ponedjeljak, 23. ožujka 2020.
POLITIKA & KRIMINAL
Oglasilo se antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe: u izvješću koje je Vlada skrivala gadno su izribali Plenkovića
Dužnosnici bez obzira na položaj moraju surađivati s Povjerenstvom, napominje GRECO
JASMIN KLARIĆ 20.03.2020 1403 PREPORUKA 25 KOMENTARA
ZADNJA IZMJENA: OŽU 20, 2020
“Ništa više neću dostaviti. Nacrtali smo sve”, kategorički je Andrej Plenković prošlog rujna odbio bilo kakvu daljnju suradnju s Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa oko puta HDZ-ove delegacije na stranački skup u Helsinkiju. Povjerenstvo je, naime, htjelo znati tko je platio račune i dnevnice, a premijer je presudio da je sasvim dovoljno da se njemu vjeruje na riječ.
Kad je Povjerenstvo presudilo da je time prekršio načela obavljanja dužnosti, podnio je žalbu kojom je osporio da Povjerenstvo uopće odlučuje o načelima, ako prekršaj nije uparen s drugim, konkretnijim zakonskim odredbama. Upravni sud u Zagrebu je na jedinom ročištu koje u srijedu nije odgođeno, hitno presudio u korist Plenkovića i priča se sad seli na Visoki upravni sud koji je dosad potvrđivao presude Povjerenstva o kršenju načela obavljanja dužnosti.
LED I ŠAMARI
O ovom slučaju se oglasilo Antikorupcijski odbor Vijeća Europe (GRECO) u svom redovnom izvješću usvojenom početkom prosinca. Iako se inače izvješće objavljuje tri do četiri tjedna nakon usvajanja, Vlada ga je ovaj put držala na ledu sve do, evo, zadnje trećine ožujka.
U izvješću GRECO-a koje je konačno objavljeno na Vladinim stranicama ne spominje se konkretni ni slučaj Helsinki, ni Plenković. Šamari, međutim, nisu zbog toga manje zvučni.
BEZ OBZIRA NA POLOŽAJ
“Zakonom o sprječavanju sukoba interesa dodjeljuje se središnja uloga Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, neovisnom tijelu koje nadgleda provedbu zakona. Izvješće upućuje na nužnost unaprjeđenja mogućnosti Povjerenstva u vezi s dobivanjem informacija koje su mu potrebne za provjeru podataka iz izvješća o imovinskom stanju”, stoji već u sažetku 55 stranica dugačkog izvješća.
Slučaj Helsinki, doduše, nema veze s imovinskim stanjem dužnosnika, ali jasan je ton preporuke. Može i preciznije: “Čini se da izostanak suradnje s Povjerenstvom (npr. neustupanje traženih informacija) ne povlači nikakve posljedice”, kaže se u izvješću tijela koje “ističe važnost da svi dužnosnici (bez obzira na njihov položaj) u Hrvatskoj u potpunosti surađuju s Povjerenstvom, tako da ono može propisno i učinkovito obavljati svoje dužnosti”.
Valja, dakle, naglasiti: “bez obzira na njihov položaj” i “u potpunosti surađuju”. Kako se to uklapa u “Ništa više neću dostaviti!” i premijersko fabuliranje o političkom udaru Povjerenstva ne njegov ugled?
HINT ZA JANDROKOVIĆA
Ili, kakav odgovor ovakav stav Antikorupcijskog odbora Vijeća Europe daje na pitanje koje je retorički postavio predsjednik Sabora Gordan Jandroković prošlog rujna: “Što bih ja sad trebao za svaku anonimnu prijavu koju netko podnese Povjerenstvu trebao dostavljati putne naloge?” (hint predsjedniku Sabora: Da.)
GRECO je u svom izvješću dao i snažnu podršku Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa u presuđivanju o načelima obnašanja dužnosti – dakle, točno onom što Plenković svojim žalbama osporava (a isto radi i Tomislav Karamarko u slučaju “Konzultantica” koji je ubrzao njegov pad s vlasti).
SREDIŠNJA ZNAČAJKA
Evaluacijski tim GRECO-a koji je bio u posjeti Hrvatskoj, naime, smatra, a to je i dio izvješća, “opći članak o sukobu interesa središnja značajka Zakona o sprječavanju sukoba interesa čiju je izvršivost potrebno osigurati”. Praksu Visokog upravnog suda koji je potvrđivao takve presude Povjerenstva su – pozdravili.
Dakle, Antikorupcijski odbor Vijeća Europe je u svom izvješću za Hrvatsku u potpunosti stao na stranu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u njihovom sukobu s trenutnom političkom vlasti u zemlji. Nije, stoga, nimalo čudno da je ovaj put za objavljivanje tog izvješća Vladi trebalo stotinjak dana više nego dosad.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar