ponedjeljak, 31. prosinca 2018.

TEROR NAD BANJALUČKIM PROSVJEDNICIMA

VELIKA NAPETOST U BANJOJ LUCI, POLICIJA RASPISALA TJERALICE I ZABRANILA PROSVJEDE! Odvjetnik otkrio što se događa s uhićenim prosvjednicima

    AUTOR: 
  •  OBJAVLJENO: 
  • 31.12.2018. u 16:35

Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Davor Dragicevic, otac Davida Dragicevica.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX



Policija u Banjoj Luci objavila je u ponedjeljak kako je zabranila sve eventualne nove prosvjede skupine "Pravda za Davida" u tom gradu, optuživši njene pripadnike da su kršitelji zakona i najavljujući da će biti uhićeni svi koji se usude prekršiti tu zabranu.
"Zbog učestalog narušavanja javnog reda i mira, počinjenja kaznenih djela, sprječavanja normalnog odvijanja prometa te nepoštivanja Zakona o javnom okupljanju RS-a, sva buduća javna okupljanja skupine 'Pravda za Davida' će biti spriječena i prekinuta, sukladno zakonu o javnom okupljanju RS-a, a sudionici takvog javnog okupljanja bit će sankcionirani", stoji u priopćenju koje je u ponedjeljak dostavljeno medijima iz banjolučke policije.
Iz policije su samo još jednom potvrdili kako su uhitili "određeni broj osoba" pod sumnjom da su u nedjelju tijekom prosvjeda u Banjoj Luci prekršili javni red i mir i počinili kaznena djela no nisu naveli koliko je točno privedenih.
Odvjetnik Milan Malešević koji zastupa skupinu "Pravda za Davida" izjavio je u ponedjeljak kako je bio svjedok policijske brutalnosti nad uhićenim prosvjednicima.
Kazao je kako je u policijskoj postaji u Banjoj Luci u nedjelju navečer osobno vidio uhićene prosvjednike koji su s lisičinama na rukama bili satima prisiljeni stajati prislonjeni uz zid.
"Nakon tri ili četiri sata skinute su im lisičine i dopušteno im je sjesti", kazao je Malešević za BN televiziju iz Bijeljine koju je predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik optužio za "subverzivne aktivnosti" i pri tom pozvao sve "Srbe koji su domoljubi" da prestanu u njoj raditi.
Odvjetnik Malešević tvrdi kako su neki od uhićenih u policijskom pritvoru zadržani i po 12 sati pri čemu od njih nije tražena niti izjava.
"Meni to govori kako se provodi pritisak na ljude koji su spremni i dalje se boriti za pravdu i istinu", kazao je Malešević dodajući kako očekuje nastavak represije i nova uhićenja.
Policija Republike Srpske u ponedjeljak je potvrdila kako je raspisala tjeralice za četiri osobe, uključujući i Davora Dragičevića, oca mladića Davida čija je smrt u ožujku potaknula dosad najmasovnije prosvjede protiv režima Milorada Dodika.

Banja Luka: Oporbenog čelnika saslušavala policija zbog potpore skupini "Pravda za Davida"

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), oporbene stranke u Republici Srpskoj, izjavio je u ponedjeljak kako ga je policija u Banjoj Luci pozvala na informativni razgovor okrivivši ga narušavanje javnog reda i to zbog činjenice da je sudjelovao na prosvjedima u tom gradu i pri tom se pridružio zahtjevima za okončanje istrage o okolnostima smrti mladića Davida Dragičevića.
"Odazvao sam se pozivu na informativni razgovor u policiijskoj postaji Banja Luka-Centar gdje sam saznao da sam okrivljen za prekršaj iz članka 7. Zakona o javnom redu i miru na način da je došlo do narušavanja javnog reda i mira uzvikivanjem parola 'Pravda za Davida' i 'Tko je ubio Davida?'", pojasnio je Branislav Borenoviću izjavi dostavljenoj medijima.
Ovaj političar, koji je ujedno zastupnik u Zastupničkom domu parlamenta BiH, rekao je kako je kao roditelj a ne političar kada je god bio u prilici sudjelovao u mirnim prosvjedima čiji je cilj otkrivanje istine o Davidovoj smrti te da je svaki put svjedočio kako su takvi skupovi protekli na miran način i bez ikakvog nasilja koje je prouzročila jedino policija svojom intervencijom.
"Nevjerojatno da smo došli do toga da ogorčeni roditelji i narod ne mogu glasno izgovoriti riječ 'pravda' i upitati institucije tko je ubio njihovo dijete", izjavio je Borenović.
Šokantnom je opisao situaciju u nedjelju navečer u kojoj su, kako je istaknuo, teško opremljeni policajci silom rastjerivali nekoliko desetaka prosvjednika koliko ih je nakon 22 sata ostalo na Trgu Krajine kada je završeno masovno okupljanje pristalica skupine "Pravda za Davida".
Banjolučka policija u ponedjeljak je objavila i kako je raspisala tjeralicu za zastupnikom PDP-a u Narodnoj skupštini RS Draškom Stanivukovićem koji je 25. prosinca već bio uhićen i to dva puta u istom danu.
Njega također terete zbog sudjelovanja na prosvjednim skupovima.
Tijekom dana oglasio se i Vukota Govedarica, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS), koja je također u oporbi u RS, zatraživši "zaustavljanje policijskog progona članova skupine 'Pravda za Davida'" te "javnog linča režimskih medija" nad građanima Banje Luke.
"Umjesto da riješi ubojstvo banjolučkog studenta Davida Dragičevića, vrh MUP-a RS daje zapovjedi policiji da brutalno uguši mirni prosvjed građana a režimski mediji od skupine okupljene oko 'Pravde za Davida' prave neprijatelje države s ciljem njihove diskreditacije. Taj teror režima se mora zaustaviti", izjavio je Govedarica, a prenosi N1.
Upozorio je i kako su posebice problematične "batinaške skupine u civilu" koje napadaju prosvjednike a nije jasno tko su zapravo.
"Krajnje je vrijeme da se ova represija zaustavi prije nego dođe do mnogo veće eskalacije nezadovoljstva", istaknuo je predsjednik SDS-a.

Severino-SUMANUTA VREMENA: ""JE SUIS NEWS BAR#"

Severino-SUMANUTA VREMENA: ""JE SUIS NEWS BAR#": MALIGNA PRESUDA KOJA JE OPASAN KORAK PREMA TOTALITARIZMU Hrvatska postaje opasnija za demokraciju nego u devedesetima AUTOR:  Rober...

""JE SUIS NEWS BAR#"

MALIGNA PRESUDA KOJA JE OPASAN KORAK PREMA TOTALITARIZMU Hrvatska postaje opasnija za demokraciju nego u devedesetima

Zagreb, 260116.
Agencija za elektronicke medije, Jagiceva ulica.
Predsjednici vijeca za elektronicke medije Mirjani rakic urucili cetnicku sajkacu. Branitelji su prosjvedovali ispred agencije zbog privremenog oduzimanja koncesije Z1 televiziji zbog istupa u emisiji Markov trg.
Na fotografiji: Velimir Bujanec.
Foto: Davor Pongracic / CROPIX
Davor Pongracic / CROPIX
Satira smeta zagovornicima totalitarizama svih vrsta. Iako u Hrvatskoj ne lete meci, došlo je vrijeme da obučemo majice na kojima piše “Je suis News Bar”
Svi znamo o čemu se radi, a opet, valja ponoviti, usprkos mučnini koju izaziva. Sutkinja Snježana Šagud kaznila je satiričare News Bara zbog teksta iz svibnja 2015. pod naslovom “Hitna pomoć oživljavala Bujanca nakon vijesti o zapljeni kokaina vrijednog 44 milijuna eura”. Prema Bujančevoj tužbi, u tom su tekstu objavljeni neistiniti i uvredljivi navodi, cijeli tekst je netočan i newsbarovci moraju platiti dvanaest tisuća kuna.
Sud se složio - zamislite - s optužbom da su satiričari izmijenili stvarnost i da, zapravo, Hitna nije oživljavala Velimira Bujanca. A sutkinja je vjerojatno jedina osoba na svijetu koja je povjerovala u slogan spomenutog portala koji glasi “News Bar - Vijesti kojima se vjeruje”.
Hrvatski suci su uglavnom rijetko viđena vrsta i više nikoga ne čudi kada predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, Ivan Turudić, predloži da bi zatvorskom kaznom od tri do pet godina trebalo kažnjavati sve koji bi tvrdili da Srbija nije počinila agresiju na Hrvatsku nego obrnuti ili da Domovinski rat nije oslobađajući, nego građanski. To nije bila šala nego je čelna osoba jedne od najvažnijih sudskih institucija sasvim ozbiljno predložila inicijativu zbog koje bi, recimo, u zatvoru završili povjesničari Hrvoje Klasić ili Dragan Markovina. Uostalom, prije pola godine sud je kaznio najboljeg hrvatskog pisca Antu Tomića zbog njegovih komentara o neoustaškim tezama Zlatka Hasanbegovića. Sudački argumenti redovito se svode na duboku bol i uznemirenost tužitelja, njegovu povrijeđenu čast, nesanicu, a sada je Bujanec čak proglašen uglednim novinarom.
Ok, ukusi se razlikuju, ali to ovdje nije najvažnije. Presuda News Baru zapravo je maligna osuda satire, a to je opasan korak prema totalitarizmu, čak i ako, vjerojatno, drugostupanjski sud ukine tu besmislicu. Možemo zamisliti kako bi u katoličkoj Hrvatskoj prošao moj omiljeni komičar Bill Maher kada bi ovdje izjavio: “Ako imate nekoliko stotina sljedbenika i dopustite da neki od njih maltretiraju djecu, onda vas zovu vođom kulta. A ako ih imate milijardu, onda vas zovu papom”. Nesumnjivo bi bio izvrgnut tjeralicama od strane lokalnih fundamentalista, a možemo se okladiti da bi sud kaznio Mahera zbog uvredljivih komentara na račun katoličke većine.
Ako ćemo banalizirati, treba li kazniti stand up komičarku Marijanu Perinić koja u nastupima muža Kolinde Grabar-Kitarović, Jakova Kitarovića, naziva “najtišom i najkrupnijom prvom damom”. Neka druga sutkinja mogla bi zaključiti da je Jakov izvrgnut javnom sramoćenju zbog aluzija na debljinu, a posebno zato jer ga se tretira kao damu. Mislite da pretjerujem? To ste sigurno mislili i kad ste čuli da Bujanec tuži News Bar, a vidimo što se dogodilo. U ludim zemljama nema granice između realnosti i fikcije. Hrvatska postaje opasnija za demokraciju nego u devedesetima, kada je Franjo Tuđman držao pravosuđe na uzdi. Ali i svemoćni Tuđman je izgubio proces protiv Ferala zbog fotomontaže i teksta “Kosti u mikseru”, dok se danas satira sankcionira.
Satira smeta zagovornicima totalitarizama svih vrsta. Svejedno radi li se o sudovima koji štite ex-naciste i osuđene dilere ili mahnitim islamskim fundamentalistima. Idući tjedan navršit će se točno četiri godine otkad su braća Kouachi 7. siječnja 2015. upala u redakciju satiričnog lista Charlie Hebdo i pobili 11 novinara i karikaturista uzvikujući da su “osvetili poslanika (Muhameda)”. Iako ovdje ne lete meci, došlo je vrijeme da u Hrvatskoj obučemo majice na kojima piše “Je suis News Bar”.

TAKO JADNO I TUŽO,TAKO TRAGIČNO I NELJUDSKO, - BARBAROGENO, ISPOD SAMO SEBE

PIŠE IVO GOLDSTEIN

ULAZIMO LI MI U 2019. ILI 1999. GODINU? Država je kult, Tuđman bog, a svi koji misle drugačije mrski su jugoslaveni'



Zagreb, 101218.
Krizanje Vukovarske ulice i Hrvatske bratske zajednice.
Svecanost otkrivanja spomenika prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tudjmanu, rad akademskog kipara Kuzme Kovacica.
Foto: Goran Mehkek / CROPIX
Goran Mehkek / CROPIX



Hrvatska 23 godine nakon rata živi u nekoj vrsti poratnog ratnog stanja – država je kult, Tuđman bog, a svi koji misle drugačije mrski su “jugoslaveni”. Ulazimo li mi u 2019. ili 1999.?
Što Hrvatsku kao državu i kao društvo čeka u 2019. i u idućim godinama? Pitanje je jednostavno, ali je odgovor na njega – sve samo ne jednostavan.
Naime, da bismo mogli projicirati budućnost, moramo napraviti inventuru onoga što se događalo u prošlosti i racionalno procijeniti gdje smo danas. Jesmo li to uopće u stanju, kao država i kao društvo? Kritička misao danas je u Hrvatskoj marginalizirana, prokazana. Intelektualne potencijale potisnula je na margine kvaziintelektualna fukara koja vrlo dobro pjeva budnice i davorije, po mjeri vlasti. I zagadila javni prostor.
Ako je itko gajio iluzije, ubrzo je po ulasku Hrvatske u EU postalo jasno da sam čin pristupanja neke zemlje u tu zajednicu ne može riješiti njezine probleme, ali može donekle pomoći u njihovu rješavanju te pospješiti oporavak. Članstvo u EU nije čarobni štapić za države članice ne samo zbog toga što se i sama EU našla u krizi, pa nema snage pomagati, nego i zbog toga što se nužne reforme, društvene i ekonomske, moraju dogoditi vlastitom voljom i vlastitim snagama, uz tek lateralnu pomoć europskih institucija.
No, za istinske reforme kod nas nema volje. Dodatno, u Hrvatskoj se posljednjih godina dogodila regresija u društvenom i civilizacijskom pogledu, zatvaranje u sebe. Sve je toliko paradoksalno da mu ne nalazim prave razloge. U trenutku kad se kao narod imamo mogućnost otvoriti prema Europi, svijetu, događa se obrnuto.
Jedan od najvećih historičara 20. stoljeća Eric Howsbawm rekao je u intervjuu sredinom devedesetih da se Hrvatska, kao mala nacija, mora otvoriti prema svijetu, inače neće preživjeti.
Je li naša istinska želja da budemo malena, samozadovoljna (odnosno lažno zadovoljna), izolirana zemlja? Ili funkcionirati kao narod među narodima, disati slobodu punim plućima? Mi smo ušli u Europu formalno, ali mentalitetno, stvarno, nismo. Dugotrajna kriza, koja čak i ne proizvodi toliko siromašne koliko frustrirane ljude, jedan je od razloga. A ta kriza nije samo gospodarska nego i društvena, identitetska, i utoliko još teža.
“Što se svijet više globalizira i integrira, to se više nacionalno individualizira” – piše na ploči položenoj uz nedavno otkriveni spomenik Franji Tuđmanu u Zagrebu. Ne znam kad je to Tuđman rekao ili napisao, ali taj je citat za Tuđmana uistinu karakterističan. A on još više govori o Hrvatskoj danas, jer je nepoznat netko vrlo promišljeno odabrao baš taj citat. Naime, Tuđman nije vjerojatno ni pomislio, baš kao ni njegovi današnji epigoni, da se procesom globalizacije “individualizira” ne samo nacionalno nego i pojedinac, da mu se daju donedavna neslućene mogućnosti i slobode da komunicira s drugima i drugačijima, da putuje, da radi i trguje s drugim dijelovima svijeta.
Taj aspekt oslobađanja pojedinca samo je jedna od brojnih posljedica globalizacije. Jer, afirmiraju se (“individualiziraju”) i kulture drugih i drugačijih, i gradovi, i regije, i košarkaške i hokejaške lige, ekstremni sportovi, i arapska i japanska, kao i veganske i vegetarijanske kuhinje i tko zna što sve ne.
Ne, te aspekte globalizacije Tuđman i njegovi epigoni ne vide, njih interesira samo nacija i država. Baš kao što je Tuđman apsolutizirao naciju i državu, te nacionalnu državu vidio kao završetak povijesti, tako to čine i njegovi današnji epigoni, doduše, s puno manje pompe. No, oni, po uzoru na Tuđmana, vide tu državu isključivo kao teritorij, lišen svakog društvenog i kulturnog sadržaja koji nije po mjeri ekskluzivističkog kanona: obitelj, tradicija, konzervativizam, vjera, vječno žrtvovanje za tu državu (“Sve za Hrvatsku – Hrvatsku nizašto!” – klicali su oni koji su iz nje izvukli najviše koristi za sebe), nogometna reprezentacija. Pred tim se činjenicama ima klečati, a ne misliti, poručuju Tuđmanovi epigoni eventualnim kritičarima za kojima objavljuju tjeralice proglašavajući ih “jugoslavenima” i “komunjarama”.   
Podizanjem Tuđmanovih kipova, medijskim monopolom na tumačenje njegova lika i djela koji je sve jači u posljednje vrijeme, on je kao osoba obogotvoren. Takva je, zapravo, postala i država Hrvatska, pa s njome i HDZ.  Danas se čini kao da će HDZ zauvijek pobjeđivati na izborima, kako god se ponašao. Naime, ili je uspio uništiti sve opasnije političke protivnike ili su se oni sami uništili.
Ekipa na vlasti ili pri vlasti uzela je sebi za pravo da određuje mjeru hrvatstva i “ljubavi prema Hrvatskoj”. Što su oni u propagiranju tog “kroatometra” glasniji, to gotovo u pravilu više lažu, mažu i varaju. Kako prava reakcija javnosti izostaje, tako oni znaju da nema te svinjarije koju oni neće napraviti a da se ne bi mogla obraniti licitiranjem lažnim patriotizmom (“ljubavlju prema Hrvatskoj”).
Jedna od predvodnica u promociji dvostrukog morala koji se manifestira u lažnom patriotizmu jest predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Neću više o tome kako je ona bolja navijačica nego predsjednica, iako je i to pokazatelj besmisla njezina mandata, nego o činjenici da ona nema vlastitu političku agendu, nema nikakav politički projekt. Jelena Lovrić nedavno je napisala da bi “gospođa morala prvo samu sebe promijeniti i politički uozbiljiti”. Prioritetno bi trebala raditi ono što joj Ustav nalaže - da se “brine za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti”. A ona se od slučaja Lozančić iz 2016. poigrava tajnim službama, da ove najnovije skandale u njezinoj vlastitoj kući uopće ne spominjemo. 
Što se događa kad bliski suradnici državnika rade protiv državnih interesa, pokazao je velikan europske povijesti 20. stoljeća, Willy Brandt, koji je, saznavši da je jedan od njegovih najbližih suradnika Günter Guillaume istočnonjemački špijun, smjesta dao ostavku. Nemojmo ipak KGK uspoređivati s Willyjem Brandtom, Brandt to nije zaslužio.   
Porazna je činjenica da je Kolinda Grabar-Kitarović i dalje najpopularniji političar/političarka u Hrvatskoj – o njoj pozitivan dojam ima 61 posto ispitanika. Svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. Iako je do prvoga kruga predsjedničkih izbora ostalo manje od godinu dana, još nema na vidiku protukandidata koji bi Kolindu Grabar-Kitarović mogao spriječiti da uzme drugi mandat.
Uživajte u ratu, mir će biti strašan, rekao je netko nekad davno. A mi, zapravo, ni 23 godine nakon završetka ratnih operacija nemamo pravi mir, nego nekakvo zabetonirano poslijeratno ratno stanje. Ispadi kretena s “druge strane” najbolji su argument da se psihološka demobilizacija ne smije dogoditi. A onda ima i naizgled stihijskih inicijativa i ideja, poput traženja da se procesuiraju ratni zločini, da se zabrane stranke, cenzuriraju novine, a zapravo iza njih stoje dijelovi državnog aparata, a u posljednje vrijeme i dijelovi Crkve.
Biskup koji je na toj časti naslijedio Josipa Jurja Strossmayera izjavljuje kako “razumije” nasilje prema homoseksualnim osobama. Ne bi li biskup ipak bio dužan poslušati riječi Ivana Krstitelja – “nikome ne činiti nasilja” ili Isusove – “tko tebe kamenom, ti njega kruhom”? Drugi biskup u jaslice u svojoj crkvi stavlja figurice hrvatskih vojnika. Jedan visoki crkveni dužnosnik tvrdi da se “u Jasenovcu nije provodilo ubijanje”, da je ”popis jasenovačkih žrtava potpuno lažan i izmišljen”, da u Jasenovcu “NDH nije ubijala Srbe, nego su nakon rata partizani i komunisti ubijali hrvatske domoljube”, pljujući time po riječima nadbiskupa Stepinca o Jasenovcu (“sramotna ljaga za NDH”). Neki župnici šire omrazu protiv migranata i njihova “islamskog krivovjerja” te sugeriraju “župljanima da nikoga ne primaju u svoje kuće, ne daju hranu, vodu i prenoćište”. A nadležne institucije Crkve u Hrvatskoj šute kao zalivene.
Kad za točno godinu dana, 1. siječnja 2020., Hrvatska počne šestomjesečno predsjedanje EU-om, mnogobrojne visoke europske delegacije spuštat će se u zračnu luku “Franjo Tuđman” i na putu prema raznim hrvatskim institucijama prolaziti pored spomenika Franji Tuđmanu, koji kao da dolazi iz vremena prošlog. Kad Europljane tako vozamo oko Tuđmana koji je zanemarivao, prezirao ili uopće nije razumio europske (liberalnodemokratske) vrijednosti – kakvu im poruku šaljemo?
Imamo li mi uopće više potencijala za napredak? Na kraći rok – u demografskom, ekonomskom, financijskom, društvenom smislu – teško. Radit će se 2019. i u idućim godinama možda o parcijalnim poboljšanjima u nekim sektorima, o ekonomskom rastu od dva ili tri posto, pomoći će nam ulazak u Schengen i u eurozonu. No, ako dođe do neke šire ekonomske krize, ona će nas pogoditi jače nego druge, zbog slabosti gospodarstva i krhkosti države.
Na duži rok – pritom mislim na razdoblje od pet ili deset godina – promjene nabolje su moguće, ali s radikalnim promjenama u političkim koncepcijama, s novim ljudima koji će postaviti nova pitanja, davati na njih drugačije odgovore i tako pokrenuti zapretane društvene energije. Takve se promjene i takvi ljudi ne vide na horizontu. Dok mi kao dominantni narativ u društvu i politici nismo sposobni prihvatiti razumni pragmatizam i suočavanje s istinom o samima sebi, dok se mržnja prema drugom i drugačijem širi Hrvatskom, dok imamo nejake institucije, dok u vrhu vlasti imamo nedorasle osobe – uzalud vam trud, svirači.
Volio bih da u nekima od ovih prognoza griješim. Možda se pokaže da sam bio preveliki pesimist. Tko preživi, vidjet će jesam li imao pravo. Vidimo se valjda za deset godina, pa ćemo pričati.

POMAHNITALI ZAGREB : OVDJE SE I BOŽIČNE JELKE KRADU

NEUGODNO IZNENAĐENJE

IMOVINSKA SVAĐA OKO JELE S TRGA 'Stablo koje sam posadio prije 50 godina završilo je na Jelačić placu, a ni mene ni sestru nitko nije ništa pitao'

    AUTOR: 
    • Matija Boltižar
  •  OBJAVLJENO: 
  • 31.12.2018. u 13:56



Bruno Konjević, Goran Mehkek / CROPIX




Velimir Braćko živi u Kanadi, no odrastao je na zagrebačkom Črnomercu u ulici Graberje. Za božićne praznike odlučio je ponovno posjetiti svoj rodni grad i tijekom šetnje Trgom bana Josipa Jelačića doživio neugodno iznenađenje.



CROPIX

Velimir Braćko ispod jele na Trgu bana Josipa Jelačića kamo je otišao čim su ga susjedi izvijestili da je drvo posječeno u dvorištu čiji je on i dalje djelomični vlasnik


Susjeda iz njegove stare ulice rekla mu je da je velika okićena jela na Trgu zapravo njegovo drvce koje je prije više od 50 godina posadio sa sestrom u vrtu obiteljske kuće. - Kako je moguće da jela završi na Trgu, a da ni ja, ni moja sestra nismo znali za to i nismo dali nikakav pristanak - kaže Braćko.U Zrinjevcu smo saznali da je jelu donirala Vesna Jurjević iz Graberja, a Braćko i njegova sestra Sonja Škobić kažu kako ona nije imala pravo na to.


Zagreb, 301218.
Graberje 48, mjesto gdje je prije bilo veliko bozicno drvce koje je zavrsilo na Trgu bana Jelacica.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
Bruno Konjevic / CROPIX

Sudski sporovi
- Naš otac je nakon majčine smrti upoznao tu ženu i ona ga je na prevaru natjerala da potpiše ugovor o uzdržavanju, čime je nakon njegove smrti došla do 5/8 vlasništva zemljišta. S njom smo od 2004. godine u sudskom sporu u vezi s vlasništvom, no ona nije imala nikakvo pravo darovati našu jelu - ističe Sonja Škobić koja trenutačno živi u Njemačkoj.
Unutar spora oko naslijeđa se ni kriv, ni dužan našao i Grad Zagreb, odnosno podružnica Zrinjevac koja je posjekla spornu jelu. Voditelj Igor Toljan rekao nam je da su oni na teren izašli nakon što su ih kontaktirali ljudi koji žive na toj adresi, požalivši se kako im jela prijeti.
Bilo je opasno
- Riječ je o drvetu koje je bilo nagnuto i predstavljalo opasnost za ljude na toj adresi. Oni su nas kontaktirali i mi smo drvce u dobroj volji kroz uobičajenu proceduru uklonili. Nije bilo nikakvih financijskih izdataka ni za Grad, ni za te građane jer se radilo o donaciji - istaknuo je Toljan.


Trg bana Josipa Jelačića u Zagrebu
CROPIX

Za neriješene imovinsko-pravne odnose saznali su od novinara Jutarnjeg lista te su nam nakon provjere potvrdili kako u zemljišnim knjigama stoji da sporna parcela ima tri različita vlasnika. - Nažalost, nastala je takva situacija, ali mi se ne možemo miješati u privatne sporove građana - zaključio je Toljan.Što se tiče Braćka i Škobić, oni će ovaj slučaj morati dalje rješavati pravnim putem zajedno s prozvanom Jurjević. Što se tiče jele, ona će nakon adventa završiti u kompostištu.
*******************************************************
NA KRIMINALU ĆE IZRASTI NOVA LAŽ.KOJU ĆE DRUŠTTVENI SOTONA 0PETA POSADITI U ZAGREBAČKI BETON  !

BANJA LUDA DANAS

POLICIJA RASPISALA TJERALICU ZA OCEM POKOJNOG DAVIDA, DAVOROM DRAGIČEVIĆEM! 'Poduzet ćemo sve mjere kako bismo ga uhitili'

    AUTOR: 
    • Hina,
    •  
    • Jutarnji.hr
  •  OBJAVLJENO: 
  • 31.12.2018. u 11:50
Robert Fajt / CROPIX

Policija Republike Srpske raspisala je tjeralicu za Davorom Dragičevićem i još tri osobe povezane sa skupinom "Pravda za Davida" koje tereti zbog kršenja odredbi zakona o javnom okupljanju i kaznenih djela, prenijeli su u ponedjeljak lokalni mediji u BiH.
Banjolučka policijska uprava priopćenjem je potvrdila raspisivanje tjeralice navodeći samo inicijale osoba za kojima se traga pri čemu je jedan od njih označen kao D.D.
Mediji navode kako je riječ upravo o Davoru Dragičeviću, ocu mladića Davida koji je u 21. godini pronađen mrtav u Banjoj Luci u ožujku ove godine a njegova smrt nerazjašnjena je i nakon devet mjeseci istrage što je i potaknulo masovne prosvjede koji su se pretvorili u svojevrsnu pobunu protiv režima Milorada Dodika.
Ostale osobe za kojima traga policija, prema medijskim navodima, su Stefan Blagić, istaknuti aktivist i vođa oporbenog pokreta "Restart Srpska", te aktivisti skupine "Pravda za Davida" Stela MilanovićAleksandar Gluvić Njegoš Tomić.
"Sumnjiče se za počinjenje kaznenoh djela i prekršaja", stoji u priopćenju Policijske uprave Banja Luka u kojemu se ističe kako će kako se biti poduzete sve raspoložive mjere radi njihova privođenja.
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
Ranije je uhićeno još nekoliko aktivista skupine "Pravda za Davida".
Kako smo ranije danas objavili, Davor Dragičević nije se pojavio u javnosti od nedjelje navečer kada ga je policija zajedno s još nekoliko desetaka prosvjednika otjerala s Trga Krajine kamo su stigli kako bi nastavili prosvjede započete ranije tijekom dana. Dragičević ne odgovara na pozive, te se ne zna gdje je.
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Davor Dragicevic, otac Davida Dragicevica.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
Tisuće prosvjednika prije toga su u koloni prošle banjolučkim ulicama tražeći ostavku ministra unutarnjih poslova  RS Dragana Lukača kojega krive za policijsko nasilje.
Gradonačelnik Banje Luke Igor Radojičić izjavio je u ponedjeljak da u tom gradu neće biti planiranih novogodišnjih koncerata i proslave kako bi se izbjegli mogući izgredi i ponavljanje sukoba zabilježenih dan ranije.
Na izvanrednoj konferenciji za novinstvo sazvanoj nakon prosvjeda skupine "Pravda za Davida" održanih u nedjelju kada je intervenirala i policija nasilno rastjeravši prosvjednike Radojičić je kazao kako će taj grad po prvi put od rata "biti nijem".
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Davor Dragicevic, otac Davida Dragicevica.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
"Neka tu tišinu shvate oni koji trebaju riješiti slučaj 'Dragičević'", kazao je gradonačenik.
Zbog nedjeljenih prosvjeda gradske su vlasti već u jutarnjim satima otkazale neke od manifestacija planiranih za ponedjeljak poput dječje proslave nove godine s obrazloženjem kako se u postojećim okolnostima ne smije dovoditi u pitanje sigurnost djece a Radojičić je potvrdio kako iz sigurnosnih razloga neće biti ni večernjeg koncerta na kojemu je trebala nastupiti regionalna glazbena zvijezdaŽeljko Joksimović.
U nedjelju su prosvjednici spriječili održavanje koncerta Harisa Džinovića a gradonačelnik je kazao kako ne želi ponavljanje slične situacije.
Ustvrdio je kao su gradske vlasti pokazale veliko strpljenje sa željom da se izbjegnu bilo kakvi sukobi i da svatko može koristiti svoje ustavno pravo na prosvjedovanje ali i da svatko tko nešto želi proslaviti to može učiniti i da u gradu sa 200 tisuća stanovnika to mora tolerirati.
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
"Prekršena su pravila na jednom prosvjedu i sudionici jednog skupa su onemogućili drugi skup", kazao je Radojičić ustvrdivši kako je osobno vidio brojne ljude prestrašene prosvjedima te je ocijenio "kako se to ne može ničim pravdati".
Sugerirao je kako napredak Banje Luke mnogima ne odgovara pa je pokušavaju vratiti "u blato unutarnjih sukoba i podjela, okrećući Srbe na Srbe".
"Tko to ne razumije ne shvaća ni druge dimenzije zbivanja u gradu", kazao je Radojičić potuživši se kako gosti masovno otkazuju rezervacije u hotelima a ugostitelji strahuju za svoje poslove.
Gradonačelnik Banje Luke je kazao kako je krajnje vrijeme da tužiteljstvo i policija napokon riješe slučaj "Dragičević" a da se u gradu ne smije dopustiti nasilje i stagnacija.
Iz vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke čiji je Radojičić član, u ponedjeljak su na zbivanja u Banjoj Luci regirali izjavom u kojoj su oštro osudili prosvjednike nazvavši ih vandalima zbog toga što su onemogućili održavanje koncerta Harisa Džinovića.
"Poštujemo prava svakoga na izražavanje svog političkog i svakog drugog stava sukladno zakonu ali ne možemo razumjeti i prihvatiti da nteko pod plaštom borbe za svoja prava ugrožava prava drugih", poručili su iz SNSD-a uz pojašnjenje kako pri tom misle na sprječavanje ugostitelja da i o i nešto zarade.
Ustvrdili su kako je stvarni "organizator vandalizma" Partija demokratskog progresa (PDP).
Predsjednik te stranke Branislav Borenović je pak na svom twitter profilu osudio policijsko nasilje nad prosvjednicima istčući kako su oni svoje zahtjeve isticali na dostojanstveni način.
"Tisuće i tisuće građana tražilo je istinu i pravdu da bi se na kraju stotine specijalaca obrušilo na dvadesetak ljudi! Bespotrebna i nevjerojatna primjena sile'', napisao je Borenović koji je i zastupnik u Zastupničkom domu parlamenta BiH.
Zastuponik oporbene Srpske demokratske stranke (SDS) u Narodnoj skupštini RS Nebojša Vukanović bio je još oštriji. On je na svom blogu napisao kako se na banjolučki Trg Krajine "polako pretvara u (pekinški) Tien An Men" a "partijska milicija privodi djecu i nedužne ljude koji traže istinu i pravdu a svijet nijemo promatra bahati teror i nasilje nad nedužnim".
"Tužan sam što Goebelsi i monstrumi truju narod i idu toliko daleko da lažu ljude u oči, tvrde da žrtva lomi neku muzičku opremu i da Banjolučani uzvikuju 'živjela policija' kada ona hapsi nedužni narod", napisao je Vukanović.
Iz Policijske uprave Banja Luka potvrdili su kako je nakon rastjerivanja prosvjednika s Trga Krajine nekoliko njih uhićeno zbog "počinjenih prekršaja i sumnje u počinjenje kaznenih djela" odnosno oštećenje opreme postavljene radi održavanja koncerta te su najavili i nova uhićenja jer tragaju za još nekim sudionicima prosvjeda.
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Davor Dragicevic, otac Davida Dragicevica.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
 
Kao razlog za policijsku intervenciju naveli su tvrdnju da se organizator prosvjeda odnosno skupina "Pravda za Davida" nije pridržavao obveza koje proistječu iz zakona o javnom okupljanju jer su se nakon skupa uputili u šetnju gradom i pri tom onemogućili održavanje koncerta.
Davor Dragičević, predvodnik prosvjeda skupine "Pravda za Davida" nije se pojavio u javnosti od nedjelje navečer a policija je demantirala navode kako ne i on među uhićenima.
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Davor Dragicevic, otac Davida Dragicevica.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CROPIX
Banja Luka, 301218.
Na trgu Krajine u Banjoj Luci odrzan je prosvjed Pravda za Davida.
Na fotografiji: Majka Davida Dragicevica, Suzana Radanovic.
Foto: Robert Fajt / CROPIX
Robert Fajt / CR