utorak, 26. ožujka 2019.

BRITANIJI NAGOVJEŠTENO VRUĆE PROLJEĆE

May nema podršku, zastupnici preuzeli kontrolu nad Brexitom. Traže: drugi referendum, ostanak u carinskoj uniji ili ostanak u EU

Autor:
  • TEA TRUBIĆ
22.03.2019.
European Council President Donald Tusk and Britain's Prime Minister Theresa May talk as they arrive for a group photo at the ASEM leaders summit in Brussels, Belgium October 19, 2018. REUTERS/Yves Herman - RC12107E3CE0
Yves Herman / REUTERS

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i britanska premijerka Theresa May

Agonija se nastavlja.
Sporazum o Brexitu dogovoren s Bruxellesom nema dovoljnu podršku u britanskom parlamentu da bi se zastupnici treći puta o njemu izjasnili, rekla je u ponedjeljak premijerka Theresa May.
"I dalje razgovaram s kolegama kako  bi pronašli  podršku da bismo mogli organizirati glasanje ovog tjedna", rekla je zastupnicima.
Premijerka se u ponedjeljak sastala sa šefom laburističke oporbe Jeremyjem Corbynom, nakon što je u nedjelju razgovarala sa zastupnicima svog konzervativnog krila pobornika brexita bez ustupaka i nesklonih sporazumu o povlačenju. Ali Jeremy Corbyn je potvrdio da njegova stranka neće podržati premijerkin tekst.
Tijekom večeri u ponedjeljak ostavke su dali Richard Harrington, proeuropski business minister, ministar u Ministarstvu vanjskih poslova Alistair Burt i ministar zdravstva Steve Brine. Sva trojica zato što su glasali za sporni amandman. Kojim su zastupnici preuzeli kontrolu nad procesom Brexita na jedan dan. Amandman je podnio bivši konzervativni ministar Oliver Letwin, a potpisalo ga je više od 100 zastupnika. I dobio je većinu: podržalo ga je 329 zastupnika, a protiv su bila 302. I tako će u srijedu zastupnici raspravljati o Planu B koji bi mogao uključivati: drugi referendum, ostanak Ujedinjene Kraljevine u carinskoj uniji s EU ili ukidanje Brexita. I dalje nije isključena mogućnost izlaska Ujedinjene Kraljevine iz EU bez sporazuma.
Njihovo glasanje nije obvezujuće za vladu, Theresa May odbija reći hoće li prihvatiti njihovu volju. No, sasvim je očito da ona više ne kontrolira proces. Dio njezinih pobornika smatra da bi bolje rješenje bilo sazivanje izvanrednih izbora, ali sada je prvo nužno odgovoriti na zahtjev EU od prošlog tjedna. Za May je posebno težak udarac što je čak 30 konzervativnih zastupnika, koji su je dosad podržavali, glasalo za Letwinov amandman.
Zastupnik Sir Bill Cash, konzervativac, pobornik Brexita, izjavio je da je u parlamentu izvršena "ustavna revolucija" i da će Dom to zažaliti.
I tako Theresa May ostaje sve usamljenija na čelu britanske vlade. Dok se sve otvorenije govori da bi morala dati ostavku.
Ogorčeni građani
Dok političari uporno ne mogu pronaći kompromisno rješenje kojime bi se spriječio ishod kojeg ekonomski stručnjaci nazivaju 'katastrofom', na leđima građana će se prelomiti najveći rizici Brexita; rekordan pad funte, nestašica hrane, lijekova i goriva, gužve na graničnim prijelazima, nasilni sukobi i masovne demonstracije.
Opasnost je potaknula britansku vladu da održava redovite sastanke s 'odborom za katastrofu' ministarstva obrane. Prema navodima vladinih dužnosnika, odred za hitne slučajeve Cobra na raspolaganju je već od sljedećeg tjedna.
Najveći nabavljač wc papira za Ujedinjenu Kraljevinu, njemačka tvrtka Wepa, u svojem skladištu priprema više od 600 tona rola papira kako bi mogla pravovremeno odgovoriti u slučaju 'tvrdog' Brexita i omogućiti građanima zalihu za nekoliko tjedana. Glasnogovornik navodi da je posebna pažnja pridana kartonu koji se nalazi unutar rola, zato što se on u potpunosti uvozi.
Automobilska i farmaceutska industrija su gospodarske grane koje će zasigurno pretrpjeti najveći gubitak u slučaju 'tvrdog' Brexita, pa u upravama svih vodećih kompanija ovoga tjedna raste panika.
Panika nezaustavljivo raste i među Britancima, a tome u prilog govori i istraživanje kojeg je nedavno provelo Udruženje za mentalno zdravlje. Naime, čak 38 posto ispitanika izjavilo je da se osjećaju tjeskobno, a samo 3 posto još uvijek ima nadu da će se pronaći rješenje i izbjeći katastrofa.
Dosad je više od 5 milijuna građana na službenim stranicama britanske vlade potpisalo peticiju za opoziv Brexita, a nevjerojatan interes srušio je stranicu na nekoliko sati. Prema prijašnjoj praksi, svaka peticija koja sakupi više od 100.000 potpisa mora postati predmetom rasprave britanskih zastupnika, tako da se očekuje da će se sljedeći tjedan i ta rasprava naći na dnevnom redu Donjega doma.
Što se zapravo događa?
Do prošloga tjedna, Ujedinjena Kraljevina je Europsku uniju trebala napustiti 29. ožujka. Međutim, već je zacrtan novi, kasniji datum, koji je prošloga tjedna službeno i jednoglasno odobrilo Europsko vijeće.
Iz kompleksnih i diplomatskih formulacija službenog priopćenja teško je jasno shvatiti što se točno događa i kako će to točno utjecati na razvoj situacije.
Europska unija je Londonu odobrila odgodu Brexita do 22. svibnja 2019. godine, ali samo pod uvjetom da Donji dom britanskog parlamenta početkom sljedećeg tjedna usvoji dogovoreni Sporazum o izlasku. U pismu koje je početkom tjedna poslala predsjedniku Europskoga vijeća Donaldu Tusku, premijerka Theresa May Bruxelles je molila na odgodu do 30. lipnja, što je Unija glatko odbila. Zašto? Zato što 23. svibnja službeno počinju izbori za Europski parlament, pa čelnici preostalih zemalja članica smatraju da bi odgoda Brexita uzurpirala kampanju.
Prvi i najvažniji zadatak premijerke May u ovom trenutku je da pronađe parlamentarnu proceduru kojom bi početkom tjedna mogla 'zaobići' odredbu predsjednika Donjeg doma Johna Bercowa koji je 'odbio dozvoliti treće glasovanje o dokumentu koji je već dva puta bio odbijen'.U zaključcima summita Europskog vijeća jasno i nedvosmisleno stoji da 'ne može doći do ponovnog otvaranja Sporazuma o Brexitu koji je dogovoren sredinom studenog 2018. godine', čime je Bruxelles ponovno naglasio da dodatni ustupci nisu mogući. Također, u zaključcima stoji da nije moguće jednostrano mijenjati sadržaj i prirodu sporazuma, tako da je premijerka May u London poslana s istim sporazumom.
Kako će ga May ponovno predstaviti parlamentu? Još uvijek se ne zna, ali se trenutno nagađa da će pokušati pronaći proceduralnu 'rupu' kojom bi zaobišla jasnu presudu predsjednika parlamenta. Jedan od realnijih scenarija je da će se prvo fokusirati na lobiranje britanskim zastupnicima za usvajanje sporazuma, pa da će s većinom (naravno, ako je postigne što je vrlo upitno), doći predsjedniku parlamenta i od njega tražiti novu šansu.
No, u taj scenarij vjeruje samo nekolicina najoptimističnijih promatrača. Zastupnici, analitičari i javni dužnosnici ne vjeruju da za to postoji realna šansa. Naime, njima je 'tvrdi' Brexit trenutno najizglednija opcija. Pad vlade i raspisivanje prijevremenih izbora, kojima bi se stavila 'pauza' na Brexit, također su jedna od realnijih mogućnosti.
Sigurno je jedino to da ništa nije sigurno

Nema komentara:

Objavi komentar