petak, 1. svibnja 2020.

TRUMPOVA PREDIZBORNA DEZINFEKCIJA ZDRAVSTVENIH RADNIKA

BORBA ZA PREŽIVLJAVANJE

'PROFIT JE OČITO VAŽNIJI OD PACIJENATA' Diljem Amerike nedostaje medicinskog osoblja, a sestrama dijele otkaze i režu im plaće: 'Ovo je kriminalno!'

    AUTOR: 
    • Jutarnji.hr
  •  OBJAVLJENO: 
  • 30.04.2020. u 20:01
A healthcare looks on as people cheer and applaud to show their gratitude to medical staff and essential workers outside NYU Langone Health hospital on April 23, 2020 in New York City, amid the novel coronavirus pandemic. - More than one in five New Yorkers may have already had the new coronavirus, a testing sample showed April 23, suggesting infections are much higher than confirmed cases suggest. (Photo by Angela Weiss / AFP)
Ilustracija / AFP

Iako su upravo oni na prvoj liniji borbe protiv koronavirusa, desetine tisuća zdravstvenih radnika u Sjedinjenim Američkim Državama suočeni su s drastičnim smanjenjem plaća - dok u mnogim dijelovima zemlje nedostaje medicinskih sestara, drugdje u toj istoj zemlji upravo su one dobile naputak da ostanu kod kuće - bez ikakvih primanja.
Zašto? Jer američke zdravstvene tvrtke žele smanjiti troškove dok se istodobno bore za ostvarivanje prihoda tijekom koronakrize, piše BBC.
- Medicinske sestre nazivaju herojima, ali ja se trenutačno tako ne osjećam... Nisam heroj jer ne radim svoj posao, ne obavljam svoju dužnost - zašto - jer se od mene tražilo da ostanem doma - kaže Mariya Buxton, medicinska sestra na odjelu pedijatrije u St Paulu u Minnesoti. U njezinoj bolnici zaustavljeni su svi medicinski postupci koji se ne smatraju hitnima, što je dovelo do ogromnog gubitka prihoda. Mariya je zbog toga ostala bez posla i ne isplaćuje joj se plaća.
- Ljudi obično kažu da se niti jedna medicinska sestra nikad neće morati brinuti za svoj posao. I evo me, skoro mi je 40 godina i nezaposlena sam, prvi put otkako sam počela raditi. Nažalost, što duže bolnice ne obavljaju redovite medicinske postupke, sve više medicinskih sestara ostajat će bez posla, baš poput mene - govori ona.
S njom se slaže i dr. Shaina Parks, specijalist za hitnu medicinu u Michiganu, koja trenutačno radi u bolnicama u Ohiju i Oklahomi.
- Satnica mi je drastično skraćena. Moji odjeli i dalje su otvoreni, ali pacijenti ne dolaze, boje se zaraze... Odradila sam nekoliko medicinskih savjetovanja preko telefona kako bih nadoknadila barem dio prihoda koje sam izgubila - žali se dr. Parks.
Dodaje kako su njezini kolege i ona plaćeni po satu, ali i po broju pacijenata - a sad im je oboje smanjeno.
- Razmišljam o prijavljivanju za pomoć nezaposlenima jer ovako neću moći otplaćivati studentski kredit - iskrena je ova liječnica.
The body of a deceased patient is moved by healthcare workers at the Brooklyn Hospital Center on April 23, 2020 in New York City. - More than one in five New Yorkers may have already had the new coronavirus, a testing sample showed April 23, 2020, suggesting infections are much higher than confirmed cases suggest. Widespread testing -- including for antibodies -- is viewed as key to American states being able to lift stay-at-home orders and reopen their shuttered economies. (Photo by Angela Weiss / AFP)
AFP
 
No menadžeri velikih američkih zdravstvenih kompanija pravdaju se kako nisu imali drugog izbora, piše BBC.
- Naši prihodi smanjili su se za 60% doslovce preko noći - kaže Claudio Fort, izvršni direktor bolnice u Vermontu koja mjesečno gubi oko 8 milijuna dolara i koja je zbog toga morala "kod kuće ostaviti" oko 150 svojih zaposlenika (nešto manje od 10% radne snage u bolnici). Ta ista bolnica tijekom koronakrize primila je oko 5,4 milijuna dolara pomoći od vlade, ali ni to nije bilo dovoljno za njezino normalno poslovanje.
- Kriminalno je da medicinsko osoblje i dalje radi, ali za manje plaće, a prvi su koji riskiraju svoje živote, baš zbog toga trebali bi dobivati još više novca - upozorava dr. Jane Jenab, liječnica hitne medicine iz Denvera u Coloradu.
- Najveći problem američke medicine jest u tome što je ona postala biznis. Prije nije bilo tako... Nažalost, danas je profit važniji od pacijenata - zaključila je dr. Jenab.

Nema komentara:

Objavi komentar