AUTOR:
OBJAVLJENO:
16.5.2018. u 12:30





Heathrow Airport, London, March 28th 2016. A British Airbus A330 lands as the setting sun illuminates the clouds left behind as departing Storm Katie drifts eastwards at London Heathrow., Image: 280385872, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
Profimedia, Alamy

Airbus A-330





Europska unija ignorirala je zahtjeve za ukidanjem svih subvencija proizvođaču zrakoplova Airbusu, ocijenila je Svjetska trgovinska organizacija (WTO), a Sjedinjene Države odmah su zaprijetile protumjerama na europske proizvode ako EU ne prestane "štetiti američkim interesima".
EU nije ukinuo subvencionirane razvojne kredite za najveći putnički zrakoplov u svijetu A380 ni za najnoviji europski zrakoplov dugog doleta A350, što je prouzročilo gubitke Boeingu i radnicima u američkoj zrakoplovnoj industriji, zaključili su u WTO-u.
Odbacili su pak američke tvrdnje da krediti za najpopularnije Airbusove modele A320 i A330 značajno smanjuju Boeingovu prodaju, čime su ograničili razmjere trgovinskog spora koji spada među najveće i najskuplje u povijesti.
Američki trgovinski predstavnik Robert Lighthizer kazao je u priopćenju da će SAD uvesti protumjere na europsku robu ako EU ne prestane "štetiti američkim interesima".
"EU je odavno trebao ukinuti te subvencije", naglasio je Lighthizer.
WTO-ova presuda omogućuje Washingtonu uvođenje carina na bilo koji europski proizvod budući da su svi svrstani u jedinstvenu kategoriju robe.
U Boeingu procjenjuju da bi carine mogle dosegnuti vrijednost od više milijardi dolara godišnje počevši od iduće godine.
U Europskoj komisiji ističu pak da je WTO odbacio većinu američkih zahtjeva. Napominju i da je većina nedopuštenih državnih potpora istekla 2011. godine, najavaljujući da će u kratkom roku poduzeti sve preostale mjere koje traži WTO.
Podsjetili su na izdvojene pobjede u paralelnom sporu koji su pokrenuli protiv Boeinga a iz Airbusa su upozorili da bi presuda u tom sporu krajem godine mogla pokrenuti europske sankcije protiv SAD-a.
"Današnja je presuda zapravo tek polovina priče", ističe izvršni direktor Airbusa Tom Enders.
Ako se dvije strane ne dogovore, očekuje se da će tražiti protumjere u vrijednosti više milijardi dolara godišnje. Njihova će vrijednost biti utvrđena u postupku arbitraže koji bi po neki procjenama mogao potrajati godinu dana.
U Boeingu tvrde da je Airbus dobio nedopuštenu pomoć u vrijednosti 22 milijarde dolara, uključujući 18 milijardi dolara državnih kredita.
U Airbusu osporavaju te brojke, tvrdeći da je vrijednost potpore odobrene putem spornih kredita precijenjena. Paralelno se žale na značajnu američku državnu potporu Boeingu.

***************************************************************


DORAĐENI KOMENTAR OVOG BLOGA 


U svemiru ništa nije postojano u nekom svom fiksnom i trajnom stanju.
Naprotiv - sve je u njemu podređeno neprekidnim mijenama. Pojava Života najbolji je uzor da je neko monolitno zacementirano jedinstvo proizvod fiksnih zabluda jednog vremena, jedne dane razvojne ere, isključivo ovisne o načinu ekonomske proizvodnje i o društvenoj razmjeni dobara.
Među onim najranijim, prvim (barem u pretpostavljenim djelomično pisanim ostavštinama), te po etnološkim istraživanjima Bachofena i Morgana nalazimo podatke o prvoj pojavi oblika ljudskog društva matrijarhalnog karaktera, pa onda i o pojavi privatnog vlasništva u kojem pak vodstvo preuzimlje kosmati kompetitivni patrijarhat. Potom nastupa rađanje društvenih klasa… slijedi starogrčka kultura, pojava svijesti (definirana u širokom pojmu) i pisana riječ. Robovlasništvo. Feudalizam. Renesansa. Prosvjetiteljstvo. Klasična njemačka filozofija i pojava humanističkih znanosti devetnaestog stoljeća. Marx-Engelsova skica znanstveno revolucionarnog socijalizma, te De Leonovo djelo kolosalne arhitektonike Socijalističko Industrijskog Uniona (SIU), koji, teorijski, napokon izvodi čovječanstvo u besklasno i civilizacijski dostojno društvo surađujuće koegzistencije sviju bioloških vrsta ove naše Planete.                         
Animalna egzistencija tada stječe jednaka prava i mogućnosti vlastitog evolutivnog razvoja, uspoređeno s ljudskom šakom oplemenjenom dodatnom palčanom strukturom, koja ga čini, u toku duge povijesne evolutivnosti biološkim (prvim) primatom Planete.
No, i evolucija posjeduje svoje hirovite uspone i padove, svoje progresivne i regresivne epohe.
Marx je pravilno sagledao te kontradikcije na kojima je sazdano kapitalističko društvo: što se brže razvijaju tehnološki uvjeti ekonomske proizvodnje – to se više rađaju njeni posljedični parametri naglog umnožavanja viška radne snage. Drugim riječima, neproduktivnog sloja ljudskog stvaralaštva – koje se udaljava od tog zagubljenog i jedinog uvjeta svoga daljnjeg evolutivnog progresa. To čovjeka-radnika čini skitnicom; buržujskim žargonom - „ljenčinom“, neradnikom, lumpen-proleterom, prosjakom i bićem nedostojnim tog općenitog malograđanskog društva, podređenog lančanoj proizvodnji; općem otuđenju od njegove iskonske prirođene naravi. Štoviše, on transcendentira u neprijatelja vlastitog društva, u onoga kojim se barata u osvajačko ratničkim svrhama, u nacionalistu i u zadnje dno dna vjerskog pokornog pobožnika.

Dvadesetprvo stoljeće napokon ustoličuje svoj perpetuum: opstanak u najnižem ljudskom obliku liberalne demokracije. Toliko je svega p(r)otrajalo od vremena kada se čovjek kalio od pećinskog divljaka, pa sve do devetnaeststoljetne teorijske pretpostavke njegovih konačnih kontura kao humanog bića