PAPIRI IZ PANAME
CURE DETALJI NAJVEĆEG SKANDALA PRANJA NOVCA NA SVIJETU U enormnoj aferi globalnih razmjera tri tvrtke i veći broj osoba iz Hrvatske
Dobar dan, ovdje N.N. Jeste li zainteresirani za podatke? “Jako smo zainteresirani”, glasio je odgovor Süddeutsche Zeitunga (SZ). “Postoji nekoliko uvjeta. Moj je život u opasnosti. Komunicirat ćemo samo preko kriptiranih chatova. Nema sastanaka, nikad. Izbor priča je, jasno, na vama”, odgovorio je N.N. “A zašto to radite”, glasilo je protupitanje. “Želim da ovi zločini budu objavljeni”, odgovorio je N.N.
U Süddeutsche Zeitungu su imali još jedno pitanje: “O koliko podataka pričamo?” “O više nego što ste ikada vidjeli”, odgovorio im je N.N. prije oko godinu dana kad se prvi put obratio novinarima toga njemačkog lista.
Tema o kojoj su tada vodili razgovor danas će ostati zapamćena kao tzv. Papiri iz Paname, slučaj najvećeg curenja povjerljivih podataka koje je zabilježeno u povijesti - čak 11,5 milijuna dokumenata, odnosno 2,6 terabita podataka koji daju izniman uvid u skrovito, mutno i dugo vremena neuhvatljivo poslovanje modernog offshore businessa.
U središtu afere je panamska kompanija Mossack Fonseca, četvrta najveća odvjetnička offshore tvrtka na svijetu i općenito jedna od najtajnovitijih kompanija na svijetu.
Najveća količina
Kad je riječ o podacima, to je najveća količina s kojom su novinari ikada radili. Njihov izvor nije tražio novac ni bilo kakvu drugu naknadu, tvrde u SZ-u, samo nekoliko sigurnosnih mjera.
- Podaci pružaju rijedak uvid u svijet koji postoji samo u sjenama. Dokazuju kako globalna industrija, koju predvode velike banke, pravne tvrtke i kompanije za upravljanje imovinom, tajno operira imovinom bogatih i slavnih, političara, dužnosnika Fife, prevaranata, krijumčara droge, zvijezda i sportaša - tvrde u SZ-u.
Nakon što je dobio kodirane podatke o odvjetničkoj tvrtki koja se bavi prodajom offshore kompanija diljem svijeta, SZ ih je podijelio s Međunarodnim konzorcijem za istraživačko novinarstvo (ICIJ), koji je već ranije koordinirao istraživanja u projektima u kojima je SZ sudjelovao kao što su Offshore Leaks, Luy Leaks i Swiss Leaks. ICIJ je podatke potom podijelio s nizom svojih međunarodnih partnera.
Riječ je o jednoj od najvećih međunarodnih suradnji svih vremena. Na spomenutim je dokumentima u proteklih 12 mjeseci radilo oko 400 novinara iz više od 100 medijskih organizacija iz 80-ak zemalja - od britanskoga Guardiana do, primjerice, argentinskog La Nacióna.
Papiri iz Paname pokrivaju nevjerojatnih 214.000 tvrtki.
No, probijanje kroz šumu dobivenih informacija i fileova nije bio nimalo jednostavan zadatak. Da bi dobivenu masu informacija medijske organizacije uopće mogle istraživati, morale su je “prevesti” u za to prihvatljiv oblik. Naime, Mossack Fonseca je za svaku od tvrtki izradio folder s e-mailovima, ugovorima, transkriptima i skeniranim dokumentima. U nekim se slučajevima radilo i o nekoliko tisuća stranica dokumentacije. Podatke je trebalo sustavno indeksirati, uploadati na kompjutore, a zatim i “prevesti” u oblik koji će se moći jednostavno pretraživati. Za to su koristili sustav optičkog prepoznavanja znakova, čime im je omogućeno da skenirani dokumenti i ugovori postanu tekstovi koji se mogu pretraživati. Upravo je to bio ključni korak u cijeloj priči jer su time dobili tražilicu nalik na Google. Zatim su napravili listu imena koja su ih zanimala i krenuli ih pretraživati.
Imena posrednika
Naime, “operateri” offshore kompanija, među ostalim banke, odvjetnici i investicijski savjetnici, često skrivaju imena svojih klijenata i umjesto njih koriste imena posrednika. Upravo imena tih posrednika naposljetku mogu dovesti do onih pravih osoba - čelnika država, važnih dužnosnika i milijunaša, u slučaju Mossack Fonsece, i kriminalca i pripadnika mafijaških kartela.Najzanimljiviji dio Papira iz Paname ipak čine dokumenti koji se odnose na aktualne ili bivše svjetske državnike, a koji iscrtavaju osjetljivu povezanost traga novca s njihovim obiteljima, bliskim suradnicima i prijateljima. U središtu pažnje trenutačno je 12 aktualnih ili bivših državnika, ali ta tvrtka ima brojne klijente - u podacima se spominju čak 143 političara te pripadnika njihovih obitelji i bliskih suradnika diljem cijelog svijeta.
Mossack Fonseca bavi se prodajom tzv. shell kompanija u Zürichu, Londonu i Hong Kongu, često po vrlo niskim cijenama. Ponekad se takva kompanija može kupiti za samo 1000 dolara. No, to je tek “prazna ljuska”. Za dodatni iznos Mossack Fonseca, kao agent, pribavlja lažnog direktora i, ako klijent to želi, skriva istinske dioničare, odnosno vlasnike. Rezultat je izvana potpuno nedokučiva vlasnička struktura kompanije.
Mossack Fonseca globalna je mreža s oko 600 zaposlenika u 42 zemlje. Operira u poreznim oazama kao što su Švicarska, Cipar, Britanski Djevičanski otoci te Guernsey, Jersey i Otok Man i ona je, tvrdi SZ, rutinski prihvaćala poslove kojima je cilj bio izbjeći međunarodne sankcije te “pružanje pomoći” u utaji poreza i pranju novca. Analiza pokazuje da su radili s najmanje 33 kompanije i osobe koje su SAD stavile na crnu listu zbog njihovih veza s terorizmom, krijumčarenjem droge ili pomaganja upitnih režima, poput sjevernokorejskog. Među najznačajnijim inkriminiranim imenima su ruski predsjednik Vladimir Putin i islandski premijer Sigmundur David Gunnlaugsson. Putinovo se ime, doduše, izrijekom ne spominje u dokumentima, no fino ispletena mreža njegovih suradnika vrijedna je oko dvije milijarde dolara, a islandski se premijer, zbog objave da je imao udjele u islandskim propalim bankama koje nije prijavio, već suočava s pozivima na ostavku. Tu su i sirijski predsjednik Bašar al-Asad, bivši egipatski vođa Hosni Mubarak i njegov sin Ala, ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, bivši irački premijer Ajad Alavi, bivši pakistanski premijer Nawaz Sharif i dugogodišnji libijski vođa Moamar Gadafi.
Detalja oko Hrvatske, odnosno konkretnih imena, još uvijek nema - na kartama koje su objavljene s ciljem sistematizacije podataka samo se navodi “3 kompanije, 3 klijenta, 8 korisnika, 22 dioničara”.
Veliki i moćni diktatori
Mossack Fonseca negira da je učinila išta loše. Kaže da je iza nje 40 godina besprijekornog poslovanja i da nikada nije bila optužena ni za kakvu kriminalnu aktivnost. - Optužbe da mi pružamo strukturu koja je navodno diznajnirana kako bi se sakrio identitet pravih vlasnika potpuno su neosnovane i netočne. Mi ne pružamo usluge korisnicima kako bi zavarali banke. Teško je, ako ne i nemoguće, bankama uskratiti identitet konačnih korisnika i porijekla sredstava. Ako detektiramo sumnjivu aktivnost ili zloupotrebu, brzo se obraćamo vlastima. Slično, kada nam vlasti pristupe s dokazima o potencijalnoj zloupotrebi, uvijek surađujemo s njima - tvrde u kompaniji.
Mossack Fonseca nastao je 1986. kada je Ramón Fonseca udružio svoju malu pravnu tvrtkuu s drugom lokalnom tvrtkom koju je vodio Jürgen Mossack. Fonseca je rođen u Panami, studirao je pravo i političke znanosti, sanjario o spašavanju svijeta pa čak i zaređivanju, no kasnije se, kako je ostario, posvetio materijalnom. Mossack je, pak, rođen u Njemačkoj 1948., a s obitelji se 1960-ih preselio u Panamu. Njegov je otac bio pripadnik Waffen SS-a, oružanog krila Nacističke stranke, koji je navodno poslije svoje špijunske usluge nudio SAD-u
*******************************************************************
Komentar ovog bloga
Jedna od najzloslutnijh zločinačkih afera kapitalističke beštije u cjelokupnoj povijesti ljudskog roda, usporediva samo sa krizom 2008. godine, ako ne i nadmašeno, po J. Varoufakis-ovom : GLOBALNOM MINOTAURU.
Njena je pojava tim zastrašujuća što se rađa u vremenima enormne društvene zasićenosti : materijalne bijede i velikih zaliha, koje se pojavljuju u velikim rasponima načina ekonomske proizvodnje i njene raspodjele.
I kad se nad tisućama umirujuće djece od neishranjenosti rađa nova milijarderska- parazitska gamad.
I kad se nad tisućama umirujuće djece od neishranjenosti rađa nova milijarderska- parazitska gamad.
www.severinomajkus.com
Nema komentara:
Objavi komentar