike.