SUĐENJE

Sanader i Ježić na početku suđenja odbacili krivnju u aferi HEP

    AUTOR: 
  •  OBJAVLJENO: 
  • 24.09.2018. u 18:09
Damjan Tadić/CROPIX / CROPIX
Bivši premijer Ivo Sanader i nekadašnji vlasnik Diokija Robert Ježić u ponedjeljak su, na početku još jednog u nizu korupcijskih suđenja Sanaderu, odbacili krivnju za prodaju jeftine struje Diokiju na štetu Hrvatske elektroprivrede (HEP).
Riječ je o slučaju u kojem je bivši premijer uz Ježića, nekadašnjeg prijatelja, a potom i krunskog svjedoka Sanaderove optužbe, bio terećen zajedno s preminulim direktorom HEP-a Ivanom Mravkom. Kako Mravka za života Sanaderovi odvjetnici nisu uspjeli ispiti, a on je u iskazu tužiteljstvu teretio bivšeg premijera, ustraju u tvrdnji da postupak treba obustaviti.
Ipak, suđenje je u ponedjeljak nenajavljeno počelo nakon pripremnog ročišta zatvorenog za javnost.
Još u ožujku, nakon potvrđivanja optužnice koju je tužiteljstvo moralo doraditi, Sanaderovi odvjetnici najavili su da će ustrajati na tvrdnji da Mravkov istražni iskaz ne može biti temelj za osuđujuću presudu.
U ovom slučaju Sanader je još 2012. optužen da je Mravka poticao da Ježićevoj tvrtki isplati pozajmicu od 15 milijuna kuna i prodaje struju ispod tržišne cijene. Suđenje je trebalo početi još na ljeto 2014. kada je odgođeno zbog bolesti obojice Sanaderovih suoptuženika, a Mravak je u međuvremenu i preminuo.
Petu po redu optužnicu protiv Sanadera sud je prvi put potvrdio još u rujnu 2013. Gotovo ista optužnica i ranije je bila na sudu, ali ju je tužiteljstvo povuklo i nakon godinu dana vratilo dopunjenu novim vještačenjima.
Kada je u veljači 2012. ispitan u toj istrazi, Sanader je odbacio sumnje da je zloupotrijebio položaj i ovlasti kao predsjednik Vlade.
Mravak je, međutim, priznao nedjelo, dok je Ježić prvo poricao krivnju da bi zatim postao krunskim svjedokom tužiteljstva u slučajevima Ina-MOL i Hy
po u kojima je bivši premijer pravomoćno osuđen na osam i pol godina zatvora, ali je presudu ukinuo Ustavni sud.
****************************************************
Hoće li Časni sud u Hrvata  da ih bude ponovno pitao: osjećaju li se krivima i prilikom primanja svetog pomazanja ?!