KORUPCIJA, ZAVIST I POHLEPA U VATIKANU Balda dobio 18 mjeseci zatvora, propagandistica uvjetnu

    AUTOR: 
    • Inoslav Bešker
  •  OBJAVLJENO: 
  • 07.07.2016. u 19:14


Twitter, Getty Images

u krugu: Francesca Immacolata Chaouqui


Vatikanski sud je u četvrtak kasno popodne osudio mons. Lucia Valleja Baldu na 18 mjeseci zatvora, a propagandisticu Francescu Immacolatu Chouqui na 10 mjeseci uvjetno, zbog kaznenog djela obznanjivanja povjerljivih dokumenata Svete Stolice. Nicola Maio je oslobođen krivnje za tu inkriminaciju. Sve troje su oslobođeni krivnje za inkriminaciju zločinačkog udruživanja, što je bitno umanjilo kazne. Promicatelj pravde, kako se zove tužilac u vatikanskome pravosudnom sustavu, zahtijevao je 3 godine i osam mjeseci za Chaouqui, a 3 i pô godine za Valleja Baldu.
Sud se - i to je možda najveće iznenađenje - proglasio teritorijalno nenadležnim za dvojicu suoptuženih talijanskih novinara, Gianluigija Nuzzija (za koga je promicatelj zahtijevao godinu dana zatvora) i Emiliana Fittipaldija (za koga je promicatelj priznao nedostatak dokaza), koji su od Chaouqui i Valleja Balde povjerljive dokumente dobili i koristili za svoje članke i knjige.
Tako se Vatikan u zadnji čas, naizgled salamunski, riješio krajnje neugodne situacije da sudi novinarima koji su radili svoj posao.
Protiv moguće osude novinara digao se ovih dana glas sa svih strana. Oni sami, pogotovo Nuzzi, branili su se da imaju pravo istraživati. Ostalo je otvoreno pitanje može li se istraživanjem nazvati korištenje dokumenata dobivenih od zviždača, ako se pritom ne radi ništa drugo osim preuzimanja tako dobivenih podataka.
Vallejo Balda je tvrdio da ga je Nuzzi držao pod pritiskom, da je, dobivši dio dokumenata, iznuđivao još prijetnjom da će ga odati. To je palo u vodu. Oba novinara su definitivno oslobođeni, jer preuzimanje nepovlasno otuđenih dokumenata nije kazneno djelo u Italiji, nego samo u Vatikanu.
Za suđenja se stekao dojam da je sav taj skandal "curenja" dokumenata, stoga nazvan "Vatileaks 2", bio zapravo prouzročen predimenzioniranom i arogantnom ambicijom Francesce Immacolate Chaouqui, koja se nije sustezala ni od brutalnoga verbalnog pritiska, a ni od laganja i vatikanskim dužnosnicima i novinarima.
Čavao u lijes ugleda bivše članice papinskog povjerenstva za nadzor ekonomije zabila joj je pred sudom Rita Bellardini, braniteljica njezina suoptuženika monsignora Valleja Balde, pročitavši jedan od bijesnih SMS-ova koje je Chaouqui poslala Baldi: "Slušaj me dobro, crve, kad su te istjerali iz Tajništva za ekonomiju znala sam da si p..dun, ali sam mislila da si pošteni p..dun. Budeš li još govorio o meni oblatit ću te preko novinstva, ti poluped..u razvaljene gu..ce koji si pogriješio što si se zaredio za svećenika, vrijediš manje od ništice." Što jest, jest: izrazi su živopisni a mržnja se doima autentičnom.
Stoga je braniteljica Francesce Immacolate Chaouqui apelirala na suce da njezinu branjenicu ne osude samo zato što je "neugodna, netrpeljiva, arogantna i umišljena". Sama Chaouqui je u četvrtak emotivno pritisnula sud rekavši da je spremna, ako bude osuđena, "otići u zatvor sa svojim djetetom", koje je rodila nedavno dok se suđenje bližilo kraju. Uvjetnom kaznom sud je salomonski izbjegao i moguću polemiku koju bi izazvalo bilo zatvaranje majke s dojenčetom, bilo odvajanjem zatvorenice od dojenčeta.
Nije isključeno da će papa Frane, slijedeći primjer Benedikta XVI u aferi "Vatileaks 1", nakon stanovitog vremena pomilovati monsignora Valleja Baldu.
Svrha suđenja zapravo nije bila osveta, nego odvraćanje od "zviždanja" papinskih tajni novinarima