PRESUDA ZA AFERU INA-MOL

'DAN PRIJE SANADEROVE OSTAVKE U NJEGOVOM JE UREDU U VLADI OSTAO ČAK ČETIRI SATA...' Sutkinja obrazložila zašto je povjerovala iskazu ključnog svjedoka

    AUTOR: 
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.12.2019. u 14:05

Snimka tajnog susreta Sanadera i Hernadija u zagrebačkom restoranu Marcelino obojici je uvelike otežala položaj u kaznenom postupku




Obrazlažući nepravomoćnu presudu Ivi Sanaderu i čelniku MOL-a Zsoltu Hernadiju, sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Maja Štampar Stipić je naglasila da je bivši premijer postupio koruptivno i u vlastitom interesu kada je odlučio primiti mito i prepustiti upravljačka prava u Ini mađarskom MOL-u.
''Sanaderov motiv je bilo mito koje mu je isplaćeno, a morao je znati da je nepodmitljivost osnova dužnosti koju je obnašao. Unatoč tome, postupao je u vlastitom interesu. Korupcija razara društveno tkivo države, nemoralna je i kažnjiva", istaknula je sutkinja Štampar Stipić. Dodala je da je Sanader pritom postupio s maksimalnim stupnjem krivnje.
Koruptivni dogovor postignut prije sjednice Vlade u listopadu 2008.
Sutkinja je kazala da se ne može sa sigurnošću utvrditi kada su Sanader i Hernadi sklopili koruptivni sporazum, ali kako je neosporno da je postignut prije sjednice Vlade u listopadu 2008. godine.
''Na to ukazuje njihov sastanak u restoranu Marcellino i sastanak u sjedištu HDZ-a u listopadu 2009. gdje je Sanader pred Hernadijem pitao (ministra Ivana) Šukera što se događa s realizacijom ugovora. Za to Sanader ne bi bio zainteresiran jer tada više nije bio predsjednik vlade. To ukazuje da je bio osobno zainteresiran zbog koruptivnog sporazuma s Hernadijem'', pojasnila je sutkinja.
Uz to, sutkinja je dodala da zaključenje međudioničarskog ugovora u trenutku kada MOL ima 44 posto dionica nije bilo nužno, kao ni izdvajanje plinskog poslovanja koje je donosilo gubitke. ''To ne znači da Vlada nije smjela donijeti takvu odluku, ali ova odluka nije bila neovisna od Vlade, već je počivala na obećanom mitu'', naglasila je.
Sutkinja je podsjetila i da je tijekom suđenja saslušano 30 svjedoka te da je utvrđeno kako je MOL uplatio novac na račun tvrtke Roberta Ježića. Kazala je i da je sud povjerovao Ježićevu iskazu jer su njegovi navodi potvrđeni iskazima drugih svjedoka.
Sanadera demantiraju zapisnici sa sjednica Vlade i iskazi niza svjedoka
''Ježić je bio osoba od Sanaderovog povjerenja. Privatno su se družili, a Ježić je Sanadera znao i voziti na sastanke umjesto službenog vozača. Ježić je 49 puta posjetio Sanadera u Vladi, a dan prije Sanaderove ostavke proveo je u njegovom uredu u Vladi više od četiri sata. Sanader mu je rekao da će uplata stići u dva dijela i tako se to i dogodilo''.
Analizirajući Ježićev iskaz, sutkinja je ustvrdila kako su neutemeljene teze obrane da je Ježić teretio Sanadera i Hernadija kako bi spasio sebe. Pritom je pojasnila da je Uskok 2013. optužio Ježića te da je taj postupak nepravomoćno okončan u listopadu 2018. godine.