Droga stiže iz Kine na kućnu adresu, a konzumenti su sve mlađi MODIFICIRANI SPEED NOVO JE LICE ZLA U PULI I ISTRI
Radi se o novoj vrsti speeda koji je drugačiji od onog s kojim su se konzumenti susretali prije 20 godina. Danas je speed s drugačiji, sa sve češće mijenjanim kemijskim sastavom, koji se kao sirovina proizvodi u Kini, a na kućnu adresu maloljetnicima stiže kao "bezazlena" pošiljka, poput maskice za mobitele
Vjerovali ili ne, djeca, maloljetnici u dobi već od oko 12 godina iz svoje sobe ili dnevnog boravka mogu naručiti drogu iz Kine. To se, nažalost, događa i u Istri, a posebno u Puli. Za takvu nabavku, primopredaju ili bilo koji oblik komuniciranja više nisu bitni ulični i kvartovski dileri. Za takvu nabavku više se ne formiraju snažne i više ili manje kvalitetno ustrojene kriminalne organizacije. Sasvim suprotno, fizičku silu i strah koji su pratili dilere kod nabavke droga po mračnim ulicama i opskurnim mjestima sada zamjenjuje inteligentan i sofisticiran pristup koji nabavljačima, a to je sve mlađa i informatički obrazovanija populacija, osigurava anonimnost i smanjeni rizik.
Poanta je u tome da se droge koje koriste maloljetnici, a to je u Istri i posebno Puli u ovom trenutku speed, nabavljaju preko interneta. Internet je, dakle, medij kojim se speed doprema u Istru. Radi se o novoj vrsti speeda koji je drugačiji od onog s kojim su se konzumenti susretali prije 20 godina. Takav je speed, podsjetimo, u Hrvatsku dolazio klasičnim krijumčarenjem iz zapadnih zemalja, najčešće iz Nizozemske, gdje ga se preuzimalo i vozilima dopremalo u Hrvatsku. Danas speed s drugačijim, nepoznatijim i sve češće mijenjanim kemijskim sastavom, koji se kao sirovina proizvodi u Kini, na kućnu adresu maloljetnicima stiže putujući kao pošiljka zapakirana kao nešto bezazleno poput maskice za mobitele.
Takav način trgovanja speedom koristi dio interneta koji se naziva dark web ili podzemni internet. Jedna od poanti ovakve nabavke je u tome da se, obzirom da paketi stižu na kućnu adresu putem poštanskih dobavljača ili putem dostave na kioske, velikim dijelom ili u potpunosti izbjegava detekcija policije. Upućeni u ovu problematiku kažu da su društvo i maloljetnici, bez sinergijske suradnje policije, škola, psihologa i prije svega angažiranosti roditelja u praćenju ponašanja svoje djece, izloženi sasvim novom obliku nabavke droga koja podrazumijeva tajnost i toliko zatvorene krugove u koje je teško ili nemoguće prodrijeti. Kažu i da je jedan od najvećih problema što roditelji, ali i društvo uvijek misle da se to događa negdje drugdje te se nepravodobnim, odnosno zakašnjelim ulaskom u već postojeće probleme tek pokušava sanirati šteta. Umjesto sanacije štete, potrebna je prevencija, a toga nema bez angažmana čitavog društva. Razgovarajući s nizom ljudi uključenih u ovu problematiku dobili smo prilično jasan uvid u stanje.
Dakle: u Puli se, među maloljetnicima od 14 do 18 godina, uz tradicionalno i konstantno prisutnu marihuanu (kanabis), sve više koristi speed, kao vrsta droge amfetaminskog tipa. (Robert FRANK
Nema komentara:
Objavi komentar