srijeda, 29. siječnja 2020.

DRUŠTVENA GROZNICA

WUHANSKA GROZNICA

'CIJELI SVIJET MORA BITI NA OPREZU, SVI MORAJU DJELOVATI!' Šefovi WHO-a vratili se iz Pekinga, kažu da su jako zabrinuti, sazvali su hitan sastanak

    AUTOR: 
  •  OBJAVLJENO: 
  • 29.01.2020. u 21:06


Security staffs clad in protective clothing check the body temperature of passengers at the entrance of a subway station in Beijing, China on January 25, 2020, during the China's Lunar New Year holiday. A total approximately 3 billion Chinese people travel around the nation and visit overseas during the holiday. Patient infected with a new coronavirus that has been linked pneumonia outbreak in Wuhan (China) is spreading all over the world. ( The Yomiuri Shimbun )
The Yomiuri Shimbun / AFP

Koronavirus




Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pohvalila je u srijedu Kinu za njezin dosadašnji odgovor na epidemiju koronavirusa, ali je izrazila "veliku zabrinutost" zbog širenja virusa s čovjeka na čovjeka u tri druge zemlje i sazvala je novi sastanak Odbora za izvanredne situacije za četvrtak.
WHO je također pozvao cijeli svijet da djeluje protiv novog koronavirusa, kojim se već zarazilo više osoba nego SARS-om, dok su stotine stranaca evakuirane iz Wuhana, epicentra epidemije.
"Nastavak rasta broja slučajeva i dokazi o prijenosu s čovjeka na čovjeka izvan Kine vrlo su zabrinjavajući. Iako su brojke izvan Kine i dalje relativno male, imaju potencijal za puno veću epidemiju", rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a, po povratku iz Pekinga.
Od utorka je zabilježeno 26 novih smrtnih ishoda, objavile su u srijedu kineske zdravstvene vlasti. Do sada je 132 zaraženih umrlo uz oko 6000 potvrđenih slučajeva zaraze u kontinentalnoj Kini, bez Hong Konga.
Broj zaraženih koronavirusom u Kini trenutno premašuje 5327 ljudi koji su bili zaraženi SARS-om, virusom koji je 2002. i 2003. usmrtio oko 774 osoba, od kojih 349 na kineskom teritoriju.
Produžuje se popis zemalja u kojima se pojavila zaraza, a posljednje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Finska.
"Cijeli svijet mora biti na oprezu, cijeli svijet mora djelovati", izjavio je u srijedu u Ženevi Michael Ryan, direktor Programa za izvanredne zdravstvene situacije WHO-a, organizacije koja će se u četvrtak ponovo hitno sastati kako bi razmotrili predstavlja li sadašnja epidemija uzbunu za javno zdravstvo na međunarodnoj razini.
"Oni poduzimaju izvanredne mjere suočeni s izvanrednim izazovom", rekao je Ryan misleći na Kinu. On je zajedno s Ghebreyesusom boravio u Kini ovaj tjedan.
"Mi smo na važnoj prekretnici u ovom slučaju", kazao je istaknuvši kako vjeruje da se "lanci prijenosa još uvijek mogu prekinuti".
Većina od više od 6000 zaraženih nalazi se u Kini, samo 1 posto ili 68 slučajeva zabilježeno je do danas u 15 drugih zemalja. Ali zaraze među ljudima su zabilježene u tri zemlje izvan Kine, u Njemačkoj, Vijetnamu i Japanu, izjavio je Ghebreyesus.
Međutim, dvadesetak stranih država je objavilo oko 80 potvrđenih slučajeva na njihovim teritorijima.
Na međunarodnoj razini se pooštravaju mjere opreza i zrakoplovne kompanije poput British Airwaysa, Lufthanse i Lion Aira su objavile trenutačne obustave svih letova u kontinentalnu Kinu.
Ranije je nekoliko zemalja, među kojima Velika Britanija, Njemačka i Sjedinjene Države savjetovalo svojim državljanima da ne putuju u Kinu.
Hong Kong je odlučio zatvoriti šest od svojih 14 kopnenih prijelaza u Kinu.
Oko 200 Amerikanaca i 206 Japanaca evakuirano je iz Wuhana.
Oko 600 europskih državljana također žele biti evakuirani iz Wuhana, objavila je u srijedu Europska komisija.
Otkazana su sva sportska natjecanja koja su bila predviđena u veljači u Kini.

Više na Jutarnjem...

Nema komentara:

Objavi komentar