srijeda, 31. srpnja 2013.

ULICNI PROLETERI

DAN D ZA ČISTE RAČUNE NA PLACU

'MI IDEMO NA GODIŠNJI, A VI SE FISKALIZIRAJTE SAMI!' Prodavači poručili Liniću koji sutra šalje inspektore na tržnice

  • Ivica Šarlija, prodavač ribarskog obrta Hobotnica s Raba, već je isprobao svoju kasu, koja ima poseban program za naplatu
                          Autor: Zlatko Šimić
Objavljeno: prije 55 min
Plaše li se prodavači inspekcija koje bi trebale kontrolirati fiskalizaciju i jesu li gradonačelnici iskoristili pauzu od mjesec dana za prilagodbu tržnica fiskalizaciji koju im je poklonio ministar Linić nakon pregovora?

                                                      +++++
Proleteri ulicnih trznica, varate se, ako mislite da cete izbjeci Linicevu  ulicnu fiskalizaciju. 
Milenijima ste  u njegovoj  podanickoj sluzbi a da jos uvijek niste ni prstom makli da ga stjerate u svoj proizvodjacko izrabljenicki cemer.

ZBILJSKA ZRTVA DRUSTVENIH PREDATORA

(R. ŠUVAR/CROPIX)

Počeli pregovori sindikata u zdravstvu i ministra


                                                            *****
Dobro placeni pozeraj Zrtve i Predatora, kako bi se skrenula pozornost sa ZBILJSKE ZRTVE

ponedjeljak, 29. srpnja 2013.

SOS IZ HRVATSKOG FEUDA

RVI INTERVJU SA ZDENKOM KVESIĆ NAKON PRISILNOG LIJEČENJA

'NAKON 24 DANA U LUDNICI SVE MOGU PREŽIVJETI!' Ispovijest žene suca iz Osijeka

(1/2)
Autor: Drago Hedl
Objavljeno: prije 12 min
 
 
 
Moje obiteljske prilike su teške. Razvod sam tražila 2000., suprug mi ga ne želi dati. Ne komuniciramo, djeca su se priklonila njemu. A sud i liječnici slušali su samo njih!
Bila je to najstrašnija noć u mom životu. Čvrsto vezana za krevet, nisam se mogla ni pomaknuti. Ujutro, kad su me napokon odvezali, boljela me svaka koščica, svaki zglob, mišić. Ne samo što sam bila ponižena vezanjem; trpjela sam i fizičku bol - kaže Zdenka Kvesić, supruga osječkoga županijskog suca Ante Kvesića, koja je 24 dana provela na odjelima psihijatrije u Osijeku i Vrapču, samo zato što je u obiteljskoj razmirici pljusnula 21-godišnjega sina. Razgovaramo na jednoj osječkoj adresi, njezinu privremenom boravištu, nakon što se vratila s kraćeg odmora na Jadranu, gdje je provela nekoliko dana poslije puštanja iz Psihijatrijske klinike u Vrapču. Djeluje svježe i odmorno. Smireno i detaljno govori o onome što joj se dogodilo.

Nisam pružala otpor

- Kad me policija, nakon incidenta u kojem je, uz mog sina, sudjelovao i suprugov brat, privela prekršajnoj sutkinji Branki Lukić, ponudila mi je da će me odmah pustiti kući ako potpišem da sam nasilna i da sam psovačica. Nisam pristala. Rekla sam: ‘Ne mogu to potpisati, jer to nisam.’ Tada je u sudnicu pozvala suprugova brata i moju djecu. Pitala je djecu kako se odnosim prema njima i da li ih prisiljavam da idu u crkvu. Odgovorili su da ih ni na što ne prisiljavam, ali da ih ‘gušim’ pitanjima kamo idu, s kojim društvom, kada će se vratiti. Sutkinja me potom pitala broj mobitela moga supruga. Nazvala ga je iz sudnice, a kad je veza uspostavljena, nakon nekoliko rečenica izašla je u hodnik, tako da ne znam o čemu je s njim razgovarala. Vratila se i rekla: ‘Gospođo, vi morate na psihijatriju’.
- Nisam pružala nikakav otpor - nastavlja Zdenka Kvesić. - Mirno sam pošla s policijom, mirno se ponašala na odjelu psihijatrije, kamo su me dovezli, jedini moj ‘otpor’ bila je molba policajcima da se maknu s vrata sobe u kojoj sam se morala svući. Nisu to učinili, a nitko od osoblja bolnice nije im rekao da se maknu. Tako sam se morala svući pred njima. Liječnica koja me primila rekla je nakon kraćeg razgovora da bih - što se nje tiče - odmah mogla kući. ‘Ali, kako vas je dovela policija’, objasnila je, ‘moram vas zadržati’. Jedan od dvojice policajaca tada je rekao onome drugome da moraju na još jednu intervenciju, no ovaj je odgovorio da će pričekati dok me ne zavežu za krevet. Tek tada su otišli.


Iako je na Klinici za psihijatriju KBC-a Osijek svašta vidjela, među ostalim i kako bolničar šakama udara bolesnicu vezanu za krevet, te kako se na pacijente viče i s njima grubo postupa, odnos prema njoj, kaže Zdenka Kvesić, bio je koliko-toliko u redu. Ali sve se promijenilo kada je njen slučaj dospio u medije.
Strava na psihijatriji

- Tada su mi bez objašnjenja uzeli mobitel, zabranili posjete mojoj sestri, nećakinji i odvjetnici. Bilo mi je dopušteno izaći samo pred vrata baraka u kojoj je smješten psihijatrijski odjel. Nisu mi dopuštali molitvu u bolničkoj kapelici, kamo sam do tada odlazila. Međutim, sutradan su mi poslali svećenika u bolničku sobu.
Kako medijska pozornost o prisilnoj hospitalizaciji Zdenke Kvesić nije splašnjavala, u petak 12. srpnja cijeli ženski odjel Psihijatrijske klinike KBC-a Osijek bio je zatvoren, a vrata vezana lancem. Nitko, osim medicinskog osoblja, nije mogao ni ući ni izaći. Tako je bilo do sljedećeg jutra, kada su Zdenku Kvesić prebacili iz Osijeka u Vrapče.

Obitelj je odlučila

- Liječnicu koja mi je priopćila da me prebacuju u Vrapče pitala sam na temelju čega to čine. Županijski sud u Osijeku, naime, odredio je prisilnu hospitalizaciju u Osijeku, a ne u Vrapču. Odgovorila je da to čine na zahtjev moje obitelji.
Kad sam upitala o kojem je dijelu obitelji riječ, rekla je: ‘Tražili su to vaš suprug i vaša djeca.’ Tako sam u subotu 13. srpnja završila u Vrapču.
Kaže kako je ondje tretman bio bolji nego u Osijeku. Vratili su joj mobitel, dopustili telefonske razgovore kad bi netko nazvao bolnicu i tražio je, omogućili su joj kontakt s odvjetnicom Jasminkom Biloš. Međutim, bila je potpuno izolirana.
- Pet dana, koliko sam bila u Vrapču, nisu me puštali iz sobe, osim u omanju prostoriju, neku vrst blagovaonice, u kojoj smo objedovale starija gospođa i ja, smještene u zajedničkoj sobi.
Nisam pet dana vidjela, kako se to kaže, ni sunca ni mjeseca. Željela sam barem nakratko prošetati izvan bolničke zgrade, ali to mi nije bilo dopušteno. Kao da sam bila u samici, u najstrože čuvanom zatvoru.
Najviše joj, kaže, smeta što su liječnici informacije o njoj dobivali od onih koji s njom gotovo uopće ne kontaktiraju pune dvije godine, a ne od onih s kojima je u svakodnevnom kontaktu.

Djeca su protiv mene

- Na osnovi tih informacija - objašnjava Zdenka Kvesić - liječnici su donosili zaključke. Moje obiteljske prilike su teške. Suprug je sa mnom prekinuo svaku komunikaciju prije dvije godine. Čak mi se ni na telefonske pozive nije htio javiti. On i djeca žive na katu, ja u prizemlju. Jedini prihod koji sam imala otkako ne radim bila je stanarina od iznajmljivanja garsonijere. Djeca su se priklonila ocu, jer on zarađuje, daje džeparac, posuđuje im automobil…
Liječnici su slušali njihovu priču, a moju sestru s kojom sam u svakodnevnom kontaktu ništa nisu pitali.
Suprug je nijednom tijekom 24-dnevnog prisilnog bolničkog liječenja nije posjetio. Nije ju ni nazvao, ni pitao treba li joj što. Djeca su je posjetila dvaput - jednom u Osijeku, jednom u Vrapču.
- Susret u Vrapču bio je vrlo kratak. Djecu sam vidjela iza stakla. Minutu, možda ni toliko. Tada je došao bolničar i odveo me na nekakvo testiranje. Liječnici u Vrapču jednom su me prigodom pitali bih li prihvatila suprugov posjet. Rekla sam da postavljam dva uvjeta: da kao sudac, koji dobro zna što je zakon, napiše kaznene prijave protiv svih institucija koje su sudjelovale u onom što mi se dogodilo. I, drugo, da njega upitam. Zašto sve to radiš?

Na slobodi

- Prije nego što su me pustili iz Vrapča, dr. Vlado Jukić, ravnatelj Psihijatrijske klinike, pozvao me u prostoriju u kojoj je - po mojoj procjeni - bilo od 30 do 40 liječnika. Kad sam ušla u salu i vidjela toliko liječnika, bila sam potpuno zbunjena. Pomislila sam: Bože, kakav li sam ja to slučaj kad se zbog mene okupilo toliko liječnika. Nakon razgovora koje je uslijedio, pustili su me na slobodu.
Zbog teško narušenih bračnih odnosa, Zdenka Kvesić u ožujku 2000. godine tražila je sporazumni razvod. No, njen suprug na to nije pristao. U Centru za socijalni rad, kamo su ih pozvali na razgovor, grubo je otklonio tu mogućnost. Ovaj put, kaže Zdenka Kvesić, više neće popustiti. Njena odluka o razvodu, nakon svega što joj se dogodilo, sada je konačna.
Priprema se za povratak u obiteljsku kuću, gdje namjerava živjeti dok se ne završi sudski postupak o razvodu braka i podjeli bračne imovine. Jasno joj je da to neće biti jednostavno.
- Želim se vratiti u svoj dom. Ondje su moje stvari, sva moja imovina. Živjet ću kao i do sada u prizemlju i nemam namjeru nikome smetati. Ostatak obitelji ionako već dvije godine živi na katu. Do mirovine mi trebaju još dvije i pol godine, a do tada ću živjeti od najma dviju garsonijera u sastavu naše obiteljske kuće. Izdržat ću. Nakon što sam izdržala sve što mi se događalo u ta užasna 24 dana, mislim da više nema ničega što ne bih mogla preživjeti.

nedjelja, 28. srpnja 2013.

NO NAME PERPLEXITIES


Nema incidenata, dobri su potrošači, gospoda






















                                                                     *****
Reportaza Jutarnjeg lista i Glasa Istre sa svwngerske plaze Punte Kriza kod Rovinja, osobno me cini bicem sa neke druge planete.

Punta Kriza koja je udaljena svega tridesetak km od rodnog mjesta pretstavlja  onaj najcvrsci dokaz da je Covjek porijeklom  zivotinja i da je takav ostao.Prijateljski savjet porucuje. „Ostani kakav jesi“..Pitam se: jeli to sazaljenje ? Ili pak ako uspjem obmanjivati samoga sebe , sto sam onda?  Naivni otpadnik vlastite vrste ?  Vjerojatno !, jer kako bi inace opstao da te priroda nije obiljezila kao svojevrsnog cudaka., koji se prikriva pred masovnim moralitetom?!  Dobro, covjek mozda i ne potjece od zivotinje ako podleze moralnim nacelima. Ili ga upravo to cini dvostrukom  zivotinjom???

DOKLE SEZE COVJEKOV PAD ?

Kao da vise nema pitanja jesmo li, nego zasto smo dosli dovdje?
Pogledajmo sto danas radi SDP sa radnim masama u ovoj zemlji.
 Buduci proizlazi iz bivseg Saveza  Komunista , ta je reformatoska seprtlja posve nalik  svome  HDZ-ovom suparniku, koji se takodjer izrodio iz istog drustvenog gnjezda i vukao za nos neupucene mase tokom 20.stoljeca pod blefom „izgradnje socijalizma“ u najveci znani teror i desterminaciju desetina milijuna neduznog covjecanstva, i kojeg  je  pocinio u potpunoj suradnji sa svojim nacifasistickim suparnikom, na isti nacin kao sto to danas cine njihovi direktni nasljednici SDP-a sa HDZ-om u Hrvatskoj.
Kako je to sve bilo moguce i zasto?
Kapitalizam je, pocetkom 20. stoljeca, kukavicki uplasen pojavom velikog radjanja ljudskih spoznaja  osamnaest stoljetnog prosvjetiteljstva i devetnaest stostoljetnog humanizma, kojeg su Marx i Engels sazeli u  znastveni revolucionarni socijalizam, te nakon sto je kapitalizam dozivio svoj potpuni fijasko u svom prvom svjetskom osvajackom ratu, jos mu je samo preostala neka daljnja mogucnost opstanka  kamuflirajuci svoju narav  drustvenog monstruma, ciji je povjesni rok posma istekao nacinom drustvene proizvodnje i njene razmjene.
Ta je zivolaz samo trebala svuci svoju izluzenu kozu i pojaviti se   pomladjene vanjstine u svojstvu novo rodjeno demokratskog reformatora. Jos mu je samo trebalo da u tu svoju podmuklu narav pomjesa u istu sadrzinu - ulje i vodu, te da ih zamucuje u toku citavog 20. stoljeca  u jednu ustajalu tekucinu, kojom ce se, sve do danasnjih vremena, omamljivati covjecanstvo;. marksizam sa Drugom, Trecom i Cetvrtom Internacionalom. Lenjinizam sa stljinizmom. Staljinizam sa hitlerizmom.  I tako upasti u jednu drustvenu barustinu u kojoj ce se kupati danasnji skapavajuci covjek kao najponizenije biolosko bice ove planete, pretvoren u objekt uporabe , u pravog roba, vezanog za lanac proizvodnje i kad dotraje da bude bacen na drustveno smetliste.
Drugim rijecima – ljevica koju je izrodila Druga i Treca Internacionala u istoj je mjeri socijalisticka kao i krscanski pop, koji je sve, samo to nije..
Kao sto W. Churcill, koji je za vrijeme prvog svjetskog rata vrsio genocid nad Kurdima i
Armrmenima u Iraku , mogao je biti sve samo ne veliki liberal.
Tu se jednako zatice i zloglasni ¨“Treci svijet“, kojeg pomno formira balkanski Marsal  od odabranijeg feudalnog olosa diljem svijeta, kako bi se stavio na njihovo celo dok se u  Indoneziji goni u masovnu smrt tamosnjih milijun i pol komunista, gdje je  etiopski vladar drzao u svom feudalnom posjedu prostore ravne sa bivsom Jugoslavijom, sve to cineci  u konkurenciji sa Visarijonovicem za najvisi svjetski tron pomahnitalog diktatora..
Kapital je tako mogao mirno da se proteze ostatkom svijeta na svom osvajanju trzista, koristeci se pausalnim sluganstvom tih vlastohlepnih manijaka, na kojima je jos danas sazdano to klasno pogano drustvo.

 Kao sto je Robespier bio poklopac francuskoj gradjanskoj revoluciji, Tier-Pariskoj komuni, Staljin-Oktobarskoj revoluciji, u toj se istoj ulozi jos uvijek zatice sva ta reakcionarna gamad , koja svestrano hara svijetom,i odrzava u potpunom dilirijumu iscrpljene proizvodne snage kako nebi preuzeli vlastitu sudbinu u svoje ruke.


Kao sto George  Bush za sebe kaze , u svojoj nakani da pokolje pola globalnog  covjecanstva ako to donosi neku korist  Imperjalnim korporacijama : „ S Isusom , jer me promjenio iz dna duse.“ 

Disordini e rivolta sociale, il rischio c’è? Guarda il vox e rispondi al sondaggio

La crisi economica avanza e la politica per ora non ha dato risposte concrete. C’è davvero il rischio di “disordini” di piazza e di una “rivolta” sociale nei prossimi mesi, come prevede il co-fondatore del M5S Gianroberto Casaleggio e non escludono personalità di diverso orientamento politico, dal ministro degli Affari regionali Graziano Delrio al presidente della regione Campania Stafano Caldoro? Dopo lo speciale della scorsa settimana sul FattoTv, ‘Uomo da marciapiede’ ne ha parlato con i passanti del centro di Milano, mentre era in corso un presidio di protesta da parte dei lavoratori del magazzino Autogrill di Pieve Emanuele, licenziati dalla sera alla mattina senza preavviso. Il pessimismo sul futuro è la nota dominante. Di una sofferenza sociale ormai fuori controllo è la sensazione prevalente. Molti prevedono moti di rivolta, nella forma di proteste di massa anche violente, visto il crescente numero di disperati; altri li auspicano, “per dire basta alle ingiustizie e alla malapolitica”. Ma c’è anche chi li ritiene improbabili, perché gli italiani “non sono abituati a ribellarsi”, o inutili, perché senza un progetto politico e un’adesione a oltranza “poi le cose non cambiano”. Non mancano coloro che rubricano la questione alla voce “allarmismo” e confidano nella capacità del paese di “risollevarsi proprio nei momenti di maggiore difficoltà”. E voi come la pensate? Dietro l’angolo ci attendono disordini e rivolte a seguito di uno choc economico? Dite la vostra nei commenti e rispondete al nostro sondaggio votando la risposta che vi convince di più   di Piero Ricca, riprese Ricky Farina, musica Nicola Gelo

 

subota, 27. srpnja 2013.

STRAJK KAO JEDINI DOSTOJANSTVENI CIN PONIZENOG RADA

POBUNA ZBOG RUŠENJA KOLEKTIVNOG UGOVORA

'NEMA UZMAKA. IDEMO U ŠTRAJK USRED SEZONE!' Medicinari na nogama zbog smanjenja plaće i stečenih prava

  • CROPIX
Objavljeno: prije 6 h i 52 min
Na industrijske akcije potaknulo ih je to što je proglašen ništetnim njihov dosadašnji Kolektivni ugovor te je samo s jednim sindikatom potpisan novi koji im znatno umanjuje prava.

                              ******
Strajk je jos jedini nacin da se izkaze dostojastvo ponizenog rada
Da je Giuseppina Martinuzzi danas medju nama vjerojatno bi ohrabrila vasu borbu da sacuvate svoja osnovna prava na egzistenciju,i porucila bi vam:

„Moj opstanak u svojstvu radnika mora poceti tamo gdje mora zavrsiti tvoje postojanje u svojstvu izrabljivaca. Upravo u tome je antagonizam dviju klasa koje se danas sukobljavaju u cijelom kapitalistickom svijetu. Stoga se tu ne radi o dokazivanju, uvjeravanju, nego o borbi koja treba donijeti pobjedu. Ne radi se o klasnoj suradnji , ponavljam jos jednom, nego o klasnoj borbi.
Mi socijalisti pod pravom rada podrazumjevamo mogucnost da radimo bez klanjanja pred gazdom;  da radimo u granicama svojih snaga, i da sav plod naseg rada pripada nama. Pod pravom rada mi razumjemo da proizvodni kapital bude podrustvovljen i da njim e upravlja drustvena  drzava ( koju ne smijemo brkati s politickom drzavom), tako da bude nemoguca nezaposlenost, tako da se proizvodnja ravna prema javnim potrebama.. Pod pravom rada mi podrazumjevamo da budemo zainteresirane snage koje sudjeljuju u raspodjeli viska , odnosno suradnici, a ne robovi, zivotinje  unajmljene za toliko i toliko na sat, strojevi koji se odbacuju na smetljiste kad se istrose. Danas smo duznosnici rada podlozni; zelimo da se duznost pretvori u pravo …. Tek kada se sadasnja diuznost pretvori u pravo, tek tada ce biti omogucena slobodna sloboda.“Giuseppina Martinuzzi,  socijalizam i domovina, str 178-9

petak, 26. srpnja 2013.

PALACINKE I KAVIJARI

SUMNJIVA JAVNA NABAVA U OSIJEKU

'SKUPE APARATE ZA PEČENJE PALAČINKI OD 100.000 KUNA ODOBRILO NAM JE I MINISTARSTVO' Reagirali ravnatelji staračkih domova

Autor:  Hina
Objavljeno: prije 1 h i 28 min
 
 
 
OSIJEK - Ravnatelji domova za starije i nemoćne osobe u Osijeku i ĐakovuDragomir Lončarević i Branka Barna na današnjoj su konferenciji za novinare reagirali na jučerašnje vijećničko pitanje na osječko-baranjskoj Županijskoj skupštini o opravdanosti skupih aparata za palačinke, plaćenih oko sto tisuća kuna, ističući da je investicija opravdana i da ju je odobrilo Ministarstvo zdravlja.
                                                     *****
Kuhinjski pribor kojim se pospjesuje i pojeftinjuje usluznosti u starackim domovima od 400 osoba , nekome bivaju- zna se kome, nepotreban trosak.
Jer ta starcad, nakon sto je citavog svog zivota privredjivala  za drustvene parazite, da bi sebi priustili njihove ostatke,  trebaju naprosto i sto prije nestati, kako bi njihovei pijavice, koji nisu nikad i nikome bili od neke koristi, u miru nastavili da se hrane kavijarima pod krscanskim raspelima i domovinsim znamenjima, a preostala proizvodna i neupucena raja da nad njima slini.

NASILJE


Nova nasilja tek potvrdjuju umnozavanje  drustvenopg   animaliteta, koji se odvija u toku citave ljudske povijesti, od samog osnutka privatnog posjeda sve do danas .
Tko god ga dalje potice, iz bilo kojih razloga i nakon sto mu je uzrocni rok vec odavno istekao, neka  se nadje kao uzoran zlobnik medju svojom humanom bracom..
Krscanstvo se, upravo zbog svoje dugovjecnosti, svrstava uz svog klasnog premca,barem po svom podmuklom zlu,, pocem od  fizickog smaknuca Saphire i Ananiesa, srednjevjekovnih sadistickih i spaljivackim torturama  nad  ljudskim sepstvom, do suvremenih hipokritsko pomirbenih  blagoslova: „blago oniima koji pate na zemlji…“ i posvecivanje destruktivnog oruzja namjenjenog  opcoj desterminaciji bioloskog suzivota Planete.
Dok klasni sustav, kao najstarija pojava nase povijesti, od pred nekih pet milenija, mada biva zasnovano na nagonskoj konkurentnosti jaceg nad nemocnijim bicem u borbi za goli opstanak usred nasavladivih prirodnih sila i njegove materijalne nestasice, upravo  na toj konkurentskoj precici danasnji je  covjek dostigao onaj  svoj povijesni san tehnoloskog  dostignuca moguce opceg izobilja za sav ljudski rod.

Stoga se danasnje Krscanstvo, prometnuto u svoju puku suprotnost, jos uvijek zatice na samom vrhuncu ljudskog zla, koje mu stoji jos jedino na raspolaganju u sijanju vlastite parazitske demagogije, promocije pokornistva i sljedbenistva ljudske zatucane stagnantnosti na svim njegovim znanstveno razvojnim poljima kojima se on uspinje prema svom konacnom svijesnom bicu kao zdravorazumski dostojanstvenik civilnog drustva  u svom opcem suzivotnom blagostanju sa svim bioloskim vrstama Planete.

četvrtak, 25. srpnja 2013.

DVA GOVORA MLADIMA

Izvadak iz govora mladima Italije  Giuseppine Martinuzzi
„Pred vama stoji burzoaski svijet, opasan zeljezom i olovom; lukav svijet koji ima kulturu i sva sretstva da je stekne; svijet koji nema obzira prema casti, koji povlasticu proglasava pravom. Jos malo i ovaj vladajuci svijet ce vas pozvati u sluzbu , mjerit ce vam centimetrima izrast i grudni kos, stavit ce vam u ruku pusku, naucit ce vas ubijati da ucvrstite i povecate njegove probitke. Danas ste ovdje, zaljubljeni u zajednicu ; sutra cete biti gruba sila one druge zajednice koju ste naucili mrziti.. Danas se s radoscu svrstavate u bojne redove Internacionale ; sutra ceti biti  prisiljeni da se svrstate  pod nesavitljivu komandu  drzavnog patriotizma . I ako vam se naredi da napadnete i probodete ove iste drugove sto dans pripadaju vasenm Drustvu, vi cete morati poslusati. Ice cete u rat , braca  neznanci, kao i nevoljna mladost Italije u ovim danima . Bit cete kao i oni nesretni junaci bajunete koji napadaju i ranjavaju , jer im iza ledja prijeti kapetanov revolver.

Burzoaski svijet ce vas pretvoriti u ubojice, lupeze, krvnike; zatim ce vam plijeskati, dati odlicja; na koncu ce vas prepustiti samima sebi, bolesne i slabe, da zavrsite zivot u tami bijede , poput starih garibaldinca u Italiji.“
                                                               
                                                                   *****
Govor Pape mladima Brazilije jos nije stigao. ( ?!?)

srijeda, 24. srpnja 2013.

L


BOSANSKA LJEPOTICA AIDA JE NAJLJEPŠA ŽENA SVIJETA Iza nje ostale Irina Shayk, Megan Fox...

KARIZMATIČNI RUSKI AKTIVISTI U POREČU

Da ne slijedi još cijeli niz internacionalnih umjetničkih zvijezda, moglo bi se reći da u četvrtom tjednu trajanja projekt Umjetnik na odmoru by Valamar, Instituta za istraživanje avangarde i porečkog Valamara, doživljava svoj ovoljetni vrhunac.
Od 24. srpnja kao gosti projekta u Poreču borave i stvaraju karizmatični ruski aktivisti sibirska umjetnička grupa Blue Noses i kontroverzni umjetnik i kustos Oleg Kulik.
Blue Noses i Kulik svoju su internacionalnu slavu i prestiž stekli nenadmašnom ironijom i radikalnom kritikom društvenih lomova i dinamike koja je obilježavala tranziciju ruskog društva nakon pada komunističkog bloka i dezintegracije Sovjetskog saveza u države otvorene bespoštednom pustošenju liberalnog kapitala.
Preduvjerenja koje je sebeljubivi demokratski i tolerantni Zapad na čelu s intelektualnom elitom međunarodne umjetničke scene gajio o radikalnom umjetničkom stvaralaštvu, a napose onom iza željezne zavjese, Kulik i Blue Noses su svojom beskompromisnim umjetnošću demistificirali i razotkrili kao pomodnost koja prekriva čvrsto ukorijenjen komplot buržujskih predrasuda i lažnog slobodoumlja.

Blue Noses su 1999. godine osnovali Alexander Shaburov I Vyacheslav Mizin bazirani u Novosibirsku, jednom od središta Sibira čiju je socijalističku industriju i ekonomiju tranzicija doslovno pomela uništavajući pojedinačne egzistencije i cijele gradove. Već ime grupe koje u anglosaksonskom slengu označava puritance, odnosno, osobe koja smatraju da imaju autoritet određivati kako će se drugi ljudi ponašati u svojoj privatnosti, upućuje na smjer u kojem se razvija njihova društvena kritika. U svoje bizarne, razigrane i provokativne performanse i multimedijalne radove zasnovane na egzistencijalnim i kulturološkim temama izvorni dvojac često uključuje kolege, prijatelje, rodbinu i obitelj demistificirajući time i samoproglašeni elitizam umjetničke profesije i pozicije.

Oleg Kulik rođen je 1961. godine u Kijevu, a karijeru kustosa i potom umjetnika otpočeo je u drugoj polovici osamdesetih u Moskvi gdje se školovao.  Svjetsku pozornost i slavu stekao je nizom performansa u kojima je preuzimao ulogu psa sublimirajući tim činom očekivanja, tretman i iskustva istočnoeuropskog umjetnika na Zapadu i kod kuće. Vezan lancem za pseću kučicu, hapšen zbog fizičkih napada i ujeda posjetitelja koji se nisu pridržavali istaknutih upozorenja ili zbog zaprečivanja ulaska na izložbe, Kulik je sredinom devedesetih postao ikona problematičnog procesa spajanja suvremene umjetnosti europskog istoka i zapada. Zacijelo jedan od najinteligentnijih suvremenih umjetnika, Kulik je svoj veličanstveni performans Bijeli čovjek, crni pas u sklopu izložbe suvremene ukrajinske umjetnosti izveo 1999. u zagrebačkom HDLU prouzročivši erupciju licemjernih izljeva mržnje u rasponu od samoprozvanih zaštitnika ćudoređa do zaštitnika životinja.
Organizatori  senzacionalni  boravak umjetnika iz Rusije planiraju okruniti izložbom koja će njihove radove na temu tranzicije povezati sa isto tako subverzivnim, do sada nepredstavljenim kolažima tihog provokatora i jednog od osnivača Gorgone Josipa Vanište, izvedenim tijekom devedesetih godina u vremenima čije su tranzicijske prevare uvelike definirale sadašnjost Republike Hrvatske.
Od 1. srpnja projekt Umjetnika na odmoru by Valmar ugostio je umjetnike Željka Kipkea, Dan Perjovschog i Rudolfa Sikoru te likovne kritičare i teoretičare Ješu Denegrija i Henry Meyric Hughesa.