petak, 8. studenoga 2019.

KAD NJEMAČKA EKONONIJA KIHNE SVA SE EUROPA TRESE

Signalitics

Dnevni pregled tržišta: Pad industrijske proizvodnje Njemačke u trećem kvartalu godine

AUTOR:
OBJAVLJENO:
8.11.2019. u 9:22


An employee of German car manufacturer Porsche works at the Porsche factory in Stuttgart-Zuffenhausen, Germany, January 26, 2018. REUTERS/Ralph Orlowski - RC18CBBFD340
Ralph Orlowski / REUTERS

Ilustracija: Tvornica Porschea u Stuttgart-Zuffenhausenu


Što se dogodilo?
Industrijska proizvodnja u Njemačkoj u rujnu je zabilježila iznadočekivani pad od -0,6% mjesečno te se spustila na razine posljednjeg puta viđene početkom 2017. godine što je dodatno potaknulo strahove kako je Njemačka u trećem kvartalu godine ušla u recesiju po prvi puta u proteklih šest godina.
Pad je pritom predvođen korekcijom u proizvodnji kapitalnih i intermedijarnih dobara koja nije uspjela biti kompenzirana rastom uobičajeno volatilnih sektora kao što su proizvodnja energije i građevinski sektor. Pozitivna komponenta izvještaja je blaga uzlazna revizija podataka za kolovoz.


Što to znači?
Na razini trećeg kvartala, industrijska proizvodnja je zabilježila pad od 1% što implicira negativnu kontribuciju od -0,25 postotnih bodova na ukupni rast. U proteklih godinu dana industrijska proizvodnja zabilježila je pad od 4,3%.
Podaci su stigli dan nakon što je Vijeće ekonomskih stručnjaka smanjilo svoju prognozu ekonomskog rasta Njemačke za ovu godinu s 0,8% na 0,5%, a za sljedeću godinu s 1,7% na svega 0,9%, upozoravajući da je Njemačka pogođena strukturalnim pomacima u svijetu ekonomije, uključujući protekcionizam i nagli pad automobilske industrije.
Podaci za BDP za treći kvartal godine na rasporedu su za objavu sljedeći tjedan, a tržišta očekuju pad od 0,1% kvartalno, odnosno 0,3% godišnje čime bi zemlja tehnički ušla u recesiju.
Zašto nam je to važno?
Ekonomska zbivanja u Njemačkoj ostaju od ključnog značaja za cijelu eurozonu, ali i Hrvatsku s obzirom na to da Njemačka apsorbira oko 15% našeg izvoza roba te donosi isto toliki postotak stranih tuuista


Nema komentara:

Objavi komentar