ZAPUŠTENA ZNAMENITOST
POTPUNA PROPAST NAŠEG NACIONALNOG BLAGA Noću se pretvara u bordel na otvorenom: 'Ispred poznatih lokaliteta vodi se, slobodno, ljubav...'
- AUTOR:
-
- 04.12.2017. u 14:34
Zaboravljeni grad koji se noću pretvara u bordel na otvorenom, a trebao je postati najveći arheološki park u Europi
Navečer, iza 20 sati, župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban pozvao me da se prošećemo Salonom. Tu, blizu ulaza u arheološki lokalitet Salona, gore, sa sjeverne strane (pozicija Manastirine), u neposrednoj blizini novootvorenog hotela “Salona Palace”...
U tom sam hotelu boravio već danima. Moja soba i balkon gledali su ravno na nekadašnji rimski grad Salonu. Priznajem, nikada nisam Salonu tako zamišljao. Dosad bih samo bacio pogled na nju, onako usput, iz vlaka, autobusa ili automobila. A sada sam je prvi put imalo prilike promatrati odozgo, i to iz najneposrednije blizine. S te, gornje pozicije Salona se, sva obrasla grmljem, travom, drvećem i maslinicima, doima, pomalo, kao džungla. Zapravo, kao sve drugo samo ne nekadašnji glavni grad rimske provincije Dalmacije. I kao mjesto iz kojega je davno, u 7. stoljeću, potekla povijest hrvatskog naroda, uključujući i njegovo pokrštavanje.
Arheološki park
Župan Boban odlučio je, prvi put otkako se poznajemo, otvoriti dušu. I reći mi punu istinu o Saloni. Iz svog kuta, tj. iz kuta nekadašnjega (dugogodišnjega) gradonačelnika Solina. I velikog zaljubljenika u stari grad Salonu. Salona je, u neku ruku, njegov zavičaj. Njegova obiteljska kuća, u solinskom kvartu Srednja strana, nalazi se točno preko puta Salone.
Boban je najveći krivac što sam se kao novinar uopće prihvatio teme “Salona”. I to još 2013., kada me prvi put senzibilizirao za nju. Tada smo se tek bili upoznali, u njegovu gradonačelničkom uredu u Solinu. Najavio mi je realizaciju velikog projekta Ministarstva kulture i Grada Solina - “Arheološki park Salona”. Projekta koji će preporoditi današnju (polu)zapuštenu Salonu i pretvoriti je u jednu od najvećih turističkih atrakcija ne samo u Hrvatskoj nego i šire.
Poslije se najavljivalo da će taj projekt koštati oko 30 (po nekima i više) milijuna eura, a da će se sredstva za njegovu realizaciju namaknuti iz fondova Europske unije. No, to se nije dogodilo. Otad su prošle pune četiri godine, a Salona je i dalje (uglavnom) na onome mjestu na kojem je bila. Na mjestu koje mi je splitski arheolog i povjesničar akademik Nenad Cambi opisao sintagmom “čardak ni na nebu ni na zemlji”.
Bobana to jako tišti, to smatra i svojim velikim porazom, i zato me i odlučio upoznati s cjelokupnom kronologijom (nesuđenog, tj. nerealiziranog) fantastičnog preporoda danas poluzapuštene i poluzaboravljene Salone u jedan od najatraktivnijih arheoloških parkova u ovome dijelu Europe.
Ispred ulaza u Salonu, u polumraku, jedan je dječak šetao psa. Kad je pas, u obližnjem grmlju, obavio nuždu, okrenuli su se natrag prema gradu. Onda se tu, na Manastirinama, pojavio automobil u kojem su bile dvije ili tri prilično vesele i otkvačene djevojke. Projurio je pored nas u smjeru glavnog ulaza u park. Vidjelo se, na prvi pogled, da te djevojke ovdje namjeravaju provesti značajniji dio večeri. A možda i noći.
Noću ovdje, u Saloni, vole boraviti mladi iz Solina, Splita i okolice. Tu se, u mrklome mraku, osjećaju slobodni i sigurni. Onamo zalaze i narkomani, a ispred lokaliteta Forum i Teatar (sasvim dolje, blizu brze ceste Split - Solin - Trogir, koja je 80-ih značajno devastirala južni dio Salone) vodi se, slobodno, ljubav.
Evo, ukratko, što mi je sve Boban rekao prigodom naše večernje šetnje iznad Salone.
Otkup zemljišta
Prva velika inicijativa za preporod Salone - govorimo o najnovijem vremenu, tj. o zadnjih desetak godina otkako je Boban, sve dok nije postao župan, bio na dužnosti gradonačelnika Solina - potekla je 2007. na 2008., a pokrenuo ju je tadašnji ministar kulture RH Božo Biškupić. Premijer je tada bio Ivo Sanader.
Nema komentara:
Objavi komentar