nedjelja, 31. siječnja 2016.

VIJESTI IZ LILIPUTA


JURICA PAVIČIĆ Polusvijet, prostaštvo, prijezir i bezakonje opet su isplivali na površinu. Nacionalisti ovaj put žele čistku koja se 1990. nije dogodila

  • Davor Pongračić/EPH
Objavljeno: prije 5 h i 38 min
Svi stanovnici ove zemlje stariji od 40 dobro pamte onaj trenutak kad je - negdje krajem osamdesetih - sve što je dotad bilo nenormalno postalo normalno, a sve što je bilo neizrecivo postalo izrecivo.
U ta vremena razlika između onog što je izrecivo i onog što je neizrecivo bila je čvrsta i jasna, a za razliku od danas, tu su razliku tada silom osiguravali pendrek i policija. A onda je - u jednom trenutku - ta granica pukla. Počela je pucati prvo u “Odjecima i reagovanjima” beogradske politike, pa u tekstovima beogradskih kolumnista. Novinske stranice najednom su počele kuljati od šovinističkih uvreda, rotacijama su se valjali bečki konjušari, vatikansko-kominternovske zavjere i “prljavi Šiptari”. Onog časa kad je zagospodario medijima, nije dugo trebalo čekati da se isti taj govor preseli i pred političke mikrofone. Zemljom su počele kolati kosti cara Lazara, na špici sportskih prijenosa najednom se počela pojavljivati kurzivna ćirilica, masa se valjala ispred novosadskih i titogradskih skupština, revolucija se počela izvoziti vlakovima punim demonstranata, a političari su s govornica obećavali promjene koje će biti - kako pamtimo - “institucionalne, ali i vaninstitucionalne”.
Tako je počelo. A onda je nenormalnost prestala kuljati samo s TV ekrana i ušla u stvarne živote. Točno se sjećam trenutka kad sam to opazio: jednog dana kad sam na zagrebačkom trgu vidio čovjeka, sasvim običnog čovjeka u civilu, kako po gradu hoda s puškom “papovkom” u šaci. Šest mjeseci poslije na cesti su se počeli pojavljivati auti bez registracije. Godinu potom već su zavijale sirene, s Kupe i Bistrine čuli su se topovi, a čitatelji “Odjeka i reagovanja” spaljivali su sela i likvidirali ranjenike. A sve to počelo je tako što je netko, u jednom trenutku, prešao crtu i izgovorio ono što pristojnoj osobi nije za izgovoriti.
Kod takvih potonuća u barbarstvo problem je obično to što se ona ne dogode najednom. Događaju se malo pomalo, ono što je jučer bilo nenormalno postaje normalno, granice se pomiču milimetarski i neopazice. Poput kuhanog jastoga nađete se u mlakoj vodi, koja postupno postane topla, a onda na koncu postane kipuća. Kad postane kipuća, tada je jasno - već ste kuhani.
Postoji samo jedna dobra strana onoga što se u proteklih tjedan dana događalo u Hrvatskoj. Naime, voda u koju su nas bacili odmah je bila kipuća. Nitko neće moći reći da su ga zavarali mlakom i da je skuhan obmanom.
Jer, ono što se, naime, ovih dana događa u Hrvatskoj nije samo kriza institucija ili eskalacija populističkog nacionalizma. Riječ je o maloj “vaninstitucionalnoj i institucionalnoj” revoluciji kojoj je cilj potrti dvadesetak godina društvenog razvoja, razvoja u kojem su - uz sva vijuganja i manjkavosti - sudjelovali pod ruku liberali i umjereni konzervativci. Tih 20 godina sada se pokušava izliti u slivnik jednim revolucionarnim prevratom. A i ta revolucija, kao i ona Miloševićeva, počinje time što je neki današnji Paroški ili neki današnji Dragoš Kalajić izgovorio ono što pristojno čeljade s kućnim odgojem nikad i nikako ne izgovara.
I tako smo se - čarolijom triju izgovorenih rečenica - probudili u vrloj novoj Hrvatskoj. U Hrvatskoj u kojoj TV novinar predloži da se bogomolja njemu nemile srpske konfesije označi pločom, kao židovski dućani 1936. U Hrvatskoj u kojoj se u medije vratio šovinistički govor iz ranih 90-ih, nalik onom iz tadašnjih desničarskih fanzina Zvonimira Šekulina i sličnih medijskih pregalaca. U Hrvatskoj u kojoj ministar branitelja postaje lik iz Alana Forda (“Halo Bing, kako brat? Maltretirao samohranu majku četvero djece?”). U kojoj taj isti tip - koji je u tipičnom stilu naših nacionalista ujedno i porezni prevarant - predlaže registar izdajica. U kojoj je najednom problem što policija prisluškuje Zdravka Mamića, a nije problem što Mamić - dakle, jedan medijski prostak, šoven i vjerojatno krupni porezni prevarant - organizira predsjednici rođendan.
Budimo se u Hrvatskoj u kojoj medijski regulator sankcionira simbolički govor mržnje, a na ulicu u podršku mržnji prokulja masa od 6000 ljudi. Najednom smo se probudili u Hrvatskoj u kojoj bivši osobni tajnik Jakova Blaževića blažen stoji među svjetinom koja skandira “za dom-spremni!”. U kojoj Velimir Bujanec - dakle, čovjek koji je prostitutke plaćao kokainom - Mirjani Rakić donosi za poklon kartonsku partizansku siluetu i “četničku kapu” od “žene žrtve silovanja” (na što je vukovarska književnica Ivana Simić Bodrožić napisala bolnu i gorku kolumnu u Vox Feminae o tome kako - suprotno Bujančevim erotskim fantazijama - silovane žene ne čuvaju memorabilije silovatelja, ali i podsjetila da je upravo “prezreni” Fred Matić bio ministar koji je regulirao status i odštetu žrtvama silovanja). Probudili smo se - ukratko - u gran ginjolu u kojem je doista sad sve moguće jer su polusvijet, prostaštvo, prijezir i bezakonje isplivali na površinu: isto kao u Srbiji koncem 80-ih ili kao u Hrvatskoj početkom rata. Vratili smo se nakon 20 godina opet na nulto stanje Hrvatske iz godina početaka rata: opet je na površinu isplivao ološ.
U svemu je tome jedina sreća što je ovaj put i ona trezvena, obazriva i u stvarnom smislu patriotska Hrvatska tu provalu fekalnih voda dočekala spremna. Marka Juriča nisu zbog hate crimea prijavile “institucije koje trebaju raditi svoj posao”, nego revoltirani kolega. Već drugi dan nakon Crnojine inauguracije novine su objavile podrugljiv formular za “Izdajnicu”, a registar izdajnika u jedan se vikend napunio s 5000 dragovoljaca. Srećom - nije bilo mlake vode, bacili su nas u kipuću odmah. Stoga znamo da je vruća i koprcamo se već sada.
Da nad Hrvatskom visi ugarsko-poljski scenarij nacionalističke rekonkviste, znali smo i prije. Taj smjer sugerirala su kretanja u čitavoj istočnoj Europi, premorenoj posljedicama mladog kapitalizma, željnoj zaboravljenog, gnjecavog i toplog skuta kolektivističkih ideologija. Da će se taj scenarij preseliti u Hrvatsku, dalo se naslutiti iz dugoročnog djelovanja crkve. Dalo se naslutiti iz niza programatskih istupaTomislava Karamarka i iz cijelog niza paraideoloških projekata, od kojih su dva najznačajnija bili Markićkin referendum i šator u Savskoj. Iskustvo Hrvatske od 90-ih do danas učilo nas je da HDZ kad je u opoziciji generira klimu ideološke konfrontacije, klerikalizacije i uličnog bjesnila, ali se - kad dođe na vlast - obično smiri. HDZ je od splitskog mitinga za Norca do danas obično funkcionirao po principu - u opoziciji ustašujemo, na vlasti se ideološki pripitomimo i trpamo štogod u džep. No, situacija je ovaj put drukčija. Jer, HDZ jest na vlasti, on jest sastavio Vladu i uzeo ključna simbolička ministarstva, uključujući ona vanjskih poslova i kulture. Unatoč tome, stihija se i dalje valja, šator je i dalje tu, verbalno divljanje nikad nije bilo gore, a politička kontrakultura ponaša se i dalje kao da institucije kontrolira zla i neprijateljska vlast.
Za to su moguća barem dva razloga.
Prvi je od njih to što pučka nacionalistička kontrakultura ovaj put nije zadovoljna samo osvajanjem izvršne i zakonodavne vlasti (kontrolu u onoj sudskoj HDZ nikad nije ni izgubio). Ovaj put, ona želi potpuno i veliko pospremanje, onu vrstu čistke koja se po njihovu mišljenju 1990. nije dogodila, a trebala je. Slično kao i sadašnja poljska vlast, hrvatska pučka desnica uviđa da su različiti intermedijatori, tijela strukovne autonomije, regulatori i arbitri točke otpora zbog kojih njihova vlast ne može postati potpunom. Zato nije čudo da su na udaru upravo takvi punktovi demokratske kontrole (u Poljskoj Ustavni sud i mediji, kod nas medijski regulatori, fondovi za kulturni razvoj, javna TV). Za one koji taj proces podržavaju, riječ je o iščišćavanju kvarne, nataložene oligarhije. Za one koji ga se boje, riječ je o dokidanju strukovnih autonomija i totalitarizmu.
Drugi razlog je taj što ovo i nije baš onakva pobjeda kakvu je pučka nacionalistička desnica očekivala. Istina - “komunjare” jesu svrgnute, “naši” sastavljaju Vladu - ali, previše je tu tehnokrata i menadžera, previše je tu Kitzbühela, previše se tu priča o reformama, kreditnim rejtinzima, drugim i petim stupovima, kurikularnim reformama i sličnoj pljevi, a premalo o stvarima koje “nas” zanimaju.
A s tim je u vezi i treći, možda najvažniji razlog. Naime, kroz iduće godine, a možda i tjedne, hrvatska će pučka desnica otkriti da pred nama nije obnova nacije, vjere i obitelji pod paskom menadžera iz Teve. Otkrit će da je pred nama konačna pobjeda neke vrste kapitalizma (ne znamo još kakvog) sa svojim ideologemima fleksibilnosti, deregulacije, tržišta, mobilnosti i nemilosrdnosti. A sve te dične konzervativne vrijednosti u kakve se zdrug poreznih utajivača i kokainskih korisnika kune upravo će u tom i takvom svijetu propasti prije nego što kažeš “tarifni paket”. Sve te obiteljske i konzervativne kumire kapitalizam prožvače i ispljune dok si rekao “all inclusive resort”.
Stoga je pred HDZ-om težak zadatak. Naime, da tu prijesnu i očitu istinu od svoje šatoraško-biskupske sljedbe skrije što dulje. Stoga cijeli ovaj igrokaz služi samo tome.

KOME I ČEMU TU SLUŽE VJEROISPOVJESTI?

„Jeste li ikad razmišljali zašto tržišta ne mogu funkcionirati kao satni mehanizam ?  Možda odgovor leži u jednostavnoj istini o ljudskoj naravi: čak i kad bismo htjeli, ne bismo se mogli pretvoriti u pravu robu. Možda ta nesposobnost objašnjava zašto naši ekonomski sustavi, za razliku od onoga što vidimo u prirodi, naginju velikim Krizama. Što su korporacije sposobnije pretvoriti rad u intenzivnu mehaničku djelatnost, to je niža globalna vrijednost koju dugoročno stvaraju,  a naša tržišna društva sve se više približavaju Krizi.“

                                                 Globalni Monitaur,     Yanis Varoufakis, str.56

PREDSTAVLJA LI STROJ VRIJEDNOST SAM PO SEBI?


…„Ova razmišljanja su važna jer ako vrijednost zahtjeva sudjelovanje čovjeka, onda smo upravo upozorili na važan izvor nestabilnosti, skriven duboko u temeljima naših tržišnih društava: što korporacije uspješnije zamjenjuju ljudski rad veličanstvenim strojevima , i što bolje discipliniraju radnike da postignu efikasnost sličnu strojevima, to će niža biti vrijednost koja naša društva proizvode. Mogu proizvoditi goleme količine roba i sjajnih artefakata, za kojima ćemo svi žudjeti. Ali vrijednost te lavine robe tendirat će prema nuli, upravo kao što je ekonomija strojeva u (filmu)Matrix svijet u kojem nema vrijednosti. Unatoč golemoj količini roba koje proizvode automatizirani uređaji.
     Sad smo spremni dobro i detaljno pogledati utvaru u našem „stroju“ ( odnosno naša korporatizirana , financijalizirana tržišna društva). Konkurencija i strah od  grabežljivaca prisiljava korporacije da radnike pretvaraju u jedinice slične strojevima., da proces zapošljavanja radnika izjednače s unajmljivanjem električnog generatora. A ipak, ma koliko se trudili transformirati ljude u strojeve i izvući svu moguću produktivnost iz njihova „rada“ (kao što izvlačimo napor od konja ili elektricitet iz generatora), to je nemoguća zadaća. Radnik ne može odbaciti svoje  ljudske varke, buntovništvo, neodređenost – čak i kad bi iskreno želio. Sve osobine koje njegov doprinos čine  prirođeno neprihvatljivim dio su njega samog. Neovisno o njegovoj volji, u jednom trenu može biti lijen, u drugom genijalno kreativan ( što ni jedan stroj neće moči nikada razumjeti)…“

                                             Globalni Minotaur, str. 55, Yanis Varoufakis.  

NA RUBU DRUŠTVENE KATAKLIZME


UZNEMIRUJUĆE UPOZORENJE UGLEDNOG EKONOMISTA OECD-a 'Stiže nova kriza, najgora dosad'

  • BRENDAN MCDERMID / REUTERS
     Autor: Portal Jutarnji.hr
Objavljeno: prije 1 h i 52 min
- Situacija je puno gora nego što je bila 2007. godine. Nemamo više makroekonomske municije za novu borbu s krizom. Dugovi su se nastavili gomilati u posljednjih osam godina te su dosegnuli toliko visoku razinu u cijelom svijetu da predstavljaju ekonomski odron koji samo što se nije dogodio i koji prijeti uništavanjem svega ispred sebe. Nemamo ih čime servisirati! - crno upozorenje odaslao je William White, predsjednik promatračkog odbora Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), prenosi Slobodna Dalmacija .
U idućoj recesiji, kako tvrdi bivši ekonomist Banke za međunarodna poravnanja, postat će očito kako se većina enormnih dugova neće moći tako lako otplatiti niti reprogramirati, a gomila ljudi naći će se u nebranom grožđu kada njihova imovina doslovno preko noći izgubi na vrijednosti. Upozorenje je stiglo u okviru Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, i to svim okupljenima.
- Jedino pravo pitanje bit će jesmo li sposobni suočiti se sa stvarnošću ili ćemo držati glavu u pijesku koliko god možemo. Da se nešto ovakvo sprema i logično je budući da je cikličnost dugova poznata unazad pet tisuća godina, još od doba Sumerana...
Ono što sada čeka svjetske vlade jest hvatanje u koštac s mnogobrojnim otpisima dugova koji nas očekuju. Samim time, tvrdi White, dogodit će se velika 'pretumbacija' na svjetskom tržištu iz koje će niknuti novi gubitnici, ali i novi pobjednici.
Među ovim prvima, White vidi europske kreditore. Upravo će se na Starom kontinentu dogoditi najveći rezovi, a europske banke već su priznale kako je u optjecaju više od bilijun dolara nenaplativih i loših zajmova koje de facto već sada mogu otpisati. Najviše ih je uzeto od zemalja u razvoju, a sve kako bi se prekrili ili sanirali dosadašnji dugovi. Preciznije, novim zaduženjima (koja postaju teško naplativa ili uopće nenaplativa) saniraju se stari krediti.
Nova pravila 'bail outa' ili financijskog spašavanja, upozorava White, mogla bi opaliti po svima čija je štednja veća od 100 tisuća eura, ili otprilike nešto ispod jednog milijuna kuna.
- Otpis dugova velikim državama će oni na kraju platiti – kazao je White na čije bi se riječi svatko trebao zabrinuti, ne samo oni s milijunskim štednjama.
Upravo je White još tamo 2005. godine vrlo jasno izjavio da financijski svijet Zapada ide prema krizi, te da se globalna ekonomija odjednom našla na samom rubu. Preko tog ruba je, kao što svi dobro znamo, i pala početkom 2008. godine krahom tržišta nekretnina u SAD-u i teškom zloupotrebom tzv. financijske poluge. Tada je gorko potvrđena ona izreka (čiji korijeni sežu još u vrijeme prve svjetske ekonomske krize 1929. godine) da 'kada SAD kihne, cijeli svijet dobije upalu pluća'.
Ovoga puta bi netko drugi mogao biti kliconoša... Netko tko je u međuvremenu postao toliko moćan da svijet zarazi upalom pluća – Kina.
Naime, kako tvrdi White, nakon propasti globalnog financijskog giganta Lehman Brothersa, centralne su banke povećavajući ponudu novca odnosno kvantitativnog, te stimulirajući niske gotovo nulte kamatne stope kao i posuđivanje dolara zemljama u razvoju i državama istočne Azije, otvorile put stvaranju novog kreditnog mjehura koji bi mogao puknuti bilo kada.
Rezultat – poentira White – jest taj što su sada i te zemlje upale u spiralu duga.
Kombinirano dug javne države i privatnog sektora kod zemalja u razvoju (u svijetu) u prosjeku sada iznosi 185 posto BDP-a. Kod OECD zemalja taj je postotak još veći i iznosi 265 posto BDP-a. U oba slučaja dogodio se rast od zabrinjavajućih 35 posto u odnosu na 2007. godinu.
- Tržišta zemalja u razvoju su 2008. i 2009. bila dio rješenja, a danas predstavljaju dio problema – tvrdi White.
Budući da se radi o čovjeku koji je javno upozoravao na posljednju krizu mnogo prije njenog početka, te o jednom od glavnih autora nedavne studije G30 zemalja o budućnosti centralnih banaka, na njegove bi riječi trebalo obratiti pažnju. Bio u pravu ili ne. To je i razlog zbog kojega u "Telegraphu" za koji je White dao intervju napominju kako riječi kanadskog ekonomista "imaju posebnu težinu".
Sam White se ograđuje od predviđanja preciznog uzroka sljedeće krize, ali napominje kako se svijet opet opasno šeta po ekonomskom rubu.
- Globalni financijski sistem izgubio je svoje sidro i kao takav sve će više biti sklon kvaru – kazao je bivši glavni ekonomist Banke za međunarodne pogodbe. Dakle, ne zna se što će točno pokrenuti škarice koje će opet početi "šišati" građane i vlade te pokrenuti nove lavine stečaja, ali jedan od vrlo izglednih kandidata, kao što je spomenuto, mogla bi biti - Kina.
White, naime, u intervjuu "Telegraphu" nije ništa precizirao, ali je napomenuo kako bi devalvacija juana, kineske službene valute, "mogla metastazirati".
- Još nismo vidjeli što Kina sve može u valutnim ratovima - kazao je White dodajući kako je i jedan od krivaca novonastalog stanja i manjkava reakcija američkog Sustava federalnih rezervi koji sada ni sam ne zna što bi, prenosi Slobodna Dalmacija .

    *************************************************************************
                                        Plodovi gnjeva
„Ljudi koji su stvorili nove plodove u svijetu ne mogu stvoriti sustav po 

kojem bi se ti plodovi mogli jesti. I taj neuspjeh visi nad državom kao 

velika briga…i u očima ljudi zrcali se taj neuspjeh; a u očima gladnih 

raste gnjev. U dušama ljudi rastu i dozrijevaju za žetvu.“

                                                                       John Steinbeck

subota, 30. siječnja 2016.

BLAGOSLIVLJANI BALKAN

Račan je blagoslovio Kocku, Orešković Banske dvore , Crnoja ministarstvo registra izdajnika.
 Pljačka postaje i svetinja.

www.severinomajkus.com 

petak, 29. siječnja 2016.

PLANETA KLASNIH PODJELA ILI VEGETIRAJUČIH PODVRSTA

ŠPIJUNSKI SKANDAL MEĐU NAJVEĆIM 'SAVEZNICIMA' SAD i Velika Britanija godinama su hakirali izraelske dronove i zrakoplove

  • Edward Snowden
    Andrew Kelly / Reuters
Objavljeno: prije 1 h i 23 min
Snimke iz kamera u kokpitu navodno su hakirane koristeći slobodno dostupni softver unutar programa Centra za komunikacije Velike Britanije (GCHQ)
Zajednički špijunski program SAD-a i Velike Britanije špijunirao je elektronske informacijske izvore - uključujući i video - izraelskih dronova i zrakoplova i to još od 1998., prenosi Guardian.

ŽIVJET ĆE OVAJ NAROD

U DRŽAVNOJ SLUŽBI MOGUĆE JE ZAPOSLITI JOŠ 11.000 LJUDI Šokantno otkriće nove ministrice uprave Dubravke Jurline Alibegović

  • Bruno Konjević / CROPIX
Objavljeno: prije 1 h i 35 min
Mnoge je, s obzirom na najavljivane reforme, iznenadio broj ministara koji su već na prvoj sjednici Vlade rekli da u njihovim ministarstvima ima prostora za dodatna zapošljavaPrema službenoj sistematizaciji radnih mjesta u državnoj službi moguće je zaposliti još oko jedanaest tisuća ljudi, piše Dnevnik.hr
     *******************************************************************
Oreškovićeva vlada u dodatnoj potražnji za 11 tisuća parazitskih monstruma državne uprave.
www.severinomajkus.com 
.

THE GRAPES OF WRATH

„Ljudi koji su stvorili nove plodove u svijetu ne mogu stvoriti sustav po kojem bi se ti plodovi mogli jesti. I taj neuspjeh visi nad državom kao velika briga…i u očima ljudi zrcali se taj neuspjeh; a u očima gladnih raste gnjev. U dušama ljudi rastu i dozrijevaju za žetvu.“

                                                                       John Steinbeck
- Mama , zašto ljudi bule u sve te javne emisije?
- Zato što nisu u stanju da  steknu vlastite.
- Zašto nam tata to nikada ne rekne ?

- Zato što se on  brine za našu egzistenciju.

četvrtak, 28. siječnja 2016.

1914. - 2014., STO GODINA LJUDSKE SAMOĆE



„Ako je kriza laboratorij povijesti, suglasnost joj je glavna pokretačka snaga. I ako nasilje nije bilo nikada daleko ispod površine, zanimljivo je koliko je suglasnosti bilo u razrješavanju teških napetosti, barem poslije drugog velikog skoka naprijed koji je kulminirao u današnjim tržišnim društvima . Unatoč organiziranim ubilačkim ludovanjima  ( poznatim i pod imenom rat), velIkim revolucijama i brutalnom porobljavanju čitavih naroda, otvorena sila se koristila samo povremeno (i ako s razornim učinkom), a koristili su je vladari čija je moć bila u zalasku.
Najme, moć prisile, moć da se privatizira veliki dio kolektivno proizvedenog viška i vlast da se odrede prioriteti nisu oblici moći koja se može dugo držati grubom silom. To je već 1794.godine francuski mislilac Marquis de Condorcet  zgodno istaknuo u vrijeme jednog velikog povijesnog potresa, kad je francuska revolucija pripremala da ustupi mjesto novom despotizmu. Condorcet je sugerirao da 'sila ne može, kao ni vjerovanje, dugo potrajati osim ako tiranin ne protegne svoju vlast dovoljno daleko da sakrije od naroda koji dijeli i kojim vlada tajnu da prava moć nije u rukama tlačitelja nego potlačenih. 'Okovi koje gradi um' kako ih je nazvao Wiliam Blake, jednako su stvarni kao i oni iskovani rukama „
       Condorcetova tajna, kako volim nazvati ovu značajnu misao, dobro osvjetljava što pokreće društva.  Od plodne poljoprivredne zemlje koja je osiguravala vlast faraona do zapanjujučiih gradova u Andama koje financira višak proizvodnje; od veličanstvenih babilonskih vrtova do zlatnog vijeka Atene – u svemu što se danas opisuje kao“civilizacija“, nadzor 'vladara' nad viškovima i njihovom upotrebom zasnivao se na kombinaciji više faktora: na njihovoj sposobnosti da prikažu kako se individualno ne može izbjeći podložnost (koja je zapravo privlačna), na oštroumnoj taktici 'podijeli pa vladaj', na moralnom zanosu za održanje statusa quo (posebno među siromašnima) i na obećanju vodeće uloge na drugom svijetu. Tek vrlo rijetko zasnivao se na gruboj sili.“


Yanis Varoufakis,Globalni Minotaur  Str. 36-37

srijeda, 27. siječnja 2016.

POTRAČENA POVIJEST

Pažljivi čitatelji  Globalnog Minotaura ,možda bi trebali zabilježiti u svoj sažeti notes i slijedeći pasus :

„Pad komunizma 1991.bio je završetak tragedije s klasičnim odjecima, fatalni obrat (peripeteia kako bi rekao Aristotel) koji je započeo plemenitim namjerama revolucionarnih socijalista, a koje su uzurpirali zeloti željni vlasti, prije nego što su ustuknuli pred nepodnosivim INDUSTRIJSKIM FEUDALIZMOM* u kojem je bilo samo žrtava i zločina. Za razliku od toga, krah iz 2008. proizveo je pred klasićni, mitološki slijed dogođaja, koji su tim suroviji.

To je razlog što ova knjiga nosi naslov koji aludira na razdoblje prije nego što je izmišljena tragedija“
                                                                                                   Yanis Varoufakis

PS  
*Opaska:
Izraz "industrijski feudalizam", po uvjerenju ovog bloga, prvi se puta pojavljuje  u knjiškim analima  početkom 20.stoljeća po njegovom autoru u SAD-a, Daniel De Leon-u.
S.M.  

STATUE COPERTE

Statue coperte per Rohani, la censura aveva già colpito per Papa Francesco. E il governo di B. velò il seno della Verità

Statue coperte per Rohani, la censura aveva già colpito per Papa Francesco. E il governo di B. velò il seno della Verità
Cronaca
"A giugno dello scorso anno, solo sette mesi fa, 'per rispetto' - spiegano i coordinatori dell’Associazione radicale Adelaide Aglietta - vennero coperti i manifesti della mostra di Tamara de Lempicka per la visita del Papa nella laica Torino". E nel 2008 la Presidenza del Consiglio coprì il seno della protagonista di un'opera del Tiepolo nella sala stampa di Palazzo Chigi: "Per non offendere il pubblico tv"
     ****************************************************
Una vera ipocrisia umana, culturale morale, etica.
Vergogna non paragonabile per la nostra cultura romana.
www.severinomajkus.com

ISKRE BALKANSKOG ZLA

MILANOVIĆ 'Oreškoviću, imaš 24 sata da smijeniš Crnoju. Treba maknuti i Tepeša. A jučer smo imali filofašistički marš po Zagrebu...'

  • Bruno Konjević / EPH
Objavljeno: prije 5 h i 55 min
'Nadam se da je kolegama iz Mosta jasno koga su doveli na vlast'
      ********************************************************
U društveno balkaniziranoj  stravi, u kojoj  bivaju odvajkada podvrgnuta njegova 

feudna plemena , kao da tu još jedino predstoji jedan cup d'etat nesagledivih 

posljedica  - bio on podmetnut  od desnih ili ljevih orjunaša , bez ikakvih 

međusobnih razlika, što karakterizira jedno sirovo- još neformirano buržujsko 

društvo na globalno razvojnom začelju.

www.severinomajkus.com    

MILJENKO JERGOVIĆ

 Snaga Amerike je u Ustavu, ne u oružju
  • REUTERS
Objavljeno: prije 20 h i 18 min
Malo nakon Nove godine svijet je vidio suze Baracka Obame. Jesu li bile prave ili silikonske, tu nam se mišljenja razilaze. Ja mislim da nisu bile prave. Nešto je lažno u onoj gesti kad palcem svoje desne ruke briše obraz. Ne brišu se suze tako. Zna tko god je plakao.
Ali zanimljiviji je bio povod Obaminu plaču. Posljednja je godina mandata, Amerika kao hipnotizirana zuri uDonalda Trumpa, koji joj nudi nasilje, nepravdu i okrutnost – recimo, buni se protiv novih sudačkih pravila u američkom fudbalu, biva donesena su za tetkice, a ne za prave muškarčine – pa je Obama odlučio da Amerikancima kao alternativu ponudi nježnost. (Koju je, vidi vraga, one noći spomenuo i mister Tim, rekavši da bi Hrvati trebali postati nježnija i ljubaznija nacija.) Pa tko se na što ulovi. Pobijedi li nježnost, ako je po Obaminu, Hillary će pobijediti Trumpa.
No, Amerika je ozbiljna zemlja. Njezina veličina je u onom što je u stanju suprotstaviti vlastitoj trivijalnosti. U onom zbog čega je Amerika, ovakva kakva je danas i kakva je već dvjesto godina, imuna na fašizam... Ali ne žurimo, ne preskačimo, do neusporedive veličine Amerike tek ćemo doći. Vratimo se Obami. Zašto je plakao? Pa zato što si je za posljednju godinu mandata zacrtao da uđe u povijest tako što će spriječiti masakre po američkim školama i supermarketima, kakve već puna dva stoljeća – dakle, duže nego što supermarketi postoje – izvode ljubazni i nježni američki građani kad im život prevrši mjeru. Kada bi to uspio, Barack Obama bi doista ušao u povijest, i možda bi zaslužio makar frtalj one Nobelove nagrade za mir, koju je dobio jer su norveški akademici (a ne švedski) krivo procijenili njegovu pamet i namjere. Ali neće uspjeti. I to zato što iznad slobode koja je dana američkim građanima da vrše masakre stoji nešto što je doista veliko i važno, nešto što Ameriku i Amerikance čini vrijednima divljenja u svakom, pa čak i u ovom našem strašnom vremenu. To nešto je američki Ustav.
Nakon što je završen rat za neovisnost, koji je trajao dugih osam godina, od 1775. do 1783, u Philadelphiji su se okupili predstavnici svih trinaest kolonija, kako bi donijeli novi ustav i uredili oblik državnog uređenja budućih Sjedinjenih Američkih Država. Ustav je izglasan 1787, da bi se približila gledišta federalista i antifederalista i da bi se uspostavio minimum društvenog sklada i ravnoteže. Prvih deset ustavnih amandmana, takozvana Povelja prava (Bill of Rights), predstavio je četvrti američki predsjednik James Madison, i ratificirani su 1791. Ti amandmani garantiraju ljudska prava, nasuprot državi.
Prvi amandman garantira da Kongres neće nametati državnu religiju ni narušavati slobodu vjeroispovijesti, ali istovremeno garantira slobodu govora i tiska te slobodu okupljanja i peticioniranja kao oblika građanskog protesta. Treći amandman zabranjuje vojsci da koristi kuće građana, bilo u ratu ili u miru. Četvrti amandman zabranjuje pretrese ljudi, ukoliko ne postoji sudski nalog. Peti amandman, između ostalog, štiti građanina od dovođenja u priliku da svjedoči protiv samoga sebe, štiti ga od višekratnog suđenja za isto djelo, jamči sudski proces prije izricanja kazne i zabranjuje konfiskaciju privatne imovine bez pravične naknade. Šesti amandman jamči pravičnost suđenja i prava optužene osobe. Sedmi amandman obvezuje na suđenje pred porotom. Osmi amandman zabranjuje previsoku jamčevinu te “okrutno i neuobičajeno kažnjavanje”. Deveti amandman jamči zaštitu prava koja nisu izričito navedena u Povelji prava. Deseti amandman jamči da su prava koja ne leže na državi, ili koja nisu izričito zabranjena, rezervirana za članice saveza (kasnije će to biti države unutar federacije) ili narod.
Ali ono oko čega se Amerikanci prepiru već sedamdesetak godina, i što je tačka razdora između konzervativaca i progresivaca, bez obzira na stranačku pripadnost, jest slavni drugi amandman, koji “članicama saveza”, tojest saveznim državama, garantira pravo na vojsku, a građanima pravo na naoružavanje. Zahvaljujući tom amandmanu svaki bubuljičavi adolescent može uzeti iz smočnice očev mitraljez, otići u školu i rafalnom paljbom srediti školske drugove i drugarice koji su mu se rugali zbog bubuljica. Pola svijeta ruga se zbog toga Americi, iako stvar baš i nije za ruganje. Više je za divljenje.
Cijelo devetnaesto i dvadeseto stoljeće prošlo je u tumačenjima Drugog amandmana. Naime, on nije jasan i nedvosmislen. Osim toga, donesen je u vrijeme kada su se građani organizirali u samozaštitne milicije, u vrijeme u kojemu nije postojalo građansko društvo u današnjem smislu riječi, niti su državne službe funkcionirale kao danas. Protivnici bukvalnog tumačenja Drugog amandmana – oni koji bi ga metaforizirali i pjesnički tumačili – insistiraju na specifičnostima epohe u kojoj živimo, u odnosu na onu kada je Ustav donošen. Konzervativci se zbog toga gnjeve. Čak i oni koji kod kuće nemaju ni pištolj, ni top, ni mitraljez (tipove oružja shvatiti kao – metaforu). U osnovi, sraz progresivaca, koje bi zastupao Obama, i konzervativaca, kojima bi se htio nametnuti Trump, sličan je, ili istovjetan, vječnom sukobu vjerskih reformatora i fundamentalista. Na Istoku se svađaju oko Kurana. U Americi oko Ustava. Tefsir je znanost tumačenja Kurana, bogata, lijepa i zamršena. Amerika je u povijesnoj, ali i antropološkoj prednosti ne samo pred Istokom, nego i pred Europom zato što Amerika za svetu knjigu ima Ustav.
To je ono što su Nijemci nakon Drugog svjetskog rata ispravno shvatili, pa su 23. svibnja 1949. donijeli Ustav (Grundgesetz) kao svetu knjigu svoje budućnosti, ali i svoje svakodnevice i građanskog sklada. Sve što se s Njemačkom nakon toga događalo, i što ju je uzdiglo do današnjih visina i učinilo je današnjom nadom svih onih Europljana kojima je stalo do osobnih sloboda i liberalne demokracije (jer neliberalna demokracija nije ništa drugo nego totalitarizam), proizlazilo je iz Ustava. Prije dvije i pol godine, povodom šezdeset petog rođendana Ustava, svečani je govor u Bundestagu održao Navid Kermani, romanopisac i orijentalist, njemački i iranski državljanin. Nisam pročitao ljepšu i razložniju pohvalu domovini, a ni takvog divljenja prema tekstu jednoga pravnog akta. Od Kermanija sam saznao kako Ustav može biti poezija, sudbina i domovina. (Koga zanima Kermanijev tekst naći će ga na www.jergovic.com, u rubrici ajfelov most.)
I dalje, čak i danas, ili pogotovo danas, imamo se razloga diviti Americi (a tek Njemačkoj...) i sa čežnjom gledati na društvenu zajednicu stvorenu na vjernosti američkom Ustavu. Prije dva stoljeća, jednako kao ni danas, Ameriku nije homogeniziralo ništa osim Ustava. Zemlja je to različitih vjera i jezika, boja kože i identiteta, u kojoj jednakopravno žive oni koji su u Ameriku došli i oni koji su se u toj zemlji rodili. Američki identitet je kaleidoskopski, sačinjen od stotina i tisuća kojekakvih identiteta. U Sjedinjenim Državama nedodirljivi nisu ni zastava, ni himna, ni grb, ni predsjednik. Ali jest Ustav. On Ameriku čini Amerikom. I zato, koliko god čovjek osjetio gađenje prema do zuba naoružanim građanima, čim pomisli što sve stoji iza tog Ustava, i iza svake riječi i svakog zareza u Povelji prava, biva spreman, makar u mislima ili u kolumnističkim maštarijama, da brani Drugi amandman. Jer što je poneki masakr na koledžu i u gradskom parku prema onome što mi živimo, i što ćemo zauvijek živjeti, prokleti time što se nismo iselili u Ameriku ili u Njemačku dok je tomu bilo vrijeme. Ili što se nismo rodili kao Amerikanci ili Nijemci.
Ako su dobro napisani, ustavi su slični svetim knjigama: jednostavni, tako da ih svatko može čitati, a sadržajni tako da ih učenjaci mogu tumačiti. Razlika je u tome što ustavne odredbe ne smiju biti dvosmislene, a svete su priče uvijek barem dvosmislene. Nedavno sam čitao Ustav Republike Hrvatske. Lijepo napisana knjižica, sa sjajnom, pomalo bajkovitom preambulom, u kojoj je sažeta u kontinuitetu predstavljena hrvatska povijest. Razlika između preambule i normativnog teksta u tome je što su ustavni stručnjaci – a takvih je, vidim, mnogo, ali nijednog Kermanija – nadležni za tumačenje normativnog teksta, ali nisu za preambulu. Ono što u njoj piše, porijeklo Republike Hrvatske, razlog njezina postojanja, kao i definicija: “Republika Hrvatska ustanovljuje se kao nacionalna država hrvatskog naroda i država pripadnika autohtonih nacionalnih manjina: Srba, Čeha, Slovaka, Talijana, Madžara, Židova, Nijemaca, Austrijanaca, Ukrajinaca, Rusina i drugih, koji su njezini državljani, kojima se jamči ravnopravnost s građanima hrvatske narodnosti i ostvarivanje nacionalnih prava u skladu s demokratskim normama OUN i zemalja slobodnog svijeta”, sve je to nepodložno tumačenjima i više pripada poeziji ili nekoj svjetovnoj teologiji, nego pravu. Da smo Amerikanci ili Nijemci, da sam ja Navid Kermani, ove bi mi riječi bile utjeha, nada i pouzdanje.
Tamo se patriotizam definira vjerom u Ustav, koji je, naravno, vječan onoliko koliko je vječna Amerika, koliko je vječna Njemačka.

HRVATSKA BESRAMNOST NA VRHU DRUŠTVENE IGLE

GREŠKOM MINISTAR

DOSSIER CRNOJA Lažno prebivalište, utaja poreza, fizički sukobi, zatvor, sporni kredit... a ratni invalid nije jer je bio ranjen, nego zbog bolesti mozga

  • EPH
Objavljeno: prije 1 min
Kao ratni vojni invalid dobio je zemljište, ali i kredit za kuću koju od 2009. nije ni počeo
Lažno prebivalište, varanje na porezu, fizički sukobi, boravak u Remetincu, sudski spor sa susjedom, upitno dobivanje stambenog kredita od države i zemljišta u Samoboru, sumnjiv status ratnog invalida - sve te ozbiljne sumnje pojavile su se jučer protiv novog ministra branitelja Mije Crnoje.

utorak, 26. siječnja 2016.

IZAZOV PARALAKSE



Onima koji su to već čitali, koji to čine danas, ili će to učiniti sutra , kao i onima kojima  nije suđeno da to ikad pročitaju, ovaj blog donosi još jedan  povijesni izvadak Yanis Varoufakis-a iz Globalnog Minotaura :
   
  „Štap uronjen do pola u rijeku čini se svinut. Kad netko kruži oko njega kut nagiba se mijenja , a svaki pojedini položaj pruža drukčiju perspektivu.  Ako riječni tok polako okreće štap i „stvarnost“  „nagnutog“ štapa i naša percepcija te stvarnosti u stalnoj su mijeni. U fizici se ta pojava zove paralaksa. Ovdje mi služi da pokažem kako mnoga viđenja kraha iz 2008. mogu istovremeno biti i točna i varljiva.
    Nije nam namjera nijekati objektivnu stvarnost niti štapa (koji uopće nije zavinut) niti kraha i njegove posljedice, krize. Samo želimo primijetiti da svako različito gledište može proizvesti  „istinito“ zapažanje a da ipak ne otkrije osnovnu istinu  promatrane pojave. Da bismo stvarno shvatili štap potrebno nam je nešto što nadilazi raznolikost potencijalnih objašnjenja i perspektiva. Potreban nam je teorijski skok, poput skoka fizičara, koji će nam omogućiti da se odmaknemo od nemjerljivih opažanja  i podignemo se na konceptualnu razinu s koje potpuno shvaćamo cijelu stvar. Taj „skok“zovem izazovom paralakse.
     Shvatiti krah iz 208. slično je suočiti se s izazovom paralakse u onom što je najzahtjevnije. Tko bi vjerodostojno mogao nijekati da su ekonomisti i menadžeri za rizik počinili golemu pogrešku računajući sistemski rizik?  Ima li ikakve sumnje da su Wall Street i cijeli financijski sektor rasli podmuklom gramžljivošću, kvazikriminalnim postupcima i financijskim proizvodima.koje bi svako pristojno društvo moralo zabraniti? Nisu li agencije za kreditni rejting savršeni slučajevi otvorenog sukoba interesa? Nije li gramžljivost slavljena kao nova vrlina ? Nisu li regulatori spektakularno propustili oduprijeti se iskušenju da stanu na stranu bankara? Nisu li anglosaksonska društva bila sklonija nego druga  varkama kulture neoliberalizma, u ulozi prethodnika koji je ostatku svijeta najavljivao da „savjest“ nema smisla, a da je sebični interes jedini put, jedini motiv ?  Nije li istina da je krah iz 2008. više pogodio razvijeni svijet nego tkz. zemlje u razvoju?  Može li itko pobiti jednostavnu tvrdnju da kapitalizam ima čudnu sposobnost da sam sebi podmeće nogu ?
   Upravo kao u običnoj optičkoj paralaksi, u kojoj su sve perspektive jednako prihvatljive ovisno motrištu, i ovdje svako od navedenih objašnjenja baca svjetlo na važne aspekte onoga što se dogodilo 2008. godine. Pa ipak nas ne zadovoljavaju, ostavljaju mučni osjećaj da smo propustili nešto važno; da, i ako smo letimično spazili mnogo ključnih strana kraha, i dalje nam izmiče njegova bit .Zašto je do njega zaista došlo ? I kako to da su ga legije snažno motiviranih tehnički vrlo vještih promatrača tržišta promašile ?  Ako krah i krizu koja je uslijedila nisu uzrokovali gramžljivost i pokvarenost, moralni nehaj i još nehajna regulacija , što je bio uzrok? Ako su očekivanja marksista da će se unutrašnje kontradikcije kapitalizma uvijek vračati u prejednostavna objašnjenja za događaje koji su doveli do 2008., koja karika ovdje nedostaje?



Moj je figurativni odgovor slijedeći: krah iz 2008., dogodio se kad je fantastično biće, kojeg ja nazivljem Globalnim Minotaurom, teško ranjeno. Dok je vladao svijetom, šake su mu bile nesmiljene, vladavina bešćutna.  Ipak, dok je bio dobra zdravlja, održavao je svjetsku ekonomiju u stanju ravnoteže neravnoteže. Pružao je određenu stabilnost. Ali kad je nastupilo ono što je neizbježno, kad je 2008. pao u komu, svijet je upao u dugu krizu. Dok ne nađemo način da živimo bez te zvijeri, krajnja neizvjesnost, produžena stagnacija i povratak velike nesigurnosti bit će naša svakodnevnica.“   Str 29-30

PROBLEMI FILOZOFIJE


ANA

U duhu našeg jezika mudrost bi bila trenutna inteligencija, brzina kojom se povoljno rezultira iskrsnuti problem. To bi bila osobina onoga koji nije nepromišljen, ali i onoga koji ne filozofira. Čista mudrost tada može biti na razini produhovljenog nagona. Duboko vezana za opstanak, ali ne prvenstveno za osnovno rješenje, nego je to situacija koja drži na okupu i bližnje oko nas, pa bi se mudrim čovjekom mogao nazvati onoga tko u ekstremnoj situaciji reagira najzahvalinje prema rješenju za sebe i svoje bližnje. Vremensko produženo promišljanje takvog stava i načina moglo bi biti filozofija, i ako bez želje za opčim dobrom, u tom slučaju folozofije uopće ne bi trebalo biti .
Političari, dakle ljudi koji vode neku zemlju i promišljaju u njihovo ime trebali bi biti mudraci sa pauzama..od odluke do odluke .. na žalost svaki ustroj čovjekovih država u povijesti ima mudrace za određeno područje koji se u pauzama bave filozofiranjem misli. Okupacija slobodne misli izvan starnog problema je isto kao i materijalni višak.  Ona stvara, bilo da se radi o mudrom pjesniku ili mudrom vojskovođi, zaborav za trenutkom stvarne potrebe i podleže razgranjivanju nenužnih ideja. Zato bi mnoge stvar trebale ostati samo promišljanja, a odluke koje će se učiniti uvijek dovesti u situacij stvarne potrebe  i podliježe organiziranju ne nužnih ideja. Zato bi mnoge stvari trebale ostati samo promišljanja, a odluke koje će se učiniti uvijek dovesti u situaciju stvarne potrebe problema u trenutku i obrnuto. Na žalost uska povezanost čovjekove ne samo dobre volje i zle naravi dovodi da osobne manipulacije da i ideje uma zažive starsnije od potrebe. Mudrost bi u konačnici takve mreže bila filtracija po potrebi, potreba i ideja i ljudi. Ravnoteža bi se mogla uspostaviti ne pitanjem mudraca onda kakd za to nema potrebe . Ljudi unutra društva trebali bi živjeti kao ispunjene jedinke, a samo zbir njihovih zajedničkih problema iziskivao bi ..riječ mudraca. Ugalnom, kako je mudrovanjeprića bez kraja,..hoću reći da je moral mudrost i mudrost mora biti moralna, a mudrost bi bilo sve ono činjene i zakoni koji ne njeguju isticanje, nego jednakost. Mišljenja sam da ljubav potiće stvari i da je svi ratovi svijeta ne mogu potaracati… u stvari treba nam.. mudra ljubav, pa bi se ono, vjera i ufanje moglo odbaciti kao iluzija, a uplesti mudrost kao razuman čin ..I..sve to, bez ljubavi je : ništa.

      ***********************************************

LJUBAV, LJUBAV…
 Jeli to neka konstanta  što potiskuje MRŽNJU iz ljudskog vokabulara, ili nam biva dostatna u svakodnevnoj stvarnosti, koja stjeruje ljudsko biće, po najčešće, da više mrzi i manje da  voli.
Ili se pak međusobno sljubljuju na slučajnim varošima gdje se snabdijevaju po bagatelnim cijenama : filozofija za filozofe, art pur art, vračajući nas trezvene  tek tamo gdje  jesmo - na milenijskim stazama  vječnih spoticanja – nikada uspjele transcendencije poganina  u civilno biće.
Severino

POLJSKI WC MINISTRA BRANITELJA

MIJO CRNOJA

FOTO: OVO JE SLUŽBENA ADRESA NOVOG MINISTRA BRANITELJA Prijavio je prebivalište u Samoboru, no ondje smo zatekli tek oronulu daščaru

  • EPH
  • EPH
(1/2)
Objavljeno: prije 9 h i 50 min
Baraka veličine svega desetak četvornih metara izgleda poput nekog oronulog skladišta
Dvije novosagrađene stambene zgrade nježno roze boje, jedna zelena obiteljska kuća, nogometno igralište, veliki poslovni kompleks tvrtke koja prodaje klima uređaje i Mjesni odbor. Sve se to nalazi u susjedstvu novog ministra branitelja Mije Crnoje koji je prijavljen na adresu u samoborskoj ulici Gradna 85/G.
  *************************************************************************************
POVIJESNI SPOMENIK U KOJEM SE RAĐAO REGISTAR IZDAJNIKA HRVATSKE I BUDUĆA "MECCA" DOMOLJUBIH GUSARA.

ponedjeljak, 25. siječnja 2016.

SUVREMENI LEVIJATAN

Podvlačenje  donjih Varoufakisovim pasusa , moglo bi se smatrati kao uskorakna maršruta  sa krščanskom blesfemijom o čovjeku pokvarenom po njegovom samom rođenju, a ne po njenoj uslovljenosti.

 NESAVLADIVA POHLEPA
„To je u prirodi zvijeri“ 'Glasi treće poglavlje Globalnog Minotaura. Ljudi su gramžljiva bića koja samo glume civiliziranost. Ako im se da i najmanja prilika, krast će, pljačkati i tiranizirati.Ovo mračno viđenje naše ljudske prirode ne ostavlja ni tračak nade da će pametni tirani pristati na pravila koja zabranjuju zastrašivanje. Pa i kad bi prihvatili , tko bi ih prisiljavao da poštuju ta pravila ? Da bi se zastrašilo tiranine, bio bi potreban neki strahovito moćni Levijatan. A i tada, tko bi nazirao Levijatana?
Tako funkcionira neoliberalni um, zaključujući da krize mogu biti nužno zlo; da nikakva ljudska zamisao ne može spriječiti ekonomske krize. Nekoliko desetljeća, počevši od pokušaja predsjednika Roosevelta poslije 1932., da regulira banke, riješenje Levijatana bilo je širokoprihvačeno: država može i mora igrati hobbesovsku ulogu obuzdavanja pohlepe i dovesti je do nekog stupnja pristojnosti. Glass- Staegallav akt iz 1933. vjerojatno je najčešće navođeni primijer tog pokušaja regulacije
Međutim, 1970-ih godina došlo je do potpunog  povlačenja tog regularnog okvira i doponovnog uspostavljanja fatalističkog gledanja pokojem će ljudska priroda uvijek naći način da pobijedi vlastite najbolje namjere. Ovo „povlačenje u fatalizam“ podudarilo se s razdobljem podizanja nelijepih glava neoliberalizma i finacijalizacije. To je značilo novo shvaćanje starog fatalizma: silna premoć Levijatana , i ako potrebna da održi tirane na njihovu mjestu, guši rast, prijeći inovacije , koči imaginativne financije i tako usporava svijet upravo u trenutku kad tehnološke inovacije pružaju mogućnost uspona na više razine razvoja i prosperiteta'

Str.20-21.,  Globalni Minotaur

KRIZA ILI SUSTAVNO RASULO

PIŠE RATKO BOŠKOVIĆ

RUŠI LI CIJENA NAFTE SVJETSKI POREDAK? Raskine li S. Arabija fiksni tečaj svoje valute prema dolaru, bilo bi to kao udar termonuklearne bombe!

  • Joe Raedle / Getty Images
  • Reuters
(1/2)
Objavljeno: prije 1 h i 49 min
Ako Rijal devalvira, cijena nafte pala bi i ispod deset dolara za barel. Onda bi devalvirali i Kuvajt, Katar i Emirati, pa rublja, peso, bolivar, kvanza, alžirski dinar, naira, ringit, rupija...
Nad čovječanstvo se nadvila nova gadna prijetnja: svjetskim financijskim krugovima pronio se glas da bi Saudijska Arabija mogla raskinuti fiksni tečaj svoje valute rijala prema dolaru. Neki komentatori nazvali su to “najcrnjim od svih crnih labudova”, misleći na ekstremno rijetke, neočekivane i nepredvidljive događaje s kataklizmičkim posljedicama. Kad bi se to dogodilo, rijal bi doživio naglu devalvaciju, cijena nafte propala bi i ispod deset dolara za barel, u Saudijskoj Arabiji izbila bi hiperinflacija